آموزش آشپزی, خواص ادویه جات, مجله آموزشی چاشلند

ادویه قورمه سبزی چیست؟ مواد، ترکیبات و طرز تهیه

یکی از خوشمزه ترین غذاهای ایرانی، قورمه سبزی است. مطمئنا شما هم تا به امروز طعم های مختلفی از این غذای لذیذ را خورده اید و پیش خودتان پرسیده اید که چه چیزی باعث خوشمزه شدن و متفاوت شدن قورمه سبزی شده است؟ مطمئنا یکی از مهمترین دلایلی که می تواند بر روی طعم این غذا تاثیر بگذارد، ادویه قورمه سبزی است. زمانی که شما یک ادویه مناسب برای این غذا داشته باشید، می توانید طعم متفاوت و لذیذی را برای غذایتان رقم بزنید.

ادویه قورمه سبزی چیست؟

ادویه قورمه سبزی چیست؟

ادویه قورمه سبزی چیست؟

قرمه سبزی یکی از آن غذاهایی است که کمتر کسی را می توان یافت که به آن علاقه ای نداشته باشد. این غذای ایرانی در کل کشور ایران توسط بانوان و مادران طبخ می شود. اما اگر دقت کرده باشید، طعم و بعضا حتی بوی این غذا هم در این مناطق مختلف با یکدیگر تفاوت هایی دارند. اما دلیل آن چیست؟ علاوه بر اینکه شاید روش پخت این غذا در مناطق مختلف با یکدیگر متفاوت است، اما از اصلی ترین دلایل این تفاوت می توان به ادویه قرمه سبزی اشاره کرد.

در هر منطقه ای برای طبخ قرمه سبزی از ادویه های مختلفی استفاده می کنند. اما باید بدانید برخی از این ادویه ها به عنوان ادویه های اصلی هستند که در تمامی روش های طبخ، باید درون قرمه سبزی وجود داشته باشد. به ادویه های مخصوصی که برای لذیذتر شدن قورمه سبزی به آن اضافه می شود، ادویه قرمزی می گویند. ما در ادامه شما را به صورت کامل با این ادویه ها آشنا خواهیم کرد.

ترکیبات و مواد تشکیل دهنده ادویه مخصوص قورمه سبزی چیست؟

ترکیبات ادویه مخصوص قورمه سبزی

ترکیبات ادویه مخصوص قورمه سبزی

حال برای اینکه شما بتوانید یک قورمه سبزی بسیار خوشمزه طبخ کنید که هر کسی بعد از خوردن آن روش پختش را از شما طلب کند، اجازه دهید تا ادویه و چاشنی مخصوص قرمه سبزی را به شما معرفی کنیم:

شاید یکی از مهمترین و اساسی ترین ادویه هایی که باید درون قورمه سبزی استفاده شود، لیمو عمانی باشد. این ترکیب به قدری در قرمه سبزی نقش حیاتی و مهمی ایفا می کند که بدون حضور آن، به غذای طبخ شده نمی توان عنوان قرمه سبزی را اطلاق کرد! البته شما به روش های مختلفی می توانید از لیمو عمانی به عنوان ادویه قرمه سبزی استفاده کنید. برای مثال می توانید از لیمو عمانی خشک شده که چند سوراخ درون آن ایجاد شده است استفاده کنید.

همچنین می توانید از پودر لیمو عمانی برای خوشمزه کردن خورشت خود استفاده کنید و … . درواقع مسئول تیره تر شدن قرمه سبزی طبخ شده شما، همین لیمو عمانی است. همچنین باید بدانید که لیمو عمانی دارای خواصی مانند کاهش فشار خون، کاهش چربی، وجود کلسیم و پتاسیم و … است.

  • نمک

از مهمترین ادویه هایی که بدون شک باید در تمامی غذاهای طبخ شده وجود داشته باشد، می توان به نمک اشاره کرد. همچنین می توان به آن لقب یکی از مهمترین ادویه های قرمه سبزی را داد. برای درک بهتر این موضوع، تنها کافی است تا یکبار قرمه سبزی خود را بدون نمک بپذیرد تا متوجه این مسئله بشوید. با اینکه استفاده زیاد از نمک می تواند خطرناک باشد اما باید بدانید که نمک دارای خواصی مانند بهبود عملکرد ماهیچه ها و پیام رسانی بهتر سیستم های عصبی است.

یکی دیگر از موادی که از آن می توان به عنوان ادویه قرمه سبزی یاد کرد، فلفل سیاه است. فلفل سیاه به دلیل تندی به خصوصی که دارد می تواند باعث خوشبو شدن و خوش طعم شدن خورشت شما بشود. همچنین این ماده دارای خواصی مانند بالا بردن حافظه، وجود آنتی اکسیدان، تسکین دهنده دردهای عصبی و … است.

زردچوبه از آن ادویه هایی است که کاربرد بسیار زیادی در طبخ غذاها به خصوص غذاهای ایرانی دارد. این ماده می تواند باعث خوش رنگ شدن قرمه سبزی شما شود و طعم لذیذی را به خورشت شما ببخشد. علاوه بر این وجود خواص درمانی زردچوبه نیز مزید بر علت شده است تا استفاده از این ادویه محبوبیت بیشتری پیدا کند. از این خواص می توان به کاهش علائم آزایمر، از بین بردن التهاب، وجود آنتی اکسیدن و … اشاره کرد.

  • رازیانه پودر شده

رازیانه دارای عطر و طعم بسیار دلپذیری است. از همین رو می توان آن را در لیست بلند بالای چاشنی قرمه سبزی قرار داد. البته ایرانی ها از رازیانه در خوش عطر کردن غذاهای بسیار زیادی استفاده می کنند. این ماده گیاهی می تواند باعث تقویت چشم ها، متعادل کردن هورمون ها و … شود.

  • رب انار

اگر شما هم جز کسانی هستید که طرفدار ملس شدن خورشت خود هستید، بدون شک باید از رب انار در طبخ خورشتتان استفاده کنید. البته این چاشنی به صورت دلبخواهی در قرمه سبزی استفاده می شود. اما کسانی که از رب انار در طبخ قرمه سبزی استفاده کرده اند، بسیار از آن راضی بوده اند. رب انار می تواند به سادگی موجب خوش طعم و خوش عطر شدن خورشت شما بشود. هر چند این نکته را فراموش نکنید که در استفاده از رب انار، اعتدال را رعایت کنید تا هم طعم و هم رنگ قرمه سبزی عوض نشود.

  • آب نارنج یا رب نارنج

استفاده از آب نارنج و یا رب آن را به کسانی که طرفدار مزه ترش خورشت هستند، به شدت پیشنهاد می شود. همچنین این ماده به عنوان یکی از بهترین ادویه هایی که در غذاهای گوشتی کاربرد دارد، شناخته می شود. آب نارنج دارای خواص بسیار زیادی مانند وجود ویتامین های A و B، وجود کلسیم، آهن، پتاسیم و … است. از سوی دیگر ویتامین C موجود در نارنج می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما شود. اگر قصد دارید تا از آب نارنج استفاده کنید، آن را 10 دقیقه قبل از پخت کامل به خورشت اضافه کنید تا از طعم بی نظیر آن لذت ببرید.

طرز تهیه ادویه قورمه سبزی

طرز تهیه ادویه قورمه سبزی

طرز تهیه ادویه قورمه سبزی

ما در قسمت قبل به مهمترین ادویه هایی که به عنوان ادویه قرمه سبزی شناخته می شوند، اشاره کردیم. البته شما باز هم می توانید ادویه های دلخواه خودتان را بسته به ذائقه و یا سلیقه خود، به خورشت اضافه کنید. اما شاید برای شما سوال ایجاد شده باشد که این ادویه های چگونه تهیه می شوند؟ در ابتدا باید گوییم که می توانید با مراجعه به عطاری ها بسته ای را شامل تمامی ادویه های لازم برای قرمه سبزی، خریداری کرده و در زمان طبخ به غذا اضافه کنید.

اما پیشنهاد اصلی ما این است که شما خودتان این ادویه ها را به صورت مجزا تهیه کرده و خودتان در خانه آن ها را آسیاب کنید. بدین صورت طعم اصلی ادویه قرمه سبزی به خورشت شما منتقل خواهد شد. از سوی دیگر شما می توانید تمامی ادویه ها را بعد از آسیاب کردن با یکدیگر مخلوط کرده و یک جا درون خورشت بریزید و یا اینکه می توانید آن ها را به صورت مرحله ای و در مواقع لزوم به خورشت اضافه کنید.

ادویه قورمه سبزی را چه زمانی اضافه کنیم؟

ادویه قورمه سبزی را چه زمانی اضافه کنیم؟

ادویه قورمه سبزی را چه زمانی اضافه کنیم؟

یکی از مهمترین و شاید اصلی ترین کارها در پخت قرمه سبزی، اضافه کردن ادویه، آن هم به اندازه و درست سر وقت است. بدین صورت می توانید از ادویه های اضافه شده به قرمه سبزی نهایت استفاده را ببرید. یکی از ساده ترین کارها این است که ادویه قرمه سبزی را به صورت کامل قبل از پخت کامل غذا به آن اضافه کنید. همچنین می توانید برخی از ادویه ها را در مراحل مختلف طبخ به خورشت اضافه کنید.

برای مثال زردچوبه و نمک را در زمانی که گوشت را تفت می دهید اضافه کنید. در صورتی هم که در مراحل بعدی متوجه شدید این ادویه قرمه سبزی به آن میزان لازم نرسیده است، می توانید باز هم به خورشت اضافه کنید. همچنین لیمو عمانی های خشک شده را می توانید در زمانی که به خورشت خود آب اضافه می کنید، درون خورشت بریزید.

تفاوت قورمه سبزی مجلسی و نذری در چیست؟

تفاوت قورمه سبزی مجلسی و نذری در چیست؟

تفاوت قورمه سبزی مجلسی و نذری در چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، قرمه سبزی یکی از محبوب ترین غذاهای ایرانی است که همه افراد از خوردن آن لذت خواهند برد. همین امر موجب شده است تا قرمه سبزی به نقل مجالس بدل شود. می توان این غذا را هم به عنوان یک غذای مجلسی در دورهمی های شبانه دوستان و آشنایان معرفی کرد و هم می توان آن را به عنوان نذری در روزهای مختلف سال طبخ کرد.

شاید در نگاه اول تصور کنید که نباید تفاوتی بین طبخ قرمه سبزی مجلسی و قرمه سبزی نذری وجود داشته باشد. اما باید بدانید که طبخ آن ها می تواند با یکدیگر تفاوت های زیادی داشته باشد. مطمئنا بزرگترین این تفاوت ها، در میزان مواد اولیه لازم برای درست کردن قرمه سبزی است. همچنین در این روش باید مواد را به صورت جدا جدا آماده کرد تا در صورت بروز هرگونه مشکل، تمام خورشت خراب نشود. از سوی دیگر ادویه قرمه سبزی را هم باید در مراحل مختلف به خورشت اضافه نمود.

طرز تهیه قورمه سبزی در نواحی مختلف ایران

طرز تهیه قورمه سبزی در نواحی مختلف ایران

طرز تهیه قورمه سبزی در نواحی مختلف ایران

جالب است بدانید با آن که پایه طبخ قرمه سبزی و حتی ادویه های این مواد غذایی یکسان است، اما مردم نواحی مختلف ایران، این خورشت لذیذ را به روش های مختلفی طبخ می کنند که باعث می شود طعم، بو و حتی مزه آن هم متفاوت باشد. اصلی ترین خورشت قرمه سبزی که از آن به عنوان قرمه سبزی اصیل ایرانی یاد می کنند، قرمه سبزی تهرانی است. از سایر انواع قرمه سبزی ها می توان به قرمه سبزی بوشهری، قرما شوربازی آذری، قرمه سبزی آذربایجان، قرمه سبزی خراسانی، قرمه سبزی دامغانی، قرمه سبزی گیلکی، قرمه سبزی همدانی و … اشاره کرد.

تفاوت اصلی در این قرمه سبزی ها به نحوه استفاده از مواد و همچنین ادویه قرمه سبزی بر می گردد. درون خورشت قرمه سبزی از انواع سبزی های خورشتی استفاده می شود. مواد تشکیل دهنده این سبزی خورشتی در نواحی مختلف ایران متفاوت است و همین امر یکی از بزرگترین دلایلی خواهد بود که مزه و طعم قرمه سبزی در این نواحی، تفاوت های زیادی با سایر نواحی دارد. برخی از شهرهای ایران درون سبزی خورشتی خود از گشنیز بهره می برند، در صورتی که برخی دیگر از این سبزی استفاده نمی کنند.

برای مثال سبزی خورشتی که در قرمه سبزی بوشهری استفاده می شود از تره، جعفری، مقداری شوید و شنبلیله به همراه گشنیز تشکیل شده است. در حالی که سبزی های قرمه سبزی آذربایجان از جعفری، گشنیز، برگ اسفناج و ترخون تشکیل شده و در آن خبری از گشنیز نیست. همچنین ادویه قرمه سبزی نیز می تواند متفاوت باشد. در برخی از این نواحی برای ترش کردن قرمه سبزی از آب نارنج و یا رب انار و حتی آبغوره استفاده می کنند. اما در نهایت تمامی قرمه سبزی های طبخ شده، دارای طعم و بویی مثال زدنی هستند که شما را مجذوب خودش خواهد کرد.

خواص قورمه سبزی چیست؟

خواص قورمه سبزی چیست؟

خواص قورمه سبزی چیست؟

اکنون که به صورت کامل با ادویه قرمه سبز آشنا شدید، زمان آن رسیده است تا شما را با خواص بی نظیر این خورشت خوشمزه هم آشنا کنیم. شاید کمتر کسی تصور می کرد این غذای لذیذ دارای چنین خواص فوق العاده ای برای بدن انسان باشد:

  • قرمه سبزی می تواند باعث کاهش التهاب شود : در ادویه قرمه سبزی از زردچوبه و در سبزی این خورشت از جعفری استفاده شده است. هر دو این مواد دارای خواص ضد التهابی بوده و برای افرادی که دارای درد در مفاصل هستند، بسیار مفید است.
  • قرمه سبزی می تواند اشتها شما را باز کند : علاوه بر اینکه خوشمزه و خوش رنگ بودن این خورشت شما را ترغیب به خوردن آن می کند، اما به دلیل ادویه های مختلفی که در قرمه سبزی به کار رفته است، می توان انتظار داشت تا اشتها شما باز شود. پس آن دسته از افرادی که می خواهند به وزن خود اضافه کنند، می توانند قرمه سبزی را در لیست غذایی خودشان قرار دهند.
  • قرمه سبزی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود : وجود مقدار زیادی ویتامین C درون این خوشت باعث تقویت سیستم ایمنی و حفظ سلامتی شما خواهد شد.
  • قرمه سبزی می تواند برای بینایی بسیار مفید باشد : خورشت قورمه سبزی دارای مقدار فراوانی ویتامین A است. باید بدانید که جعفری و تره از مهمترین منابعی هستند که این ویتامین را در خود دارند. استفاده از آن ها در خورشت سبزی موجب می گردد تا بینایی شما بهبود پیدا کند.
  • قرمه سبزی می تواند از کم خونی شما جلوگیری کند : از آن رو که در ادویه این خورشت و سبزیجات آن از جعفری، گشنیز و شنبلیله استفاده شده است، خوردن قرمه سبزی برای افرادی که به کم خونی مبتلا هستند، می تواند بسیار مفید واقع شود. همچنین وجود ویتامین C قادر است تا جذب آهن در بدن را افزایش دهد.

استفاده از جوز هندی در قورمه سبزی

استفاده از جوز هندی در قورمه سبزی

استفاده از جوز هندی در قورمه سبزی

یکی از فوت های کوزه گری پخت قرمه سبزی این است که اجازه دهید این خورشت به خوبی جا بیوفتد. همچنین می توانید برای خوش طعم و خوش عطر شدن غذای خود، مقداری جوز هندی هم به ادویه قرمه سبزی اضافه کنید. وجود جوز هندی در قرمه سبزی علاوه بر ایکه عطر، طعم و بوی این خورشت را خاص خواهد کرد، همچنین می تواند فواید درمانی مختلفی داشته باشد. جالب است بدایند که جوز هندی برای تسکین سرفه بسیار مفید است و مصرف این ادویه را به کسانی که سرما خورده اند، توصیه می کنند.

ادویه کاری در قورمه سبزی

ادویه کاری در قورمه سبزی

ادویه کاری در قورمه سبزی

ادویه کاری یکی از ادویه هایی است که توسط آشپزان بسیار زیادی برای خوشمزه کردن غذاها استفاده می شود. در این ادویه از زردچوبه، فلفل، دارچین، سیر، زیره، گشنیز و هل استفاده شده است. شما می توایند از ادویه کاری هم به عنوان ادویه قرمه سبزی استفاده کنید. برای این کار بهتر است کمی ادویه کاری را نقریبا یک ساعت قبل از پخت کامل خورشت قرمه سبزی، به مواد خود اضافه کنید و به خوبی هم بزنید. حال می توانید معجزه ادویه کاری در قرمه سبزی را مشاهده کنید!

نتیجه گیری
نتیجه گیری

نتیجه گیری

قرمه سبزی یکی از محبوب ترین خورشت های ایرانی است که می توانید رد پای آن را در هر خانه و مهمانی مشاهده کنید. جالب است بدانید که این خورشت در مناطق مختلف ایران به روش های مختلفی طبخ می شود. از مهمترین دلایل تفاوت در پخت قرمه سبزی، استفاده از ادویه قرمه سبزی مختلف است. از مهمترین موادی که به عنوان ادویه قرمه سبزی استفاده می شود می توان به لیمو عمانی، زردچوبه، فلفل سیاه، نمک، در برخی از مواقع رب انار، آب نارنج و … اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *