آموزش آشپزی, مجله آموزشی چاشلند

ادویه مرغ سوخاری چیست و ترکیبات و طرز تهیه در منزل

مرغ سوخاری از آن دسته غذاها است که تقریباً همه آن را دوست دارند و از طعم آن لذت می برند ولی بسیاری از مردم به دلیل طعم و مزه ویژه آن ترجیح می دهند که این غذا را از رستوران تهیه کنند چون بر این باور هستند که وقتی این غذا در منزل تهیه می شود مزه و عطری را که باید داشته باشد، ندارد و به این سادگی ها نمی توان از شر بوی زهم مرغ راحت شد.

البته که چاره این کار تنها استفاده از ادویه های مناسب و به مقدار لازم است. به همین منظور در این مقاله به شما خواهیم گفت که ادویه مرغ سوخاری چیست و ترکیبات و طرز تهیه در منزل چگونه است.

ادویه مرغ سوخاری چیست؟

ادویه مرغ سوخاری چیست؟

ادویه مرغ سوخاری چیست؟

مواد لازم برای تهیه ادویه مرغ سوخاری

 • پودر رزماری: یک قاشق غذاخوری
 • پودر آویشن: یک قاشق چای خوری
 • پودر مریم گلی: یک قاشق غذاخوری
 • پودر زنجبیل: یک قاشق چای خوری
 • مرزنجوش: یک قاشق چای خوری
 • شکر قهوه ای: دو قاشق غذاخوری
 • جعفری خشک: سه قاشق غذاخوری
 • فلفل سیاه: یک قاشق چای خوری
 • پاپریکا: یک قاشق غذا خوری
 • پودر سیر: دو قاشق غذاخوری
 • پودر پیاز: دو قاشق غذاخوری
 • پودر گوجه فرنگی خشک شده: دو قاشق غذا خوری
 • نمک: مقداری

طرز تهیه ادویه مرغ سوخاری

طرز تهیه ادویه مرغ سوخاری

طرز تهیه ادویه مرغ سوخاری

همه مواد را در آسیاب برقی بریزید و اجازه دهید به مدت سه تا چهار دقیقه آسیاب شود تا پودری نرم و یکدست حاصل شود، سپس این پودر را الک کنید و در ظرف شیشه ای درداری بریزید و در جای خنک و تاریک قرار دهید. می توانید به مدت شش ماه از این ادویه استفاده کنید.

نکته: برای آغشته کردن مرغ با این ادویه، می توانید برای هر فنجان آرد از یک قاشق غذاخوری سرخالی از این ادویه استفاده کنید.

نحوه طعم دار کردن مرغ سوخاری

نحوه طعم دار کردن مرغ سوخاری

نحوه طعم دار کردن مرغ سوخاری

بسته به موادی که برای مرینیت کردن مرغ سوخاری استفاده می کنید، می توانید آن را طعم دار کنید یا بافت نرم و تردی به آن دهید یا به هر دو این ویژگی ها برسید. اگر مواد مرینیتی که درست کرده اید شامل شکر یا نمک باشد، بافت مرغ کمی نرم می شود، اما اگر از مواد اسیدی مانند آب لیمو یا سرکه، دوغ یا ماست در آن استفاده کرده باشید، مرغ علاوه بر اینکه نرم می شود بلکه طعم دار هم خواهد شد فقط به زمان مرینیت شدن مرغ حتماً دقت کنید، چون اگر این زمان بیش از حد استاندارد باشد، نتیجه معکوس خواهید گرفت.

همان طور که گفتیم زمان مرینیت کردن مرغ مهم است و حداقل باید یک ساعت و حداکثر 24 ساعت باشد وگرنه مرغ فاسد خواهد شد. برای رسیدن به بهترین طعم و بافت مرغ، لازم است آن را 5 تا 6 ساعت در مواد مرینیت نگه دارید. اگر عجله دارید، حتی ده دقیقه استفاده از مواد مرینیت هم می تواند مرغ را مزه دار کند.

نکته: برخلاف نظر عام، مواد طعم دهنده، به بافت های داخلی گوشت مرغ نفوذ نمی کند و تنها سطح مرغ را تا عمق سه میلی متری طعم دار می کند، بنابراین بهتر است در گوشت مرغ با چنگال یا کارد آشپزخانه برش های ریزی ایجاد کنید تا مواد به عمق آن نیز برود.

مرینیت ساده مرغ سوخاری

مرینیت ساده مرغ سوخاری

مرینیت ساده مرغ سوخاری

مواد لازم برای 400 گرم مرغ:

 1. یک حبه سیر له شده
 2. دو قاشق غذاخوری آب لیموترش تازه
 3. دو قاشق غذاخوری روغن زیتون
 4. مقداری سبزی تازه ریز خرد شده مانند جعفری، ریحان یا گشنیز

طرز تهیه مواد مرینیت ساده مرغ سوخاری

طرز تهیه مواد مرینیت ساده مرغ سوخاری

طرز تهیه مواد مرینیت ساده مرغ سوخاری

تمام مواد فوق را در یک کاسه بریزید و خوب هم بزنید، سپس مرغ ها را در کاسه قرار دهید و به مواد خوب آغشته کنید و اجازه دهید به مدت یک تا دو ساعت به همین صورت باقی بماند.

برای کسب نتیجه بهتر روی کاسه سلفون بکشید و آن را در یخچال قرار دهید.

نکته: می توانید با ایجاد تغییر در مواد لازم برای تهیه مایه مرینیت مرغ سوخاری، در طعم ها و مزه های مرغ تغییر به وجود آورید. در ادامه به شما خواهیم گفت که با افزودن چه موادی، چه نوع مرینیت ها و در نتیجه چه طعم هایی را خواهید داشت:

مرینیت کردن مرغ به شیوه مدیترانه ای:

با استفاده از موادی هم چون روغن زیتون، سیر، آب لیمو ترش تازه، پودر اورگانو، فلفل سیاه و پودر فلفل چیلی می توانید مرغ سوخاری با طعم غذاهای مدیترانه ای را داشته باشید.

مرینیت کردن مرغ تندوری:

برای تهیه مرغ سوخاری با طعم تندوری به مواد اولیه ای از جمله ماست، زنجبیل، سیر، فلفل چیلی و زردچوبه نیاز دارید.

مرینت کردن برای تهیه مرغ ترد:

اگر از سیر، فلفل چیلی، زنجبیل، زردچوبه، شکر قهوه ای، سس سویا و فلفل دلمه در مواد مرینیت خود استفاده کنید، مرغ سوخاری شما بافتی نرم و ترد پیدا خواهد کرد.

مرینت با طعم تریاکی:

شکر قهوه ای یا عسل و سس سویا اگر برای مرینیت استفاده شوند، مرغ شما طعم تریاکی خواهد داشت.

مرینیت با طعم باربکیو:

باربکیو از آن طعم های پرطرفدار است که با ترکیب کردن سیر، شکر قهوه ای، سرکه و پاپریکا حاصل می شود.

سخن پایانی

مرغ سوخاری یک غذای پرطرفدار است که اگر در خانه تهیه شود هم از نظر بهداشتی سالم تر است و هم اینکه مقرون به صرفه است. تنها نکته مهم در تهیه مرغ سوخاری در خانه، از بین بردن بوی زهم مرغ است که آن هم با استفاده از ادویه های مناسب و همین طور مرینیت کردن مرغ قبل از طبخ، قابل برطرف کردن است. پودر آویشن، فلفل سیاه، پاپریکا، زردچوبه، مرزنجوش و … از جمله ادویه های مناسب برای تهیه مرغ سوخاری هستند.

برای اینکه طعم نهایی مرغ بهتر شود، لازم است قبل از انجام هر کاری، آن را مرینیت کنید تا علاوه بر طعم دار شدن مرغ، بافت آن نرم و لطیف شود. برای مرینیت کردن استفاده از نمک یا شکر الزامی است، هم چنین حتماً باید از یک ماده اسیدی مثل آب لیمو ترش یا سرکه در مواد مرینیت استفاده کنید. البته ماست یا دوغ هم جایگزین خوبی برای آب لیمو و سرکه می تواند باشد. زمان مرینیت مرغ بین یک ساعت تا حداکثر 24 ساعت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *