آموزش آشپزی, خواص ادویه جات, مجله آموزشی چاشلند

ادویه کباب کوبیده چیست؟ ترکیبات، طرز تهیه و زمان خوابدن و استفاده

کباب کوبیده یکی از قدیمی ­ترین و محبوب ­ترین خوراک­ های ایرانی ا­ست که آوازه­ ی آن حتی به خارج از مرزهای ایران نیز رفته است. از مواد اولیه، نحوه­ ی سیخ گرفتن و خیلی ریزه­ کاری ­های دیگر که بگذریم، یکی از مهم ترین بخش­ های یک کوبیده­ ی لذیذ ادویه ­ای ا­ست که در آن استفاده میشود. حال این ادویه چیست؟ در ادامه با این ادویه و نحوه­ ی تهیه و استفاده­ ادویه کباب کوبیده در خانه بیشتر آشنا خواهید شد.

مواد و ترکیبات ادویه ­کباب کوبیده چیست؟

 مواد و ترکیبات ادویه ­ی کباب کوبیده

مواد و ترکیبات ادویه ­ی کباب کوبیده

قبل از اینکه از ترکیبات ادویه کباب کوبیده بگوییم این نکته را باید بدانید که این ترکیب میتواند در میزان و انواع ادویه­ های به کار رفته شده در آن برای هر آشپزی که به صورت حرفه ­ای اقدام به تهیه  کوبیده میکند بر حسب تجربه­ ی او متفاوت باشد. اما این ادویه چند ترکیب اصلی دارد که در تمامشان مشترک است.

یکی از مهم ­ترین این ترکیبات سماق است که برای حدود 15 تا 20 نفر به میزان 2/1 قاشق چای­خوری لازم است.

همچنین شما میتوانید به غیر از پیازی که در کوبیده به کار میرود در ادویه­ ی آن، از پودر پیاز هم استفاده کنید و آن را به اندازه­ ی 2/1 قاشق چای ­خوری به آن اضافه کنید.

  1. پودر لیموعمانی 2/1 قاشق چای ­خوری
  2. زردچوبه 2/1 قاشق چای ­خوری
  3. پودر زنجبیل 2/1 قاشق چای­ خوری
  4. فلفل سفید ، سیاه و قرمز به مقدار لازم
  5. پودر برگ بو 2/1 قاشق چای ­خوری
  6. پودر خردل 2/1 قاشق چای ­خوری
  7. زیره سیاه 2/1 قاشق چای­ خوری
  8. پاپریکا 2/1 قاشق چای­ خوری
  9. نمک به مقدار لازم

طرز تهیه­ ادویه ­کباب کوبیده در منزل

طرز تهیه­ ی ادویه ­ی کباب کوبیده در منزل

طرز تهیه­ ی ادویه ­ی کباب کوبیده در منزل

بهتر است این موادی که در بالا ذکر شد را بصورت تازه از ادویه فروشی تهیه کنید و خود آنها را به صورت پودر در بیاورید. پس از تهیه ی این مواد میتوانید به صورت دستی یا با آسیاب برقی آنها را پودر کنید و بعد از آن با هم مخلوط کنید، فقط باید دقت کنید که این مواد به صورت یک­ دست و یک­ نواخت پودر و مخلوط شده باشند. سپس آن را در ظرف ریخته تا هر وقت لازم شد از آن استفاده کنید.

زمان خواباندن گوشت در ادویه کباب کوبیده چقدر است؟

زمان خواباندن گوشت در ادویه­ی کباب کوبیده چقدر است؟

زمان خواباندن گوشت در ادویه­ی کباب کوبیده چقدر است؟

اگر کمتر از حد مورد نظر گوشت را در مواد بخوابانید به طعم مورد نظر و مطلوب یک کوبیده نخواهید رسید؛ به همین دلیل باید حتما به زمان توجه کنید. بهترین مدت زمان برای خواباندن گوشت در ادویه حدود 2 ساعت است که بعد از مخلوط کردن گوشت با پیاز به آن اضافه می­شود.

تفاوت ادویه ­کباب کوبیده رستورانی با خانگی

تفاوت ادویه ­ی کباب کوبیده ­ی رستورانی با خانگی

تفاوت ادویه ­ی کباب کوبیده ­ی رستورانی با خانگی

ضمن اینکه تفاوت در میزان گوشت، پیاز و ادویه هم در تفاوت طعم کوبیده ­ی خانگی و رستورانی موثر است اما به طور معمول اکثر آشپزها از همین ترکیبی که در این مقاله معرفی کردیم استفاده میکنند و شما میتوانید با استفاده از آن، کوبیده­ ای شبیه به کوبیده­ ی رستورانی در خانه داشته باشید.

طریقه مصرف و استفاده از ادویه کباب کوبیده

طریقه ­ی مصرف و استفاده از ادویه ­ی کباب کوبیده

طریقه ­ی مصرف و استفاده از ادویه ­ی کباب کوبیده

بعد از اینکه گوشت کوبیده را با مواد دیگر از جمله پیاز مخلوط کردید نوبت به افزودن ادویه­ ی کباب به آن میرسد. سپس باید آن را به خوبی با دست ورز دهید تا هم ادویه خوب در جان گوشت برود، هم گوشت حالت چسبندگی پیدا کند. در مرحله ی بعد باید گوشت را به مدت دو ساعت کنار بگذارید تا استراحت کند و ادویه کار خودش را انجام دهد و گوشت عطر و طعم بگیرد. در آخر میتوانید سیخ گرفتن کوبیده را شروع کنید.

دلیل سفت شدن کباب کوبیده چیست؟

دلیل سفت شدن کباب کوبیده

دلیل سفت شدن کباب کوبیده

سفت شدن کوبیده دو علت بیشتر ندارد که به ترتیب نوع گوشت و میزان چربی ­ای ا­ست که در آن استفاده میشود. در واقع ترکیب نکردن گوشت گوساله با قلوه ­گاه گوسفندی باعث میشود که کباب سفت شود؛ در واقع باید دو سوم گوشت گوسفند و یک‌ سوم گوشت گوساله را با هم مخلوط کنید. چون اگر فقط از گوشت گوساله استفاده کنید کباب کوبیده خشک و سفت و بدون کیفیت میشود. گوشت گوسفندی نیز به تنهایی ، سبب چربی بیش از حد و افتادن کباب ‌ها از روی سیخ میشود. همچنین بهتر است از قسمت لطیف گوشت گوساله استفاده شود و گوشت سه بار چرخ شود تا به بافت بهتری برسید.

بهترین روش ­ها برای آب­ دار شدن کباب کوبیده

بهترین روش ­ها برای آب­ دار شدن کباب کوبیده

بهترین روش ­ها برای آب­ دار شدن کباب کوبیده

آب­ دار شدن کباب کوبیده به میزان ترکیب گوشت گوساله و گوسفندی که برای کوبیده زدن به کار میبرید بستگی دارد. یعنی برای تهیه­ ی کباب کوبیده حتما گوشت باید ترکیبی از قلوه ‌گاه گوسفند و اطراف راسته یا فیله­ ی گوساله باشد تا به بافت و چربی مناسبی برسید و کبابتان آب ­دار شود.

ادویه کباب کوبیده عمدتا سماق است که در کنار غذا استفاده می شود. اما افرادی هم هستند که از ادویه مخلوط کباب کوبیده داخل گوشت آن استفاده می کنند. مهم ترین ادویه کباب کوبیده سماق است که به استفاده از آن در کنار کباب، نه تنها برای طعم غذا بلکه از نظر طبی نیز توصیه شده است.

ادویه کباب کوبیده را می توانید برای کباب های دیگری مثل بختیاری، برگ، چنجه، کتلت، کباب شامی و کوفته قلقلی نیز استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *