آموزش آشپزی, خواص ادویه جات, مجله آموزشی چاشلند

چای ماسالا چیست

ماسالا نوعی چای هندی است که در نقاط دیگران جهان نیز کاربرد دارد و از ترکیب موادی شامل هل، دارچین، زنجبیل، زعفران، میخک، جوز هندی و فلفل سفید تهیه می شود. البته هر کسی بر اساس ذائقه ای که دارد می تواند از گیاهان دارویی مورد علاقه خود به این ترکیبات اضافه کند. ایرانی ها طعم هل و دارچین را بدوست دارند بنابراین در تهیه ماسالا می توان این دو ادویه را به مقدار بیشتری اضافه کرد.

ماسالا کاربردهای فراوانی دارد و می توان در طبخ انواع غذاها که حاوی شیر هستند مانند شیربرنج و فرنی به کار برد. ماسالا را به عنوان ادویه در غذاهای دیگری چون ته‌چین و خورشت مرغ هم می توان استفاده کرد.

چای ماسالا چیست؟

چای ماسالا چیست؟

چای ماسالا چیست؟

در تهیه چای ماسالا یک نوشیدنی خوش عطر و طعم شیرین است که در ترکیب آن از انواع ادویه جات به کار می رود. چای ماسالا یک چای هندی به شمار می رود که امروزه در هر کشوری در هر جای دنیا وجود دارد و می توانید از آن بخورید. در ادامه ترکیبات و خواص و فواید و مضرات این نوشیدنی خوش طعم را بیان می کنیم.

ترکیبات چای ماسالا چیست؟

ترکیبات چای ماسالا چیست؟

ترکیبات چای ماسالا چیست؟

چای ماسالا نوعی چای سنتی هندی که برای درست کردن آن مخلوطی از چای سیاه، زنجبیل، هل، دارچین، رازیانه و فلفل سیاه باید هم ترکیب کرد و برای اینکه این چای طعم متفاوتی داشته باشد برخی افراد در تهیه آن از  بادیان خَتایی یا انیسون ستاره‌ای، دانه‌ی گشنیز و فلفل قرمز استفاده می کنند. همچنین برای درست کردن چای ماسالا باید از شیر گرم یا آب گرم استفاده کرد و آن را به صورت چای شیرین مصرف کرد.

خواص و فواید چای ماسالا چیست؟

خواص و فواید چای ماسالا چیست؟

خواص و فواید چای ماسالا چیست؟

چای ماسالا فواید زیادی در سلامتی بدن و جلوگیری از بیماری مختلفی چون فشار خون، بیماری های قلبی، کاهش فشار خون، مشکلات گوراشی و رفع خستگی و گرفتگی عضلانی دارد.

1.سلامت قلب با مصرف چای ماسالا

سلامت قلب با مصرف چای ماسالا

سلامت قلب با مصرف چای ماسالا

در ترکیبات چای ماسالا، دارچین و چای سیاه استفاده می شود که براساس مطالعات انجام شده این مواد بر کاهش فشارخون تاثیر زیادی دارند. طبق نتایج تحقیقات بدست آمده دارچین می تواند تا 30 درصد می تواند سطح کلسترول خون، کلسترول LDL و تری‌گلیسیرید کاهش دهد. پژوهش های انجام شده نشاند داده اند که مصرف دارچین به مقدار 120 ملی گرم در روز برای سلامت قلب بسیار مفید است.

چای سیاهی موجود در چای ماسالا بر کاهش سطح کلسترول خون تاثیر مثبتی دارد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی با مصرف سه فنجان از این چای می تواند تا 11 درصد کاهش یابد.

2.چای ماسالا تاثیر آن بر کنترل قند خون

چای ماسالا تاثیر آن بر کنترل قند خون

چای ماسالا تاثیر آن بر کنترل قند خون

ترکیبات زنجبیل و دارچین در چای ماسالا برای کنترل قند خون بسیار مفید هستند. مطالعات نشان داده اند که مصرف دارچین به مقدار 10 تا 29 درصد می تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد که سبب می شود بدن برای انتقال شکر در خون و سلول ها از انسولین استفاده نماید و بتواند سطح قند خون بدن را پایین آورد. افراد دارای دیابت نوع دو می توانند با مصرف روزانه دو گرم زنجبیل، قند خون خود را تا 12 درصد کاهش دهند. هر چه شیرینی چای ماسالا کمتر باشد بر کاهش قند خون موثر است. اگر چای ماسالا را در منزل تهیه کنید می توانید آن را به مقدار کمتری شیرین کنید یا به صورت تلخ مصرف کنید تا برای سلامتی بدن تاثیر بیشتری داشته باشد.

3.تاثیر چای ماسالا بر مشکلات گوارشی

تاثیر چای ماسالا بر مشکلات گوارشی

تاثیر چای ماسالا بر مشکلات گوارشی

چای ماسالا به دلیل داشتن زنجبیل برای رفع حالت تهوع و گوارش غذا بسیار مفید است زیرا زنجبیل یک ماده ضد تهوع قوی می باشد و برای کاهش تهوع در دوران بارداری می توان استفاده کرد. مصرف روزانه 15 گرم زنجبیل با خوردن یک فنجان چای ماسالا تامین می شود و می تواند در این افراد تا حد زیادی حالت تهوع را کاهش دهد.

استفاده دارچین، هل، فلفل سیاه و میخک در تهیه چای ماسالا از عفونت های باکتریایی دستگاه گوارش جلوگیری می کنند؛ زیرا این مواد خاصیت ضد باکتریایی فوق العاده ای دارند. همچنین براساس تحقیقات مختلف فلفل سیاه موجب افزایش آنزیم ‌های دستگاه گوارش شده و فرایند هضم غذا را سرعت می بخشد.

4.رفع خستگی و گرفتگی عضلانی

رفع خستگی و گرفتگی عضلانی با چای ماسالا

رفع خستگی و گرفتگی عضلانی با چای ماسالا

چای ماسالا به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد به سرعت خستگی و کسلی ناشی از روزمرگی را رفع کند و نشاط و شادابی خاصی را به شما بدهد. همچنین این چای برای درمان گرفتگی عضلات بسیار مفید است.

آشنایی با خواص چای ماسالا برای لاغری

آشنایی با خواص چای ماسالا برای لاغری

آشنایی با خواص چای ماسالا برای لاغری

چای ماسالا به دلیل ترکیباتی با خواص متفاوت دارد می تواند یک گزینه مناسب برای لاغری و کاهش وزن محسوب شود. چای سیاه موجود در ماسالا می تواند جذب کالری بدن را کاهش دهد، چربی های شکمی را آب کند و مانع از چاقی بیش از حد گردد. در صورتی که از چای ماسالا برای لاغری استفاده می کنید باید مقدار شکر آن را کم کنید.

هل و دارچین چای ماسالا بر سلامتی روده بزرگ تاثیر دارند و می توانند به هضم غذا کمک کنند.

خاصیت حجم دهندگی که در چای ماسالا وجود دارد باعث پر شدن کاملا معده شده و ار نفوذ هوا به آن جلوگیری می کند؛ در نتیجه احساس بی اشتهای در فرد دست می دهد که باعث کاهش وزن و لاغری می شود.

پروتئین موجود در شیر یک عامل مهم برای رفع گرسنگی و لاغری با چای ماسالایی که در تهیه آن از شیر گرم به جای آب استفاده شده است. همچنین چای سیاهی که در تهیه چای ماسالا به کار می رود سبب کاهش چربی و کالری در بدن می شود.

مضرات چای ماسالا چیست؟

مضرات چای ماسالا چیست؟

مضرات چای ماسالا چیست؟

چای ماسالا با تمام فواید و خواصی که دارد ممکن است مصرف بیش از حد آن با مضرات و عوارض ناخوشایندی همراه باشد. برای مثال کافئین موجود در این چای در صورتی که در روز بیش از 400 میلی گرم مصرف شود باعث اضطراب، بی خوابی، میگرن و افزایش فشار خون می شود.

چای ماسالا نیز با برخی داروهای شیمیایی مانند داروهای ضد التهاب (ایبوپروفن و ادویل)، کوآمیدین، هپارین، کلوپیدوگرل تداخل دارد و عوارض بدی را ایجاد می کند. برای مثال زنجبیل در چای ماسالا سبب کاهش قند خون و فشار خون می شود و با می تواند با داروهای کاهنده قند خون و فشار خون تداخل داشته باشد.

استفاده از شیر گاو در تهیه ماسالا برای افرادی که معده آن ها با لاکتوز شیر ناسازگار است توصیه نمی شود. بهتر است به جای شیر گاو از آب گرم یا شیر نارگیل استفاده شود.

ترکیبات موجود در تهیه چای ماسالا بسیار زیاد و متنوع است بنابراین زنان باردار که دارای شرایط خاصی هستند مصرف این چای توصیه نمی شود. زیرا طبع چای ماسالا گرم است و در بدن سبب برهم خوردن تعادل هورمونی می شود. همچنین کافئین موجود در آن می تواند منجر به کاهش وزن نوزاد، سقط جنین و بی خوابی در فرد شود.

چای ماسالا فوری چیست و چه تفاوتی با معمولی دارد ؟

چای ماسالا فوری چیست و چه تفاوتی با معمولی دارد ؟

چای ماسالا فوری چیست و چه تفاوتی با معمولی دارد ؟

در چای ماسالا معمولی برای طعم دار کردن آن از انواع شیرها استفاده می شود؛ ولی در چای ماسالا فوری به جای انواع شیر از پودر کریمر به کار می برند. کریمر یک فراورده غیر لبنی است که از روغن انواع گیاهان بدست می آید. مزیت استفاده از این پودر این است که چای ماسالا را به سادگی و در هر جایی می توان تهیه کرد. تولید کنندگان مختلف با درصد مشخصی این پودر را در تهیه چای ماسالا به کار می برند. چای ماسالا فوری را می توان در یک لیوان آب جوش ریخته و بعد از چند لحظه یک چای خوش طعم و تند را نوشید.

در هند چای ماسالا را در خانه تهیه می کنند به این صورت که ادویه هایی مانند چای سیاه، دارچین، زنجبیل، هل، آنیسون ستاره‌ای یا بادیان ختایی، رازیانه، جوز هندی و میخک را را به صورت پودر در می آورند و ترکیبی از آن ها را با انواع شیر دم می کنند. امروزه چای کیسه ای ماسالا فوری در فروشگاه های مختلف وجود دارد که طریقه تهیه راحتی دارد و می توان در هر زمان و مکانی چای ماسالا را به صورت گرم یا سرد نوشید.

فرق چای ماسالا فوری با چای ماسالا معمولی مثل تفاوت بین قهوه فوری با قهوه دست ساز است. برای تهیه چای ماسالا معمولی مانند قهوه دست ساز باید مراحلی را انجام داد ولی چای ماسالا فوری و قهوه فوری تهیه ساده و سریعی دارند.

هر فنجان چای ماسالا چقدر کالری دارد؟

هر فنجان چای ماسالا چقدر کالری دارد؟

هر فنجان چای ماسالا چقدر کالری دارد؟

مقدار کالری موجود در چای ماسالا به نوع و میزان موادی که در تهیه آن به کار می رود، بستگی دارد. به طور معمول در تهیه چای ماسالا ،چهار قاشق چایخوری شکر استفاده می شود که بر این اساس هر فنجان چای ماسالا دارای 105 کالری انرژی است. چای ماسالا این میزان انرژی و کالری را از ترکیبات مختلف خود بدست می آورد. مثلا 10 کالری از پروتئین های موجود در شیر، 49 کالری از کربوهیدارت ترکیبات خود و 33 کالری دیگر را از چربی ها بدست می آورد. یک فرد بزرگسال با مصرف یک فنجان چای ماسالا در روز می تواند 5 درصد از کل 2000 کالری مورد نیاز روزانه خود را تامین کند.

طبع چای ماسالا چگونه است؟

طبع چای ماسالا چگونه است؟

طبع چای ماسالا چگونه است؟

در تهیه چای ماسالا مواد زیاد و متنوعی به کار رفته و بسیار معطر و خوشمزه است و یک نوشیدنی هندی محسوب می شود که از ترکیب و دم کرده انواع ادویه شامل چای سیاه، دارچین و گیاهان معطری مثل هل و زنجبیل با شیر بدست می آید. این چای به عنوان یک نوشیدنی گرم برای روزهای سرد زمستان و رفع خستگی استفاده می شود.

از دیدگاه طب سنتی در ایران انواع مختلف چای دارای طبع گرم و خشک هستند؛ بنابراین چای ماسالا که یک نوع نوشیدنی است که در تهیه آن از انواع ادویه های با طبع گرم استفاده شده است دارای طبع گرم می باشد.

قیمت چای ماسالا

قیمت چای ماسالا

قیمت چای ماسالا

چای ماسالا با شکر ( آماده) یا بدون شکر تهیه می شود و در فروشگاه های مختلف به فروش می رسد. بر این اساس قیمت چای ماسالا با قیمت های متفاوتی توسط برندهای مختلفی در ایران عرضه می شود. چای ماسالای فوری به صورت آماده و حاوی شیر ، شکر و بهترین ادویه های هندی تهیه می گردد و چای معمولی ماسالا فاقد شکر و مواد افزودنی است و هر دو در بسته بندی های متنوع در فروشگاه های مختلف وجود دارند.

برای خرید بهترین چای ماسالا فوری و معمولی به فروشگاه سایت چاشلند مراجعه کنید و در کمترین زمان و به راحتی این نوشیدنی گرم و مطبوع را سفارش دهید.

بهترین مارک چای و دمنوش ماسالا

بهترین مارک چای و دمنوش ماسالا

بهترین مارک چای و دمنوش ماسالا

چای ماسالا که از بازار تهیه می شود اگر از جای معتبری خریداری نشود ممکن است چای ماسالا با مواد اصل نباشد و از شیر خشک، شکر و طعم دهنده های مختلف در تهیه آن ها به کار رفته باشد. برای اینکه چای ماسالا خوب را از نوع غیر استاندارد آن تشخیص داد باید مقداری از چای را در آب یا شیر ریخت؛ اگر مواد ته نشین شد یعنی اینکه محتوای چای، ادویه است و چای ماسالا استاندارد می باشد.اما اگر محتوای چای ماسالا فوری در شیر یا آب حل شد نشان می دهد که در تهیه آن از ادویه استفاده نشده است.

بهترین مارک چای ماسالا، برند چاشلند است که توانسته این نوشیدنی لذیذ را با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب برای خرید در دسترس مشتریان خود قرار دهد. از طریق سایت چاشلند می توانید بهترین مارک چای و دمنوش ماسالا را بدون واسطه و به صورت مستقیم از نمایندگی خریداری نمایید.

مصرف کنندگان مختلف دارای ذائقه های متنوعی هستند؛ بنابراین تولیدکنندگان می توانند این چای را با ترکیبات و طعم های مختلف تهیه کرده و وارد بازار نمایند.

در زمینه تولید چای ماسالا نام های تجاری بسیاری فعال هستند که توانسته اند طعم جذابی از چای ماسالا را برای مشتریان خود به ارمغان آورند. چاشلند بهترین مارک چای و دمنوش ماسالا در ایران است که محصولات خود را از طریق سایت های اصلی خود در سراسر کشور توزیع می کند. چاشلند برند معتبری است که طی سال ها فعالیت موفق به ارائه محصولات با کیفیت بالا و قیمت مناسب شده است.

خرید بهترین مارک چای ماسالا

خرید بهترین مارک چای ماسالا

خرید بهترین مارک چای ماسالا

چای ماسالا دارای فواید و خاصیت های بی نظیری است که سبب افزایش مشتریان و مصرف کنندگان آن در دنیا شده است. چاشلند به شکل آنلاین محصول چای ماسالا را در بسته بندی ها و وزن های متنوع و متفاوت به مشتریان عرضه می کند. از این رو در کسب جلب رضایت مشتری و دادن حق انتخاب به مصرف کننده تا حد زیادی موفق عمل کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *