ادویه کاری

4 کالا

ادویه و یا همان پودر ادویه کاری ( به انگلیسی: Curry Powder)، ادویه ای است که معمولا از ترکیب چند ادویه دیگر به دست می آید و خواستگاه آن کشور هند است که به مرور و با افزایش ارتباط از این کشور به سایر نقاط جهان از جمله ایران منتقل شده است.

کلمه کاری از لغت Kari که به زبان تامیلی هندی است مشتق شده است، جالب است بدانید کریستف کلمب نیز در گسترش و شناساندن این ادویه به مردم سایر کشور ها از طریق تجارت دخیل بوده است.

ترکیبات ادویه کاری در کشورهای مختلف متفاوت بوده و متناسب با ذائقه مردم آن کشور می باشد، اما می توان گفت ادویه کاری به طور کلی متشکل از زردچوبه، دارچین، سیر، هل، زیره، و گشنیز می باشد و عنصر اصلی و ثابت این ادویه همان زرد چوبه است که باعث ایجاد طعم، عطر و رنگی دلپذیر شده و استفاده از این ادویه را محبوب ساخته است.

انواع ادویه کاری با توجه به ترکیبات تشکیل دهنده آن ها می تواند متفاوت باشد چرا که علاوه بر مواردی که به عنوان اجزای اصلی این ادویه نام برده شد می توان از مواد دیگری همانند رازیانه، زنجبیل، خردل و… نیز استفاده نمود.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که مصرف ادویه کاری چه مزایا و فوایدی برا بدن دارد، در ادامه با ذکر چند مورد از خواص این ادویه به این سوال پاسخ می دهیم.

طبع ادویه کاری گرم است و برای مصرف همراه با غذاهای سرد مثل بادمجان، گوجه و… بسیار مناسب است.

خواص ادویه کاری

  • ادویه کاری حاوی ماده ضد سرطان کورکومین بوده و به این طریق از بروز سرطان های مختلفی همانند سرطان لوزالمعده جلوگیری می نماید.
  • اضافه نمودن آن به غذا باعث می شود تا بدن شما چربی مضر موجود در غذا را جذب نکرده و به این طریق از افزایش کلسترول خون جلوگیری می نماید.
  • استفاده از این ادویه سبب تولید انسولین در بدن می گردد.
  • زردچوبه ، دارچین و پودر سیر بسیار در تنظیم قند خون موثر هستند.
  • این ادویه یکی از بهترین تقویت کننده های معده است.
  • فلفل قرمز و سیاه موجود در این ادویه نیز منجر به افزایش راندمان بدن می گردند.
  • در طی تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است، دانشمندان متوجه شده اند که مردان مسنی که پودر کاری را در رژیم غذایی خود جای داده بودند، نسبت به سایرین در آزمون حافظه موفق تر عمل کرده اند.
  • و…

 موارد استفاده از ادویه کاری چیست؟

این ادویه یک ادویه کامل بوده و از آن در طبخ بساری از غذا ها استفاده می شود که از بین آن ها می توان به نیمرو ، انواع املت ها ، غذا های گوشتی مثل کباب و خورشت مرغ، انواع سایر خورش ها و… استفاده نمود.

همچنین لازم به ذکر است که از این ادویه در طبخ انواع سوپ ها مثل سوپ ورمیشل، سوپ جو و… نیز استفاده می شود.

قیمت و خرید ادویه کاری

چاشلند به عنوان بزگترین و قدیمی ترین مرکز تولید و فروش انواع ادویه کاری در ایران با بیش از 100 سال سابقه می باشد که شما عزیزان می توانید بهترین ادویه های هندی و ایرانی درجه یک را با تضمین بهترین قیمت و خرید ادویه کاری سفارش دهید.