سماق

3 کالا

سماق یک چاشنی محبوب ایرانی است که از سفره های غذای روزانه گرفته تا سفره های هفت سین نوروزی مورد استفاده قرار می گیرد؛ چاشنی سماق در حقیقت میوه یک نوع درختچه است که در مناطق کوهستانی به صورت خودرو و یا تحت کشت روئیده و در ابتدا طعمی گس داشته که بعد از خشک شدن ترش مزه می شود.

سماق در واقع معرب کلمه فارسی سماک است، این گیاه در ایران در نواحی همانند شازند، اردبیل، گرمی (مغان)، شمیران، تفرش، خراسان، قم، محلات، شیراز، رودبار، هوراند، سردشت و اقلید می روید. سماق به عنوان یک چاشنی محبوب و پر طرفدار به ته مزه ترش می باشد که در ایران آن را به عنوان عضو جدایی ناپذیر انواع کباب ها می دانیم.

انواع سماق

انواع مختلف سماق قرمز و سماق قهوه ای است که سماق قرمز به دلیل داشتن پوسته بیشتر رنگی روشن تر داشته و مرغوب تر است، همچنین این گیاه هم به صورت خود رو می روید و هم می توان آن را کشت نمود، روش های تکثیر مختلفی از به منظور کشت این گیاه وجود دارد همانند: پاجوش، بذر، قلمه ساقه و ریزوم.

توجه! : توجه داشته باشید که خوردن سماق تازه باعث بروز مسمومیت می شود، لذا ابتداع آن را به حالت پودر در آورده و سپس مصرف نمایید.

سماق چه خاصیتی دارد؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به هنگام استفاده از این چاشنی این سوال به ذهنتان رسیده باشد که سماق چه خاصیت هایی دارد، در ادامه به سوال به طور مختصر پاسخ می دهیم:

  • به واسطه داشتن طبیعتی سرد و خشک خاصیت آنتی اکسیدانی فوق العاده ای دارد.
  • به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی ضد سرطان است.
  • درمانگر و سم زدای کبد است.
  • به دلیل آن که حاوی ویتامین c می باشد در تسکین دندان درد و تقویت لثه ها موثر است.
  • از پیری زودرس و پوکی استخوان جلوگیری می نماید.
  • موثر به منظور کاهش درد ماهیچه ها
  • در درمان بیماری های گوارشی موثر بوده و همچنین خاصیت ضد اسهال دارد.

از سماق در چه غذاهایی استفاده می شود؟

همه ما سماق را به عنوان یک چاشنی ترش مزه مناسب برای میل نمودن در کنار انواع کباب می شناسیم اما شاید جالب باشد بدانید که این گیاه امروزه و در طول تاریخ از کاربرد های فراوانی برخوردار بوده است به عنوان مثال از این گیاه در یونان باستان به منظور رنگ آمیزی ابریشم و در رم از آن به منظور رنگ دادن به چرم استفاده می شده است، که علاوه بر آن وجود آن در سفره های هفت سین ایرانی خود گواهی است بر قدمت بالای این گیاه.

این گیاه در آشپزی کشورهایی همانند عربستان و ترکیه نیز کاربرد فراوانی داشته و از آن در طبخ ماهی، مرغ و خورش سبزیجات استفاده شده و از آب آن در تهیه انواع سس و حتی شربت استفاده می شود.

قیمت و خرید سماق

چاشلند مرکز تولید و فروش انواع چاشنی و ادویه های هندی در ایران می باشد که به دلیل رضایت مشتریان اقدان به فروش بهترین و باکیفیت ترین سماق در ایران نموده است. همچنین علاوه برکیفیت بالا چاشلند تضمین بهترین قیمت و خرید سماق را به شما مشتریان عزیز میدهد.