زیره سیاه

3 کالا

زیره سیاه در دسته گیاهانی قرار می‌گیرد که به صورت ادویه در غذا و همچنین دمنوش استفاده می‌شوند. این گیاه ارتفاعی در حدود ۸۰ سانتی متر دارد و دو ساله به بار می‌نشیند. دارای ریشه‌ای صاف و شبیه به دوک است و ساقه آن نیز شفاف و عاری از کرک است. همچنین دارای گل آذین چتر مرکبی است که با گل‌های سفید و کوچکی پر شده‌است. میوه آن همان زیره سیاهی است که در دمنوش‌ها و غذاهای مختلف استفاده می‌کنیم که رنگی تیره و مایل به قهوه‌ای دارد. بیش‌ترین منابع تولید زیره در ایران متعلق به شهر کرمان و پس از آن جنوب است و به طور کلی در مناطق گرم سه قاره اروپا، آفریقا و آسیا کشف می‌شود.

طعم زیره سیاه

زیره سیاه دارای طعم خاصی است که برای بعضی افراد بسیار خوشایند است و برای برخی دیگر اینطور نیست. زیره خوب و مرغوب در حالت خام خیلی بو ندارد و شما پس از طبخ متوجه بوی خوش و رایحه قوی آن خواهید شد. از این ماده در پخت کلم، سوپ و غذاهای متنوع دیگری استفاده می‌شود که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت. همچنین در ترکیب ترشی‌جات، سیب سوخاری و انواع سالاد نیز مقادیری زیره سیاه اضافه می‌شود.

  • پلو مرغ – پلو ماهیچه

این غذا که از تفت دادن پیاز و تکه‌های مرغ به همراه ادویه‌های دیگر به شکل دمی با برنج تهیه می‌شود، با اضافه کردن زیره طعم و بوی بسیار خوشی می‌گیرد. همچنین اضافه کردن مقادیری زعفران و فلفل دلمه‌ای در کنار زیره ترکیب فوق‌العاده‌ای را ارائه خواهدکرد. می‌توانید به جای مرغ از گوشت ماهیچه هم استفاده کنید.

  • زیره پلو

در تهیه این غذا که مخصوص کرمان است از زیره سیاه به عنوان ادویه اصلی استفاده می‌شود. محتویات زیره پلوی کرمان شامل برنج، ادویه‌، زیره سیاه و گوشت چرخ کرده‌ تفت داده شده با پیاز است.

  • عدس پلو

استفاده از زیره سیاه در عدس پلو در کنار گوشت و دیگر ترکیبات موجود در این غذا طعم و بوی خوشی به عدس پلو می‌بخشد.

  • کباب تابه ای

برای تهیه کباب تابه‌ای به روشی منحصر بفرد، می‌توان از ترکیب زیره سیاه به همراه کنجد و جعفری استفاده کرد.

  • ماهی با طعم زیره

ماهی از جمله غذاهایی است که اکثر افراد سرخ شده آن را بیشتر می‌پسندند. استفاده از زیره سیاه برای مزه دار کردن ماهی قبل از سرخ کردن در کنار باقی ادویه‌های مخصوص باعث خوشمزه تر شدن آن شده و می‌تواند بوی خوشی نیز به غذای شما ببخشد.

قیمت و خرید زیره سیاه آنلاین

چاشلند مرکز فروش انواع ادویه و چاشنی های درجه یک در ایران می باشد که بهترین کیفیت را به شما عزیزان تضمین می دهد، همچنین بهترین قیمت خرید زیره سیاه را شما می توانید در سایت چاشلند بیابید.