خواص ادویه جات

نمك هيماليا چه فوايد و مضراتی دارد و منبع استخراج آن کجاست؟!

نمك هيماليا

نمك هيماليا نمکی صورتی است ،که در کوه های هیمالیا استخراج می شود. 95 تا 98٪ کلرید سدیم است. رنگ صورتی آن تا حد زیادی به دلیل آثار آهن ظاهر می شود. نمک صورتی هیمالیا ،که در مناطق شمالی پاکستان نزدیک به هیمالیا یافت می شود. معدن نمک خیورا یکی از قدیمی ترین و بزرگترین معادن نمک در جهان است. نمک صورتی که در این معادن یافت می شود ،احتمالاً به دلیل تبخیر آبهای آب در دوران باستان تشکیل شده است.

 

این روزها نمك هيماليا صورتی رنگ همه جا را فرا گرفته است. نه تنها می توانید آن را در فروشگاه های مواد غذایی، و مواد غذایی ویژه پیدا کنید ، بلکه رنگ جذاب آن نیز باعث شده است که، این محصول به عنوان کالای اصلی در خانه مانند لامپ های میز باشد.

 

منابع استخراج نمك هيماليا

تصور می شود که نمک صورتی در اینجا یافت می شود در نتیجه بقایای دریای اولیه است. دلیل این امر این است که این معادن بیش از پنج هزار فوت زیر هیمالیا قرار دارند. به همین دلیل ، در تمام این سالها تحت فشار فوق العاده ای قرار داشته است و این نمک فوق العاده خالص تلقی می شود. تا همین اواخر بازار نمك هيماليا بسیار اندک بود. اکنون به دلیل محبوبیت آن ، صادرات سالانه به 400000 تن نمک رسیده است.

 

معماي نمك صورتي رنگ!

مردم طی سالهای گذشته ،ادعاهای بهداشتی زیادی در مورد نمك هيماليا مطرح کرده اند. برخی می گویند لامپهای نمکی به تصفیه هوا کمک می کنند. برخی می گویند این ماده می تواند ،بدن را از مواد معدنی سنگین سم زدایی کند. حتی برخی پیشنهاد کرده اند که می تواند میل جنسی را افزایش دهد. دانشمندان درباره این ادعاها چه می گویند؟ آیا فواید ملموسی برای نمك هيماليا وجود دارد؟ یا این احتمال وجود دارد که این ماده معدنی، به جای سودآوری باعث آسیب شود؟

 

اطلاعات تغذیه

نمك هيماليا به عنوان یک ماده معدنی کاملاً فاقد موارد زیر است:

 • کالری
 • پروتئین
 • چربی
 • کربوهیدرات ها
 • فیبر
 • قند

با این حال ، این ماده می تواند سدیم کافی را به رژیم شما اضافه کند ، زیرا تقریباً سدیم خالص است.

 

مواد معدنی کمیاب

آثار سایر مواد معدنی موجود در نمك هيماليا عامل رنگ صورتی این ماده معدنی است. انها به طور عمده عبارتند از:

 • کلسیم
 • پتاسیم
 • منیزیم

 

بنابراین چه چیزی نمک سالم را تشکیل می دهد؟

از حدود 15 ماده معدنی مورد نیاز بدن ما ، نیمی از آنها نیز به عنوان الکترولیت عمل می کنند. آن دسته از مواد معدنی که به عنوان الکترولیت عمل می کنند شامل موارد زیر میباشند:

 • سدیم
 • پتاسیم
 • کلسیم
 • منیزیم
 • کلرید
 •  بی کربنات

تعادل این الکترولیت ها بسیار مهم است. این الکترولیت ها پایه و اساس نمک سالم هستند. مواد تشکیل دهنده نمک سالم در مقایسه با آنچه در نمك هيماليا یافت می شود ، اندک است. داشتن نسبت مناسب این مواد برای دستیابی به طعم عالی و تأمین نمک سالم بسیار مهم است. این تعادل ظریف در هیچ جای طبیعت یافت نمی شود ، بلکه باید از طبیعت ایجاد شود.

 

نمك سالم كدام است؟!

سدیم کم،  سلامت نمک را بهبود نمی بخشد. در عوض ، مهمترین عامل وجود پتاسیم و سایر الکترولیتها در نسبت مناسب است. این تعادل الکترولیت ها است که نمک سالم را تشکیل می دهد. بنابراین یک نمک سالم باید تمام الکترولیتهای کلیدی مورد نیاز بدن ما را داشته باشد ، در نسبتهایی که مشابه آنچه بدن ما نیاز دارد ، عاری از آلاینده های غیر ضروری بوده و طعم خوبی نیز دارد.

 

حفظ سطح مواد مغذی سالم

سدیم در توانایی روده کوچک برای جذب کلرید ، اسیدهای آمینه ، گلوکز و آب نقش اساسی دارد. سدیم همچنین به شکم شما کمک می کند تا مواد غذایی را تجزیه کرده و مواد مغذی را برای جذب آزاد کند.

 

نمك هيماليا سالم است؟

اول از همه ، مهم است که درک کنیم همه نمک ها اساساً کلرید سدیم هستند. و این مصرف زیاد کلرید سدیم است که به طور مکرر فشار خون را افزایش می دهد ، که به طور چشمگیری خطر حملات قلبی ، سکته مغزی و بسیاری از نگرانی های جدی دیگر برای سلامتی را افزایش می دهد.

نمک طبیعی تر

برخی ادعا می کنند که نمك هيماليا از نمک سفره طبیعی تر است. به نظر می رسد این ادعا شایسته است. نمک سفره معمولاً به شدت تصفیه شده و با عوامل ضد انعقاد مخلوط می شود تا از جمع شدن مانند سدیم آلومینوسیلیکات یا کربنات منیزیم . درنتيجه نمك هيماليا کمتر مصنوعی است و معمولاً حاوی مواد افزودنی نیست.

 

 

فواید بالقوه سلامتی نمك هيماليا

مصرف مناسب سدیم برای سلامتی بسیار حیاتی است. تمام نمک ها ، از جمله نمك هيماليا ، می توانند به شما در رسیدن به سطح سالم سدیم کمک کنند. با این حال ، تحقیقات نشان نداده است که نمك هيماليا در مقایسه با سایر نمک های غذایی از نظر سلامتی فواید منحصر به فردی دارد. ناخالصی های معدنی که به آن صورتی رنگ می دهند و غالباً به عنوان ماده سالم تبلیغ می شوند ، غلظت آنها بسیار کم است و از نظر غذایی مفید نیستند.

 

و در پايان

اگر به جای نمک، غذای معمولی نمک صورتی هیمالیایی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید ، برای سلامتی شما مفید خواهد بود. شما می توانید بسیاری از برنامه های رژیم غذایی را در اینترنت پیدا کنید، که غذای بدون نمک را تبلیغ می کنند. اما کاهش سطح سدیم در رژیم غذایی، باعث کاهش مرگ و میر و افزایش مقاومت به انسولین می شود.

شما عزیزان مي توانيد براي دريافت اطلاعات بيشتر به صفحه فروشگاه چاشلند مراجعه فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *