خواص ادویه جات

طرز تهیه ادویه همه کاره – بهترین ادویه برای همه غذاها

صرف نظر از ارزش غذایی که ادویه ها در خود دارند از آن ها می توان به عنوان بهترین طعم دهنده در انواع غذاها استفاده کرد. یک ادویه ممکن از تنها از یک گیاه به صورت پودر و خشک شده ریشه، ساقه، برگ و گل و حتی پوست درخت آن استفاده نمود و یا از ترکیب چند ادویه باهم ساخته شوند. بسیاری افراد به دنبال طرز تهیه ادویه همه کاره و بهترین ادویه برای همه غذاها می گردند.

طرز تهیه ادویه برای همه غذاها

طرز تهیه ادویه برای همه غذاها

طرز تهیه ادویه برای همه غذاها

وقتی صحبت از ادویه ساخته شده برای همه غذاها می شود، افراد به دنبال اسمی بسیار خاص برای به دست آوردن آن ها هستند. در صورتیکه این ادویه می تواند بنابر سلیقه و ذائقه شما در انواع غذاها استفاده شود. شما  خود به تنهایی می توانید در منزل با ترکیب چند ادویه، یک ادویه همه کاره برای غذاهایتان بسازید. بهتر است پس از درست کردن ادویه همه کاره خود، آن را درون ظروف شیشه ای درب دار ریخته و به خوبی درب آنها را ببندید تا عطر بی نظیر این ادویه ها پس از مدتی از بین نرود.

برای تهیه ادویه همه کاره اول باید دید که چه ادویه هایی به شکل روزانه در همه انواع غذاها استفاده می شوند. ما پس از برسی و یک نگاه کوتاه متوجه شدیم در اغلب غذاها از ادویه هایی نظیر زردچوبه، نمک، فلفل سیاه، پودر پیاز، دارچین به صورت روتین در انواع غذاها استفاده می شود. شما می توانید به ترکیب فوق پودر زیره و جوز هندی را نیز اضافه نمایید. در صورت داشتن پودر زعفران استفاده از آن در ترکیبات ادویه همه کاره خالی از لطف نخواهد بود.

از ادویه های متفاوت که به صورت ترکیبی از چند ادویه ایجاد شده اند می توان به انواع ادویه خورشی، ادویه پلوئی، ادویه ماهی، ادویه فلافل و غیره اشاره نمود. امروز ما به دنبال ادویه ای می گردیم که از آن بتوان برای همه نوع غذا استفاده نمود و در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

ادویه خورشی

ادویه خورشی

ادویه خورشی چیست؟

هم اکنون در بازار، ادویه هایی با عنوان ادویه خورشی به صورت بسته بندی توسط شرکت ها و کارخانجاتی، تولید و در بسته بندی های متفاوت با اندازه و قیمت های متنوع به فروش می رود. این نوع از ادویه ها نیز بر اساس ترکیب چند قلم از انواع ادویه ها تولید می شود. ادویه خورشی معمولا از ترکیب فلفل سیاه، فلفل قرمز، زیره، دارچین، زردچوبه و تخم گشنیز به دست می آید. بسته به سلیقه افراد در هر شهری از کشورمان ممکن است بر تعداد این ادویه ها اضافه شود.

به عنوان مثال در شهرهای جنوبی کشور که غذاهایی با طبع گرم و تند بیشتر باب میلشان هست، در غذاها و خورش های خود از ادویه هایی نظیر فلفل قرمز، پاپریکا، زنجبیل، ادویه کاری، میخک، جوزهندی، آویشن، گلپر و خردل نیز در کنار سایر ادویه هایی که به شکل معمول در غذاهای روزانه ما وجود دارند، به مقادیری متفاوت استفاده می گردد.

منظور از ادویه پلوئی چیست؟

از زمان های گذشته در کشورمان، طبیبان طب اسلامی و سنتی به دنبال از بین بردن طبع سرد غذاهایی نظیر  برنج سفید، استفاده از ادویه ها را در پلوها ضروری میدانستند. این ادویه شامل ترکیب چند نوع ادویه  با هم است که می توانید از آن در برنج ساده و یا پلوهای مخلوط مثل عدس پلو، لوبیا پلو، باقالی پلو و غیره استفاده نمایید. تهیه این ادویه در منزل توسط خود شما به سادگی انجام می پذیرد. تنها باید ادویه های مورد نیاز را آماده کنید و در صورت لزوم آن ها را آسیاب نمایید، سپس با هم به خوبی مخلوط کرده و در ظرفی در بسته نگه دارید.

ادویه پلوئی شامل مخلوط دارچین، پودر گل سرخ، هل سبز، میخک، زنجبیل، جوزهندی و زیره سیاه می باشد. تنها کافیست مقداری از این ادویه ترکیب شده را در لابه لای برنج خود به هنگام دم گذاشتن غذا بریزید. این کار سبب از بین رفتن طبع سرد برنج سفید شده و در کنار آن عطر و طعم بی نظیری هم به غذای ما می بخشد.

ترکیبات ادویه همه کاره چیست؟

پس از بررسی ادویه به کاررفته در خورش و پلو؛ حالا ما به دنبال ادویه ای می گردیم که از آن بتوانیم در تمامی غذاها چه خورش ها و چه پلوها و یا انواع کوکو و غیره استفاده نماییم. بهتر است اول با ترکیبات این ادویه همه کاره آشنا شویم و ببینیم چه نوع ادویه هایی را در خود گنجانده است. توجه نمایید این ادویه همه کاره با توجه به ذائقه و سلیقه شما در استفاده از ادویه ها تعیین می گردد؛ پس شما می توانید میزان استفاده از آن ها را به دلخواه خود کم و یا زیاد کنید. ما تنها یک نگاه کوتاه به ترکیباتی که می تواند در ساخت این ادویه به کار رود می اندازیم.

ترکیبات ادویه همه کاره چیست

ترکیبات ادویه همه کاره چیست

از ترکیب این ادویه ها باهم که مقادیر آن هم به خود شما مربوط است  می توان به عنوان یک ادویه همه کاره در انواع مختلف از غذاها استفاده نمود. استفاده از این ادویه همه کاره برای پختن انواع سوپ ها، خورشت ها، سالادها یا سیب زمینی پخته کاربرد دارد؛ ضمن آنکه شما می توانید از آن به عنوان یک چاشنی کباب گوشت بسیار خوشمزه هم استفاده نمایید.

با توجه به مطالعه ادویه های غذاهای گوناگون می توان نتیجه گرفت یکسری از ادویه ها به صورت مشترک در همه غذاها استفاده می شود. پس، از ترکیب ادویه ها با هم می توان یک ادویه همه کاره را به وجود آورد که به سادگی در غذاها استفاده کرد.

حالا می خواهیم یک ادویه همه کاره پرکاربرد را  به شما معرفی کنیم، که به وفور اسمش را شنیده اید. این ادویه کاری نام دارد و استفاده از آن در تمامی غذاها ممکن است. ادویه کاری از ترکیب زردچوبه، دارچین، فلفل سیاه، هل، زیره، رازیانه و تخم گیشنیز درست می شود. از این ادویه پرفایده می توان هم در خورش ها و هم در انواع پلوها به سادگی استفاده کرد.

از خاصیت مهم کاری محافظت از کبد، ضد میکروب، ضد نفخ، محرک و مقوی معده، دفع سموم و رفع بی‌خوابی و اضطراب است. ادویه کاری را می توان به صورت بسته بندی شده در انواع مختلف برند و قیمت از فروشگاه های مواد غذایی تهیه کرد. در غیر اینصورت تنها کافیست خودتان با استفاده از ترکیب ادویه ها آن را بسازید.

با توجه به صحبت هایمان متوجه می شویم که طرز تهیه ادویه همه کاره دستور مشخصی ندارد و کاملا به ذائقه و سلیقه هر منطقه ای مربوط می گردد. بنابراین شما عزیزان می توانید با توجه به ذائقه تان برخی از این ادویه هایی که نام برده ایم را باهم ترکیب کرده و ادویه همه کاره ای دست ساز تهیه نمایید.

نکات مهم نگه داری ادویه همه کاره

نکات مهم نگه داری ادویه همه کاره

نکات مهم نگه داری ادویه همه کاره

در هنگام درست کردن و ترکیب ادویه ها بهتر است از ظرفی بزرگ استفاده نماییم تا ترکیب ادویه ها به خوبی انجام گردد. ادویه همه کاره را حتما در ظرفی درب دار قرار داده و درب آن را محکم ببندید، تا خاصیت و عطر خود را پس از گذشت مدت زمانی طولانی از دست ندهد. توجه داشته باشید گرمای محیط می تواند از تازه باقی ماندن ادویه ما جلوگیری کند و سبب آسیب رساندن بر عطر و طعم آن گردد. پس سعی کنید از قرار دادن ادویه ها در کنار و یا بالای اجاق گاز ممانعت نمایید. توجه داشته باشید عمر مفید و مناسب استفاده از ادویه ها در حدود 6 ماه می باشد بعد از آن ادویه خاصیت خود را کم کم از دست می دهد. پس به زمان مناسب در استفاده از ادویه توجه فرمایید.

سخن آخر…

با استفاده از ادویه ها می توان به سادگی به خوشمزه کردن طعم غذاها کمک نمود. حال استفاده از ادویه همه کاره کار را برای ما آسانتر می کند؛ چراکه می توانیم از این ادویه به راحتی در انواع غذاها استفاده نماییم و دیگر نیازی به دقت در ریختن انواع متنوع از ادویه ها به هنگام پخت نیست. همچنین مسئله نگرانی از فراموش کردن استفاده یک نوع ادویه در غذا را نخواهیم داشت. امروزه ادویه همه کاره برای استفاده در همه نوع غذاها به شکلی بسته بندی شده و با استفاده از فناوری های صنعتی و ماشینی تولید و در انواع برندها به فروش می رود.

به کاربردن این شکل از ادویه ها نه تنها سبب سادگی در آشپزی شده است بلکه به جهت داشتن مواد معدنی و انواع ویتامین ها در این ادویه ترکیبی، خیال ما را از داشتن غذایی سالم و لذیذ راحت می سازد. امیدواریم که از این ادویه ترکیبی برای انواغ غذاهای خود استفاده کنید و از خوردن چنین غذاهایی با طعم دلنشین لذت ببرید.

شما عزیزان می توانید برای خرید انواع چاشنی غذا و بهترین ادویه جات درجه یک از طریق سایت چاشلند اقدام فرمایید و بهترین کیفیت را به سفره خود هدیه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *