میخک

2 کالا

در ابتدا لازم به ذکر است که لغت میخک خود می تواند مشتمل بر دو گونه گیاهی یعنی میخک (سرده) یا گل میخک و میخک صد پر که در حقیقت میوه یک درخت می باشد اشاره داشته باشد که در این مقاله منظور از میخک، میخک صد پر می باشد که به عنوان ادویه نیز از آن استفاده می شود.

میخک صد پر یا به انگلیسی (Clove) نوعی گیاه خوراکی و دارویی است که از گیاهی برگرفته می شود که در تمام طول سال به رنگ سبز است، گل های این درخت که طول آن به حدود 10 الی 20 متر می رسد کاملا مقوی بوده و عطری خوش دارد.

هنگامی که جوانه های این درخت به رنگ قرمز برسند میوه درخت آماده برداشت خواهد بود؛ میخک در مناطقی همچون هند، اندونزی، ماداگاسکار، پاکستان، ویتنام و سری لانکا کشت می شود اما شهرت و استفاده ای جهانی دارد.

گیاه میخک طبیعتی تند و گرم دارد، در گذشته به دلیل قیمت بالای این گیاه تنها خانواده ها ثروتمند توانایی خرید آ« را داشته اند اما امروزه در کشور هایی مثل اندونزی، آفریقای شرقی، پاکستان و به خصوص هندوستان استفاده فراوانی داشته و از عطر، طعم و خواص بی نظیر آن استفاده می شود.

خواص میخک (میخک صد پر) چیست؟

  • ترکیبات خاص موجود در میخک باعث تحریک آنزیم های گوارشی شده و در بهبود عمل هضم موثرند.
  • غنچه میخک باعث افزایش تعداد گلبول های سفید بدن و در نتیجه تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.
  • میخک حاوی ماده ای به نام اوژنول می باشد که خاصیت ضد سرطان دارد.
  • میخک حاوی مقادیر بالایی آنتی اکسیدان می باشد که در نتیجه آن قادر است تا از اندام های بدن بویژه کبد در برابر رادیکال های آزاد محافظت کند.
  • در طب سنتی از میخک به منظور رفع دیابت نیز استفاده می شود.
  • و…

چگونه می توان گیاه میخک را استفاده نمود؟

این گیاه دارای عطر و طعمی تند است و می توان از آن به عنوان ادویه در غذاهای مختلف استفاده نمود، به دلیل طعم تند این گیاه معمولا از آن در تهیه سس های تند همانند سس کچاپ و سس ووسترشر نیز استفاده می شود، لازم به ذکر است که نحوه استفاده میخک در انواع شیرینی و غذا ها همانند زنجبیل و دارچین می باشد.

میخک حتی در صنعت عطر سازی نیز به دلیل رایحه خوشی که دارد استفاده می شود، نکته جالب دیگر سیگار میخک است که در کشور اندونزی تولید می شود اما تحقیقات حاکی از آن است که ضرر وارده از این نوع سیگار بیشتر از سیگار های معمولی است.

چای میخک!

یکی از راه های آسان و درعین حال دلپذیر استفاده از میخک، نوشیدن چای میخک می باشد، به این منظور مقدار 12 گرم از این گیاه را با یک لیتر آب جوش مخلوط نموده و بگذارید به مدت 5 الی 10 دقیقه دم بکشد، چای میخک درمان کننده کمر درد و همچنین ادرار قطره قطره می باشد.

 قیمت و خرید میخک

چاشلند مرکز فروش انواع ادویه و چاشنی های درجه یک و مرغوب می باشد که علاوه بر بالا بودن کیفیت محصولات از بهترین قیمت برخوردار می باشد. بهترین قیمت و خرید میخک ار از سایت چاشلند بخواهید.