مجله آموزشی چاشلند

ادویه سبزی پلو چیست؟ ترکیبات و طرز تهیه در خانه

حتماً تاکنون متوجه شده اید که چرا طعم غذاهای یکسان با هم متفاوت است. در ابتدا شاید این طور به نظر برسد که شاید این غذاهای لذیذ آشپزهای ماهرتری داشته اند اما واقعیت تنها این نیست. استفاده از ادویه های مناسب و خوش عطر یکی از همین رازهای خوشمزگی غذاها است که یک آشپز با تجربه به این موضوع پی برده و در غذاهای خود از آن ها استفاده می کند. امروز قصد داریم یکی از ادویه های پر کاربرد به نام ادویه سبزی پلو را به شما معرفی کنیم که خیلی راحت می توانید در منزل خودتان آن را تهیه کرده و از آن استفاده کنید. ادویه سبزی پلو از دو بخش ادویه پلویی و ادویه با سبزی های خشک تشکیل شده است این ادویه با نام ادویه ترکیبی پلو در بازار به فروش می رود.

مهمترین ماده غذایی در پلوها برنج می باشد که حجم زیادی از غذا را تشکیل می دهد. از ادویه پلویی نه تنها در پلوهای مختلف نظیر سبزی پلو، عدس پلو، لوبیا پلو و هویج پلو و غیره استفاده می کنند بلکه از آن می توان در پخت برنج ساده هم استفاده کرد. از نظر طب سنتی برنج سفید دارای طبعی سرد است و برای رفع آن باید از ادویه های گرم استفاده نمود. نکته مهم آن است که در سبزی پلو علاوه بر استفاده از ادویه پلویی می توان از سبزی های خشک هم استفاده کرد.

ادویه های لازم برای سبزی پلو چیست؟

ادویه های لازم برای سبزی پلو چیست؟

ادویه های لازم برای سبزی پلو چیست؟

معمولاً برای تهیه ادویه پلویی از ادویه های پر عطر استفاده می شود. یکی از مهمترین مزیت استفاده از این ادویه ها در پلوها این است که ترکیبات درون آن علاوه بر مفید کردن خواص برنج باعث افزایش اشتها شده و در عین حال به دلیل طبیعت گرمشان از چاقی و دیابت هم جلوگیری می کند. ادویه های پلویی به صورت آماده در بازار نیز به فروش می روند. می توان با ترکیب تعدادی از ادویه های مخصوص پلو این ادویه را به سادگی در منزل تهیه کرد. علاوه بر ادویه پلو، در ترکیبات ادویه سبزی پلو بهتر است تا از مقادیری سبزی خشک هم استفاده کنید. ما در این قسمت هم ادویه پلو و هم سبزی های مورد نیاز در سبزی پلو را بررسی می کنیم.

ترکیبات ادویه پلو چیست؟

ترکیبات ادویه پلو

ترکیبات ادویه پلو

در ابتدا باید گفت میزان ادویه هایی که شما در منزل برای غذاهای خود استفاده می کنید کاملاً سلیقه ای است. به عنوان مثال فردی علاقه به غذاهای تند دارد؛ بنابراین از میزان بیشتری فلفل در غذاهای خود استفاده می کند. اما به شکل استاندارد این مقادیر را برای ادویه پلو در نظر می گیرند که شامل:

 1. پودر گل محمدی ۳ قاشق غذاخوری
 2. پودر دارچین ۲ قاشق غذاخوری
 3. پودر زیره سبز یک قاشق غذاخوری
 4. پودر تخم گشنیز یک دوم قاشق غذاخوری
 5. پودر زنجبیل یک دوم قاشق چای‌خوری
 6. جوز هندی یک چهارم قاشق چای‌خوری
 7. زعفران به مقدار لازم
 8. زردچوبه
 9. دانه هل ۶ عدد
 10. دانه میخک ۲ عدد

ترکیبات سبزی‌ها خشک معطر به کار رفته برای سبزی پلو عبارتند از:

 • سیر
 • تره
 • جعفری
 • شنبلیله
 • گشنیز
 • شوید

استفاده از سبزی خشک این امکان را فراهم می سازد تا شما هر زمان که نیاز به سبزی داشتید به راحتی از آن استفاده کنید و در ضمن از سبزی خشک می توان برای مدت زمان طولانی بدون نگرانی از خراب شدن آن استفاده کرد. نکته مهم دقت در اندازه سبزی های خشک به کار برده در سبزی پلو است، چراکه ممکن است در اثر استفاده نامناسب از مقادیر سبزی ها مزه غذایمان رو به تلخی رود.

طرز تهیه ادویه سبزی پلو

طرز تهیه ادویه سبزی پلو

طرز تهیه ادویه سبزی پلو

طرز تهیه ادویه پلویی بسیار ساده بوده به این صورت که پس از فراهم کردن هر کدام از ادویه ها باید آن ها به خوبی در ظرفی با هم مخلوط کنید. هل و دانه میخک را نیز آسیاب کرده و پس از الک نمودن آن به سایر ادویه ها اضافه نمایید. سپس ظرف حاوی مخلوط ادویه ها را به مدت 2 دقیقه روی حرارت ملایم گاز تفت دهید تا عطر بی نظیر ادویه ها با هم ادغام شوند. پس از خنک شدن ادویه ها آن ها را در ظرفی در بسته ریخته و حتماً در جای خشک و تاریک نگه داری کنید تا عطر و خاصیت ادویه ها از بین نرود.

برای سبزی های خشک نیز باید مقادیر مناسب از آن ها را تهیه کرده و با هم مخلوط کنید. در هنگام آبکش کردن برنج از این سبزی های خشک لا به لای برنج استفاده کنید و مقداری از ادویه پلویی را نیز روی برنج بپاشید و در آخر برنج را دم بگذارید.

کلام آخر

کلام آخر

کلام آخر

هر کدام از ادویه های به کار رفته به عنوان ادویه پلویی از طبیعت گرم برخوردار بوده و از آنجایی که اغلب بیماری های جسم و روح بدن ناشی از غلبه بلغم در بدن است پزشکان طب سنتی استفاده از این ادویه ها را همواره به افراد توصیه می کنند. برای استفاده بهتر از خواص دارویی این ادویه ها در غذاهای خود بهتر است تا آن ها را تازه به تازه تهیه کرده و استفاده کنید.

به یاد داشته باشید نور خورشید و رطوبت سبب از بین رفتن خواص مفید و عطر ادویه ها خواهد شد. برای یکدست شدن ادویه های ترکیب شده بهتر است تا آن ها را یکبار به خوبی الک کنید تا ادویه ها به خوبی با هم ادغام شوند و ذرات درشتی از آن ها باقی نماند. در صورتی که وقت یا حوصله ساخت یک ادویه پلویی را ندارید می توانید شکل آماده این ادویه ها به نام ادویه ترکیبی پلویی را که این روزها در برندهای مختلف تولید شده است خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *