آموزش آشپزی, خواص ادویه جات

طرز تهیه ترش کباب مازندرانی

ترش کباب یکی از غذاهای‌ خطه‌ی شمالی کشور و استان مازندران است که طعم دلنشین و بسیار لذیذی دارد. در این پست می‌خواهیم شما را با طرز تهیه ی این کباب دوست داشتنی آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

در کشور عزیزمان ایران تنوع نژاد و قومی ‌بسیار زیادی وجود دارد. در هریک ازمناطق کشور شاهد آداب و رسوم متفاوت و سنتی ای هستیم که به آن منطقه مربوط می‌شود.

علاوه بر آداب و رسوم متفاوت، غذاهای‌ متنوع در هر منطقه نیز وجود دارد که البته امروزه یک غذا تنها‌مربوط به یک خطه  نمی‌شود و در هر ناحیه از کشور غذاهای‌ خوشمزه مناطق دیگر نیز پخته می‌شود. یکی از این غذا ها‌ ترش کباب مازندرانی است که بسیار پر طرفدار در تمامی‌نواحی کشور است.

مواد اولیه برای سرو کردن ترش کباب مازندرانی

مواد اولیه برای سرو کردن ترش کباب مازندرانی

مواد اولیه برای سرو کردن ترش کباب مازندرانی

برای پختن ترش کباب مازندرانی، به مواد اولیه ی زیر نیازمندیم:

  • گوشت قرمز(از سینه مرغ نیز می‌توان استفاده کرد) 350 گرم
  • رب اناز دو الی سه قاشق غذا خوری
  • دو عدد پیاز متوسط
  • گردو 60 گرم
  • جعفری به اندازه 2 قاشق غذاخوری
  • گوجه فرنگی به اندازه دلخواه
  • 2 قاشق غذا خوری چوچاق(یک گیاه دارویی است که در شمال ایران کشت می‌شود و ممکن است در شهر های‌ دیگر وجود نداشته باشد بنابراین می‌توانید از جعفری به مقدار بیشتری استفاده کنید.)
  • نمک به میزان لازم

*رب انار چاشنی اصلی این غذا به حسای می‌آید و گوشت یا سینه مرغ را مزه دار می‌کند. اگر از رب انار خانگی استفاده کنید بهتر است.

طرز تهیه ترش کباب مازندرانی

مراحل پختن ترش کباب مازندرانی

مراحل پختن ترش کباب مازندرانی

در نخستین مرحله باید گوشت قرمز یا مرغ را به خوبی شسته و داخل آبکش قرار دهید تا آب اضافی از آن خارج شود. پس از آن باید گوشت را خرد کنید به طوری که تکه های‌ گوشت در انداره متوسط باشند، زیرا اگر این تکه ها‌بزرگ باشند، کباب شما به خوبی مغز پخت شود.

در مرحله بعدی باید گردو را آسیاب و سپس پیازها ‌را به صورت خلالی خرد کنید و پس از آن باید جعفری و چوچاق را خرد نمایید.

اکنون باید گردوی آسیاب شده، رب انار، پیاز، جعفری و چوچاق را در ظرفی با اندازه ای تقریبا بزرگ بریزید و کاملا مخلوط کنید و سپس تکه های‌ گوشت را به این مخلوط اضافه کنید و حسابی چنگ بزنید تا گوشت ها‌کاملا ظعم گرفته و به مواد آغشته شوند.

سپس باید درب ظرف را بسته و نزدیک به دوازده ساعت به مواد استراحت بدهید. علت این کار این است که رب انار شما حسابی به بافت گوشت یا سینه نفوذ خواهد کرد و باعث ترد شدن ترش کباب شما شود.

اکنون باید گوشت ها‌سیخ کنید و روی آتش کم شعله منقل کباب کنید. اگر در ابتدا آتش شعله زیاد کنید باعث می‌شود رب انار بسوزد و کباب شما بد طعم شود.

اکنون باید کوجه فرنگی ها‌را به سیخ بزنید. هر گوجه فرنکی را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید.

اواخر پخت کباب می‌توانید اندکی نمک نیز به آن اضافه کنید. یک نکته که باید حتما بهش توجه کنید این است که هرگز به سس این کباب نمک نزنید، زیرا باعث سفت شدن آن می‌شود.

نکته مهم بعدی این است که هرگز تا قبل از آخرین مرحله پختن کباب ها‌ از نمک استفاده نشود بهتر است زیرا همانند سس که گفته شد، خود کباب نیز سفت می‌شود.

یک روش دیگر برای درست کردن ترش کباب مازندرانی

یک روش دیگر برای درست کردن ترش کباب مازندرانی

یک روش دیگر برای درست کردن ترش کباب مازندرانی

شما می‌توانید همزمان با رب انار مقداری آب انار نیز به مخلوط مواد اضافه کنید. تا طعم طبیعی تری ایجاد شود ضمن آنکه برای درست کردن جوجه ترش کباب نیز که نوع دیگری از کباب های‌ مازندرانی است هم از همین مواد طعم دهنده می‌توانید استفاده کنید.

فقط یک تفاوت آن با کباب ترش این است که شما می‌توانید در همان ابتدای کار به مواد طعم دهنده نمک نیز اضافه کنید. ضمنا اگر شرایط  کباب کردن گوشت را نداشتید می‌توانید بعد از طعم دار کردن مواد، گوشت تان را در تابه ای بریزید و سپس درروغن تفت بدهید روغن تفت دادید، مواد طعم دهنده را هم به آن اضافه کنید.

اکنون ترش کباب شما آماده است. برای سرو کردن آن، کباب ها‌را در ظرفی قرار می‌دهیم و اطراف آن را به دلخواه با گوجه فرنگی، لیمو ترش و پیاز تزیین می‌کنیم.

ترش کباب را به مانند دیگر کباب ها‌می‌توانیم همراه برنج یا با نان میل کنیم. این غذای خوشمزه و دوست داشتنی را می‌توانیم برای مهمونی های‌ رسمی‌ و یا خانوادگی برای مهمانان آماده کنید.

طرز تهیه ترش کباب مازندرانی در ماهیتابه

طرز تهیه ترش کباب مازندرانی در ماهیتابه

طرز تهیه ترش کباب مازندرانی در ماهیتابه

مانند بسیاری از کباب ها، این کباب را هم می‌توانیم در ماهیتابه نیز سرخ کنیم. البته که مزه کباب‌ها وقتی برروی منقل پخته شوند طبیعتا خوشمزه تر است اما اگر شرایط فراهم کردن منقل را نداشتید می‌توانید در ماهیتابه آن راسرخ و میل کنید.

برای این کار باید کباب‌ها رو به سیخ زده و داخل یک تابه گریل با آب بسیار کم گذاشته و درش را ببندید، حتما از شعله پخش کن استفاده کنید و حین سرخ شدن کباب‌ها را هم زیر و رو کنید تا همه طرف شان سرخ شود.

در آخر

کباب ها‌همیشه غذایی دلچسب هستند که می توان گفت اکثریت افراد نیز کباب ها‌را دوست دارند. بنابراین پیشنهاد می کنیم حتما این کباب محلی شمال ایران را سرو کنید و از آن لذت ببرید. ضمن اینکه طعم اصیل این کباب وابسته به سبزی محلی به اسم چوقان هم می شود که پیشنهاد کردیم اگر نتوانستید تهیه کنید از جعفری به مقدار بیشتر استفاده کنید.

همانطور که چندین بار اشاره کردیم، این کباب همانند دیگر غذاهای‌ شمال کشور طعم ترشی دارد و پیشنهاد بسیار مناسبی برای کسانی است که از طعم سایر کباب ها‌زده شده اند و به دنبال تنوع هستند.

این کباب را نیز همانند دیگر کباب ها‌می‌توان با برنج (کته) یا با نان به عنوان وعده اصلی استفاده کرد. از آنجا که در مناطق شمالی ایران کباب ترش را با برنج شمالی کته شده می‌خورند، پیشنهاد ما به شما نیز این است که این کباب را با برنج کته شمالی و حوش طعم و عطر نوش جان کنید.

در کنار کباب ترش مازندرانی می توانید از زیتون پرورده، انواع سالاد، ماست خیار، سیرترشی یا انواع ترشی های‌ شمالی و همچنین دوغ محلی استفاده کنید تا یک وعده غذایی بسیار دلنشین را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *