خواص ادویه جات, مجله آموزشی چاشلند

چرا قهوه برای سلامتی شما مفید است

چرا قهوه برای سلامتی شما مفید است

درگذشته قهوه برای سلامتی مضر بود اما با تحقیقاتی که در ۱۰ سال گذشته انجام شد معلوم شد که در واقع قهوه برای سلامتی شما مفید است.

کافئین یکی از محبوب ترین داروهای روانی در جهان است. انسان ها برای قرن هاست که قهوه می نوشند چرا که یکی از منابع طبیعی کافئین در زمین است ولی نظرات مختلفی در رابطه با تاثیر آن بر روی سلامت انسان در دهه ‌های گذشته وجود داشته.

طبق سنت ها قهوه به عنوان یک یک نوشیدنی بد محسوب می‌شود این را مارک گانتر رئیس تغذیه و متابولیسم در سازمان جهانی تحقیقات بر روی سرطان (‏ iarc) گفته است تحقیقات از دهه ۸۰ تا ۹۰ میلادی بر روی مردم نشان می دهد که نوشیدن قهوه خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد ولی از آن موقع نظرات تکامل یافته تر شده است.

unnamed 1

با توجه به این موضوع تحقیقات روی جمعیت بسیار بیشتری صورت گرفت که بر اساس گفته گانتر دانشمندان امروزه به اطلاعاتی دست یافتند که با توجه به تحقیقات بر روی صدها هزار قهوه خور صورت گرفته است ولی آیا نتیجه تحقیقات به ما نشان می‌دهد که مصرف کنندگان قهوه از نتایج مثبت آن بهره بردند یا منفی؟

قهوه امکان بالا بردن بروز سرطان را به دلیل وجود آکریلامید در آن افزایش می دهد یک ماده ای که در بعضی غذاها از جمله نان تست ،کیک ها و چیپس پیدا میشود با این حال‏iarc  در سال ۲۰۱۶ وجود این ماده سرطان زا را در قهوه رد کرد مگر اینکه به صورت بسیار داغ نوشیده شود دمایی بالاتر از ۶۵ درجه سانتیگراد.

نه تنها این موضوع بلکه تحقیقات بسیاری نشان داده که که قهوه می‌تواند تاثیر محافظ را ایجاد کند بعضی از مطالعات نشان داده که رابطه بین نوشیدن قهوه و شدت نوشیدن آن و بازگشت آن موجب بروز سرطان روده در بعضی از بیماران شده در سال ۲۰۱۷ گانتر مطالعاتی شانزده ساله را بر روی نیم میلیون از مردم اروپا که عادت به نوشیدن قهوه دارند انتشار داد آنهایی که بیشتر قهوه نوشیده بودند ریسک مرگ از بیماری قلبی یا سکته یا سرطان در آنها کمتر است این تحقیقات با تحقیقاتی که در سایر نقاط جهان از جمله آمریکا صورت گرفته همخوانی دارد گانترمی‌گوید تحقیقات انجام شده تایید می کند افرادی که در طول روز چهار فنجان قهوه می نوشند به نسبت کسانی که نمی نوشند دچار مریضی های کمتری می شوند.

unnamed

فواید بالقوه قهوه می تواند بیشتر هم باشد قهوه خورانی که در تحقیقات گانتر بودند به نظر می آید که سیگاری و دارای رژیم نامناسب غذایی نسبت به کسانی که قهوه نمی خورند باشند این موضوع می‌تواند نشان دهد که چنانچه قهوه ریسک بیماری های قلبی و سرطان را پایین می آورد قوی تر از از آن چیزی باشد که ما فکر می کنیم چرا که تاثیرات رفتارهای نامناسب را نادیده می گیرد این درست است که چه قهوه ی بدون کافئین و چه قهوه ی با کافئین مصرف کنیم( قهوه بدون کافئین مقدار مشابهی آنتی اکسیدان نسبت به قهوه معمولی دارد) کانتر هیچ تفاوتی بین سلامت کسانی که قهوه کافئین دار و بدون کافئین مصرف می‌کردند پیدا نکرد و این او را به سمت موارد مفید نوشیدن قهوه بدون ارتباط با کافئین سوق داد.

 

علت و معلول :

با این حال این تحقیقات بر اساس اطلاعات اجتماعی جمع آوری شده که دلیل و تاثیر را تأیید نمی‌کند.

کسانی که قهوه مصرف می کنند به زبان خیلی ساده سلامت بهتری نسبت به آنهایی که قهوه مصرف نمی‌کنند دارند این را پیتر راجرز گفته است پیتر راجرز کسی است که تاثیرات کافئین بر روی رفتار، مود، هوشیاری و دقت را در دانشگاه بریستول مطالعه کرده و این علیرغم تحقیقات گانتر بر روی رفتار نادرست زندگی می باشد او می‌گوید بعضی از مردم این پیشنهاد را می‌دهند که تاثیر حفاظتی به شکلی بحث برانگیز بر اساس مدارک جمعیتی است وجود دارد.

با این حال بعضی از مردم که به صورت عادی قهوه مصرف می‌کنند معمولاً فشار خون بالا تری دارند که موجب خطرات بیماری های قلبی می شود ولی راجرز می گوید هیچ مدرکی دال بر اینکه فشار خون بالا بر اساس خوردن قهوه می تواند ریسک بیماری های قلبی را بالا ببرد وجود ندارد آزمایش های انسانی در رابطه با قهوه که می‌توانند مزایا و معایب آن را اعلام کند در رابطه با جامعه خیلی کم هستند ولی گروهی از محققان به تازگی یک آزمایش انسانی را در رابطه با تاثیر نوشیدن قهوه کافئین دار بر روی قند خون انجام داده اند.

در یک مطالعه کوچک توسط مرکز تغذیه ورزش و متابولیسم در دانشگاه باث انگلیس نشان داده که مصرف قهوه در صبحانه پس از یک خواب راحت شبانه چگونه روی بدن تاثیر می گذارد آنها متوجه شدند که کسانی که قهوه می خورند و پس از آن یک نوشیدنی شیرین را برای صبحانه مصرف می کنند تا ۵۰ درصد قند خون آنها بالاتر می رود به نسبت به کسانی که قهوه را قبل از صبحانه مصرف نکردند.

با این حال هنوز هم خطر انباشته شدن قند با گذشت زمان در صورت تکرار این گونه رفتار وجود دارد استفاده از افراد در آزمایشگاه ها سوالاتی را برمی‌انگیزد که این یافته ها چقدر به زندگی واقعی مربوط خواهد بود نه جامعه و نه پژوهشها میتواند پاسخ قاطعی به تاثیرات مصرف قهوه بر روی سلامت ما بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *