خواص ادویه جات, مجله آموزشی چاشلند

طرز تهیه ادویه آبادانی + خرید انواع ادویه اصل آبادان

ادویه آبادانی یکی از معروف ترین ادویه های منطقه جنوب ایران است که به ادویه 24 قلم یا ادویه خورشتی آبادان شناخته می شود. در تهیه و ترکیب این ادویه از 24 گیاه دارویی و معطر استفاده شده  که سبب لذیذ شدن و خوشبو شدن غذا می شود. ادویه های معروف آبادان شامل ادویه مرغ و ماهی ، ادویه پلویی ، ادویه خورشتی و ادویه کاری است که در این مقاله به طرز تهیه و ترکیبات این ادویه جات پرداخته می شود.

ترکیبات ادویه آبادانی

ترکیبات ادویه آبادانی

ترکیبات ادویه آبادانی

ادویه 24 قلم یا ادویه آبادانی از شناخته شده ترین ادویه های جنوب کشور است که در شهرهای دیگر ایران نیز برای معطر کردن غذا استفاده می شود ولی در آبادان این ادویه مصرف زیادی دارد. در ادامه طرز تهیه و ترکیبات ادویه آبادانی را به طور مفصل بیان می کنیم.

مواد لازم برای ادویه آبادانی

برای تهیه ادویه خورشتی آبادان باید 24 گیاه معطر و خوشبو را از هریک به اندازه یک قاشق سوپخوری یا چایخوری با یکدیگر ترکیب کرد.

 1. فلفل قرمز
 2. زیره سبز
 3. زردچوبه
 4. رازیانه
 5. پاپریکا
 6. دارچین
 7. زنجبیل
 8. گشنیز
 9. هل سبز
 10. میخک
 11. جوز هندی
 12. ادویه کاری
 13. شنبلیله
 14. گلپر
 15. پودر انبه
 16. فلفل سیاه
 17. پودر لیمو
 18. پودر خردل
 19. برگ بو
 20. گل محمدی
 21. آویشن
 22. نعناع
 23. ترخون
 24. خسرودار

طرز تهیه ادویه آبادانی

How to prepare Abadani spices

طرز تهیه ادویه آبادانی

برای تهیه ادویه آبادانی باید در ابتدا گشنیز، دانه هل و زیره را به خوبی آسیاب کرد و در مرحله بعد سبزیجات معطر خشک شده را پودر کرد و همه مواد را با یکدیگر ترکیب کرد. سپس باید آن ها را تا زمانی که بوی عطر ادویه بلند شود تفت بدهید. در مرحله بعد باید مواد تفت داده شده را روی پارچه ای بریزید تا سرد شده و داغی آن ها از بین برود. در صورتی که ادویه آبادانی را در ظروف درب دار در جای خشک و خنک نگهداری کنید می توانید این ادویه را تا 6 ماه بدون خراب شدن و از بین رفتن عطر و طعم آن استفاده کنید.

نکات مهم برای تهیه ادویه آبادانی

نکته اول: برای اینکه ادویه خوش طعم و خوشبو تری داشته باشید توصیه می شود تمام سبزیجات، گیاهان و ادویه های مورد نیاز برای تهیه ادویه آبادانی را به صورت تازه تهیه کرده و در منزل و به روش مناسبی آن ها را خشک کرده و آسیاب کنید. زیرا سبزیجات خشک شده ای که از بازار تهیه می شود معلوم نیست چه مدت از زمان خشک شدن آن ها گذشته و ممکن است عطر و طعم خود را از دست داده باشند.

نکته دوم: گیاه گلپر علی رغم اینکه عطر خوبی به ادویه می دهد نباید مقدار زیاد مصرف کرد زیرا برای زنان باردار مضر بوده و باعث سقط جنین می شود.

نکته سوم: استفاده از جوز هندی بیش تر از مقدار مشخص شده می تواند سبب سردرد شود.

نکته چهارم: هر ادویه را که می خواهید طعم و بوی آن در کل ادویه غالب باشد می توانید به میزان یک قاشق سوپ خوری یا چای خوری اضافه کنید.

طرز تهیه ادویه کاری آبادان

Abadan curry

طرز تهیه ادویه کاری آبادان

ادویه کاری در آشپزی کشورهایی مانند پاکستان، افغانستان و هند جایگاه ویژه ای داشته است ولی در حال حاضر در همه کشورهای جهان از این ادویه در طبخ انواع غذا استفاده می شود. ترکیبات اصلی ادویه کاری؛ زردچوبه و فلفل است که در همه جا در دسترس بوده و دارای خواص مفیدی می باشند این دو ترکیب به ادویه رنگ زیبایی نیز می دهند.

مواد اولیه ادویه کاری آبادان

برای تهیه ادویه کاری ترکیبات و گیاهانی به شرح زیر مورد نیاز است.

 • زردچوبه یک قاشق غذا خوری
 • فلفل سیاه ۱/۵قاشق چایخوری
 • زیره سبز ۱/۵قاشق چایخوری
 • تخم گشنیز ۵ قاشق غذا خوری
 • خردل سیاه یک قاشق چایخوری
 • جوزهندی نصف قاشق چایخوری
 • زنجبیل یک قاشق چایخوری
 • پودر تخم شنبلیله یک قاشق چایخوری
 • زیره سیاه یک قاشق چایخوری
 • برگ کاری (خشک شده) چندعدد
 • فلفل پاپریکا یک قاشق چایخوری

دستور تهیه ادویه کاری

در مرحله اول باید تمام گیاهان گفته شده را به صورت خشک شده آسیاب کرد تا کاملا پودر شوند. سپس باید همه مواد را با یکدیگر ترکیب کرده و کمی تفت بدهید. در مرحله بعد باید آن ها را در یک ظرف درب دار شیشه ای ریخت و در جای خشک و خنکی نگهداری کرد. ادویه کاری آبادان طعم تندی دارد، این ادویه به شکل یک ادویه مجزا نیز به فروش می رسد و در کشورهای مختلف ترکیبات متفاوتی دارد.

نکات مهم در تهیه ادویه کاری آبادانی

نکته اول: مقدار مواد لازم برای تهیه این ادویه بسته به ذائقه افراد می تواند کم یا زیاد شود.

نکته دوم: برخی از افراد برای تهیه ادویه کاری از رازیانه، تخم شنبلیله و پاپریکای شیرین استفاده می کنند.

نکته سوم: فلفل قرمز یکی از ترکیبات اصلی این ادویه است که می تواند باعث افزایش دمای بدن شده و در نتیجه سوخت و ساز بدن و سوزاندن کالری و چربی بدن را افزایش می دهد.
نکته چهارم: استفاده از ادویه کاری در غذا می تواند روی اشتهای افراد تاثیر گذاشته و باعث شود در وعده غذایی بعد شخص غذای کمتری بخورد.

ادویه های معروف آبادان

Famous spices of Abadan

ادویه های معروف آبادان

 ادویه 14 رقم آبادان، ادویه 24 قلم آبادان یا ادویه خورشتی آبادان، ادویه پلویی آبادان، ادویه مرغ و ماهی آبادان و ادویه کاری آبادان از جمله ادویه های معروف آبادان می باشند.

ادویه 14 رقم آبادان

ادویه 14 رقم آبادان

ادویه 14 رقم آبادان

برای تهیه ادویه 14 رقم آبادان باید موادی شامل دارچین ،فلفل سیاه ،آویشن ،گل محمدی ،تخم گشنیز، زردچوبه، فلفل قرمز ، پودر لیموعمانی ،پودرانبه ، پودر میخک ، ریشه جوز، جوزهندی،هل نرم، پودر زنجفیل ، پودرسیر را که برخی از آن ها نیز در تهیه ادویه خورشتی و 24 قلم آبادان به کار می رود را با یکدیگر ترکیب کرد. از ادویه آبادانی برای طعم دار و معطر کردن غذاهایی مانند تمام خورش ها ، مایه پلوهای مخلوط ، انواع خوراک ها مانند زبان به کار می رود.  همچنین برای سرخ کردن ماهی و مرغ ، انواع گوشت ، دلمه ، کوکو، کتلت نیز از این ادویه خوشبو استفاده می شود.

طرز تهیه و ترکیبات ادویه خورشتی آبادانی

برای تهیه ادویه خورشتی آبادانی باید سبزیجات و گیاهان معطر را به میزان مشخص با هم ترکیب کرد. مقدار لازم از هریک از مواد و سبزیجات به شرح زیر است.

 • 25 گرم ادویه کاری اعلاء
 • 50 گرم زنجبیل کوبیده
 • 50 گرم دارچین کوبیده
 • 50 گرم پودر گشنیز
 • مقداری برگ بو
 • 10 گرم پودر هل
 • 10 گرم پودر جوز هندی
 • 20 گرم فلفل قرمز
 • 20 گرم زردچوبه

ادویه کاری برای تهیه ادویه خورشتی باید بسیار خوشبو و با کیفیت باشد که نوع فله این ادویه توصیه می شود. همچنین برای تهیه مقدار بیشتری از ادویه خورشتی آبادانی باید مقدار گفته شده برای هر یک از مواد را دو برابر استفاده کنید.

خواص استفاده از ادویه آبادانی

 • تقویت کننده معده و کبد
 • تقویت کننده دستگاه گوارش و مفید برای نفخ و سوءهاضمه
 • افزایش شیر در مادران شیرده
 • تقویت کننده تمامی دستگاه بدن است و جلوگیری از بیماری ها و عفونت های کلیه و مثانه
 • کمک به جریان خون و پاکسازی آن
 • افزایش انرژی و نشاط
 • کمک به سیستم ایمنی بدن
 • موثر در کاهش چاقی و افزایش لاغری

طرز پخت غذاهای دریایی با ادویه ماهی آبادانی

روش های متنوعی برای طبخ غذاهای دریایی معرفی شده که از متداول ترین روش های آن می توان از ماهی کبابی یا ماهی سرخ شده و خوراک ماهی نام برد. برای کبابی کردن ماهی باید آن را در ترکیبی از ادویه های مخصوص برای مدتی قرار داد و برای اینکه ماهی طعم خوبی داشته باشد می توان ماهی را با مخلوطی از آبلیمو و ادویه مرغ و ماهی آبادانی داخل فر گذاشت.

طرز تهیه ادویه مرغ و ماهی آبادانی

Abadani chicken and fish spices

طرز تهیه ادویه مرغ و ماهی آبادانی

استفاده از ادویه مرغ و ماهی آبادانی برای طبخ غذاهای دریایی مانند ماهی و میگو که بوی مطبوعی ندارند بسیار مفید است. طبع این ادویه گرم بوده و می تواند سردی غذاهای دریایی را بگیرد و برای افرادی که دارای طبع سردی هستند یک ادویه و چاشنی عالی برای غذای آن ها محسوب می شود.

برخی ترکیبات به کار رفته در تهیه این ادویه معطر شامل دارچین، پودر سیر ، جوز هندی ، زنجبیل ، زردچوبه ، گشنیز، رزماری، تمر هندی، آویشن، فلفل سیاه و سفید، زیره سیاه و سبز، تخم شنبلیه، نمک، ریشه جوز ، پودر پیاز می باشد.

مواد لازم برای تهیه ادویه مرغ و ماهی آبادانی

پودر آویشن : 3 قاشق چایخوری
نمک           : 2  قاشق چایخوری
فلفل قرمز    : 2 قاشق چایخوری
فلفل سیاه   : 1 قاشق چایخوری
پودر زیره     : 2 قاشق چایخوری
پودر پیاز     : 2 قاشق چایخوری
پودر سیر     : یک قاشق چایخوری
پودر تخم گشنیز: 2 قاشق چایخوری
زردچوبه یا کاری: 2 قاشق چایخوری

دستور تهیه ادویه مرغ و ماهی آبادانی

در ابتدا باید تمام مواد و ادویه ها را در یک ظرف ریخته و با یکدیگر ترکیب کنیم. سپس باید این مواد مخلوط شده را در یک ظرف درب دار  شیشه ای بریزیم و در جایی دور از نور و خنک نگهداری کنیم. برای استفاده از این ادویه برای طبخ ماهی باید قبل از پخت ماهی به مدت نیم تا یک ساعت ماهی را در این ادویه قرار داد.

طرز تهیه ادویه پلویی آبادانی

ادویه پلویی آبادانی یکی از ادویه های معروف آبادان است که در حال حاضر در آشپزی نقاط مختلف ایران نیز برای طعم دار و خوشبو کردن غذاها استفاده می شود.

مواد لازم برای تهیه ادویه پلویی آبادانی

برگ گل محمدی:   3 قاشق غذا خوری

پودر دارچین:        2  قاشق غذا خوری

پودر زیره سبز:       1  قاشق غذا خوری

پودر تخم گشنیز:  ½ قاشق غذاخوری

پودر زنجبیل    :     ½ قاشق غذاخوری

جوز هندی      :      ¼ قاشق چایخوری

دانه هل          :            6 عدد

دانه میخک     :            2 عدد

دستور تهیه ادویه پلویی آبادانی

دستور تهیه ادویه پلویی آبادانی

دستور تهیه ادویه پلویی آبادانی

همانند تهیه سایر ادویه های معروف آبادان برای درست کردن این ادویه نیز باید تمام مواد را به صورت یکدست پودر و آسیاب کنیم. برای اینکه ادویه پلویی آبادانی دارای طعم تندتری شود می توانید مقداری فلفل قرمز نیز به ترکیبات آن بیفزایید. سپس برای اینکه ادویه نرم تری بدست آید بعد از آسیاب کردن چندین مرتبه آن ها را الک می کنیم و در نهایت در ظرف درب داری آن ها ریخته و درجایی دور ازنور خورشید می گذاریم. برای اینکه طعم و بوی ادویه پلویی آبادانی در طول زمان تغییر نکند بهتر است آن در ظرفی شیشه ای و درب دار و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

خواص استفاده از قلفل قرمز در تهیه ادویه آبادانی

همانطور که بیان شد فلفل قرمز از ادویه های اصلی در تهیه ادویه های معروف آبادانی است. این ادویه باعث پیشگیری از ابتلا به سرطان شده و یک ضد عفونی کننده طبیعی محسوب می شود. همچنین به حرکات دودی روده کمک کرده و از یبوست جلوگیری می کند. فلفل قرمز یک ماده موثر در کاهش لخته شدن خون می باشد.

خرید انواع ادویه اصل آبادان

چاشلند مرکز فروش و خرید انواع ادویه اصل آبادان می باشد که بهترین و باکیفیت ترین ادویه ها را به شما عزیزان تضمین می دهد، همچنین سایت چاشلند علاوه بر کیفیت عالی و درجه یک محصولات خود، بهترین قیمت را هم به شما عزیزان تضمین میدهد. برای خرید ادویه آبادان لطفا به قسمت فروشگاه سایت چاشلند مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *