خواص ادویه جات

هر مثقال چند گرم است ؟

هرکدام از ما روزانه به اشکال مختلف با پدیده اندازه گیری وزن به طرق مختلف سر و کار دارد، از وزن کردن خودمان گرفته تا به هنگام خرید اجناس مختلفی که بر حسب وزنشان به فروش می‌رسند ما در حال سنجش وزن هستیم. واحد اندازه‌گیری در کشور ما به طور معمول بر حسب کیلو گرم و در مواردی که مورد اندازه گیری از وزن کمتری برخوردار باشد گرم می باشد. اما برخی از اصناف واحد خاص و مخصوص خود را برای اندازه گیری دارند.

به عنوان مثال برای معامله طلا و یا انواع ادویه که از وزن و یا ارزش بالایی برخوردارند از واحد معروف مثقال استفاده می شود. مطمعنا همه ما از این که مثقال یک واحد اندازه‌گیری می باشد مطلع هستیم اما آنچه همواره باعث ایجاد سوال می شود این است که هر مثقال چند گرم است؟، تا به این طریق بتوانیم حس درستی از مقدار آن با توجه به شناخت کاملی که از گرم داریم کسب کنیم.

هر مثقال حدودا برابر با 4.6083 گرم می باشد اما در این مقاله ما سعی می کنیم تا علاوه بر پاسخ سوال شما پیرامون تبدیل وزن مثقال به گرم به طور کامل این واحد اندازه گیری که به طور معمول به منظور اندازه‌گیری طلا، زعفران و ادویه‌جات مورد استفاده قرار می‎‌گیرد، را مورد بررسی قرار داده و هر آنچه که لازم است در مورد مثقال بدانیم را یکجا در اختیار شما قرار دهیم، لطفا تا پایان ما را همراهی کنید.

هر مثقال طلا4.6083 گرم
عیار هر مثقال705
عیار هر گرم750

فرمول بدست آوردن هر مثقال :

4.6083 ضرب در 705 تقسیم بر 750

که حاصل عملیات بالا عدد 4.331802 خواهد بود که در حقیقت گویای وزن یک مثقال طلا به عیار 18 است که حال شما بوسیله تقسیم قیمت یک مثقال بر عدد بالا قیمت معادل با یک گرم طلا را خواهید داشت.

مثقال از دیرباز تا به امروز

مثقال یک واحد وزنی با قدمت بالا است که در کنار دو واحد دیگر یعنی درهم و دراخما یونانی از دیرباز در کشور‌های اسلامی رواج داشته است. طبق منابع شرعی نسبت مثقال به درهم را 10 به 7 دانسته و همین نسبت برای مقاصد عرفی 3 به 2 در نظر گرفته می شود. طبق گفته مورخان هر مثقال در ابتدا حدود 4.55 گرم در نظر گرفته می شده است (برابر با 1.33 درهم، 96 حبه و 24 قیراط) اما در ادامه و در دوران خلافت عبدالملک ابن مروان و ضمن اصلاحاتی که در قوانین ضرب سکه رخ داد وزن هر مثقال به حدود 4.25 گرم کاهش یافت (برابر با ده هفتم درهم، 60 حبه و 20 قیراط).

انواع مثقال کدام است؟

جالب است بدانید که مثقال خود انواع گوناگونی دارد که به منظور مقاصد مختلفی تعریف شده اند. مثقال انواع گوناگون تری دارد اما به طور عمده می توان آن را به سه نوع، مثقال شرعی، مثقال صیرفی و مثقال معمولی تقسیم نمود.

مطمعنا هر یک از این مثقال ها دارای وزن متفاوتی هستند، طبق متون و منابع علم فقه اسلامی ذکر شده است که هر مثقال شرعی وزنی معادل با 18 نخود را دارا است که معادل 3.458 می باشد. اما در مورد مثقال صیرفی که در حقیقت همان مثقال معروف طلا فروش‌ها است، وزنی معادل با 24 نخود یا همان 4.608 ذکر شده است. اما سومین مثقال یا همان مثقال معمولی که معمولا از آن در فروش زعفران و یا انواع ادویه استفاده می شود طبق مستندات برای آن وزنی معادل با یک شانزدهم سیر یا همان 4.6875 گرم ثبت شده است. اما لازم به ذکر است که در مواردی که کالا عرضه شده با این واحد از ارزش بالایی برخوردار نباشد به منظور سهولت در اندازه‌گیری هر مثقال را برابر 4.5 یا 5 گرم در نظر می‌گیرند.

بالاخره کدام مثقال؟

شاید با انواع مختلف مثقالی که در بالا ذکر شد کمی شما را سردرگم کرده باشیم که بالاخره کدام یک از این مثقال ها آن مثقال معروف مورد استفاده است، هر چند که سعی شد موارد کاربردی آشنا برای هر یک از انواع مثقال در مقابل آن ذکر شود؛ اما به طور کلی و واضح و روشن می شود گفت که مثقالی که از آن امروزه به طور معمول برای اندازه گیری طلا و زعفران استفاده می شود همان مثقال صیرفی یعنی معادل 4.608 می باشد.

چگونه قیمت هر گرم طلا یا ادویه را محاسبه کنم؟

یکی از دیگر سوالات رایج هنگامی که از مثقال و طلا صحبت می‌شود این است که آیا می توان با استفاده از قیمت یک مثقال طلا قیمت هر گرم از آن را نیز محاسبه نمود؟، اگر منظور شما از پرسش این سوال این باشد که می توان بوسیله تقسیم قیمت هر مثقال طلا بر 4.6083 قیمت هر گرم آن را محاسبه نمود؟ پاسخ شما خیر خواهد بود زیرا، قیمت هر مثقال طلا بنا بر عیار 705 (17 عیار) اعلام می شود اما این در صورتی است که قیمت هر گرم طلا بر حسب عیار 750 (18 عیار) اعلام می شود.

پس در ابتدا نیازمند آنیم تا با انجام یک ضرب و تقسیم ساده تبدیل عیار را انجام بدهیم که به این منظور می توانیم به صورت زیر عمل کنیم:

هر مثقال طلا= 4.6083 گرم       عیار هر مثقال= 705      عیار هر گرم= 750

4.6083 ضرب در 705 تقسیم بر 750

که حاصل عملیات بالا عدد 4.331802 خواهد بود که در حقیقت گویای وزن یک مثقال طلا به عیار 18 است که حال شما بوسیله تقسیم قیمت یک مثقال بر عدد بالا قیمت معادل با یک گرم طلا را خواهید داشت.

سایر یکاهای سنتی معروف بر حسب گرم و مشتقات آن

سوت: حداقل یکای اندازه گیری وزن در قدیم که برابر با 1 میلی گرم است.

قیراط: برابر با 200 سوت یا همان 200 میلی گرم.

سیر: برابر با 375 قیراط یا همان 75 گرم.

سیه: یکایی معادل با 5 سیر می باشد.

چارک: معادل است با 750 گرم.

صدی: یکایی برابر با 2 چارک می باشد.

من تبریز: معادل است با 6 کیلوگرم.

من سنگ شاه اصفهان: معادل است با 12 کیلوگرم.

من خلف آباد: معادل 98 کیلوگرم است.

خروار: یکایی معادل با 300 کیلوگرم است.

خلاصه بحث

یکی از یکاهای جرمی رایج به منظور خرید و فروش کالاهای با ارزشی ازجمله طلا و زعفران و همچنین کالاهایی که با مقادیر اندک خریداری می شوند همانند انواع ادویه، مثقال می باشد. به طور کل می توان گفت مثقال معمولا برابر با 4.608 در نظر گرفته می شود هرچند در طول مقاله سعی شد تا به انواع آن و مقدار معادل گرم هر یک از آن‌ها اشاره شود، امیدوارم مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.

9 نظر در “هر مثقال چند گرم است ؟

 1. Sayyad گفت:

  سلام.باآرزوی موفقیت عزیزان.
  صرف یاددادن و آگاهی رساندن،ارزشی عالی و والا دارد.
  حال اگر،نیت انسانی شماراهم اضافه کنیم،واقعا شما عزیزان را شریف وشرافتمند می سازد.
  وانسان شریف، بی مثل و مانند و توصیف ناپذیر هست.

 2. ناشناس گفت:

  مطالب ذکر شده کامل و واضح بود .ممنون

 3. ناشناس گفت:

  ببخشید یک سوال داشتم هر گرم چند مثقال هست ؟
  یا بهتر بگم هر چند مثقال یک گرم رو تشکیل میده ؟

  1. حح گفت:

   مطالب رو دوباره بخونین به جواب میرسین

   هر مثقال خودش چهار و اندی گرمه

  2. ناشناس گفت:

   هر مثقال حدود 4.6گرم است

  3. Nashenas گفت:

   4.608gr = 1 Meth
   ==>
   4gr + 608/1000gr = 1 Meth
   ==>
   4000/1000gr + 608/1000gr = 1 Meth
   ==>
   4608/1000gr = 1 Meth
   ==>
   1gr = 1000/4608 Meth
   ==>
   1gr = 0.2170138888888889 Meth

  4. ناشناس گفت:

   هر یک مثقال .
   4.64گرم است

 4. نادر گفت:

  عالی بودممنون ازتوضیحات کاملتان

 5. ناشناس گفت:

  عاااااالی از توضیحات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *