آموزش آشپزی

معرفی غذاهای سنتی چابهار

غذاهای سنتی چابهار مانند همه جاذبه‌های زیبای بلوچستان ناشناخته مانده است. همه کسانی که موفق به سفر به شهر زیبای چابهار شده‌اند از کنار هم دیدن این همه جاذبه گردشگری و غذاهای محلی بلوچی متحیر می شوند.

فصل زمستان و اوایل بهار بهترین فصل برای سفر و آشنا شدن با غذاهای چابهار و جاذبه‌های گردشگری آن است.

غذاهای چابهار برگرفته از سبک آشپزی بلوچی با استفاده بیشتر از گوشت و غذاهای دریایی است.

در ادامه به معرفی غذاهای چابهار پرداخته و شما را به صورت مختصر با نحوه تهیه این غذاهای بلوچستان آشنا می‌کنیم.

غذاهای سنتی چابهار

غذاهای سنتی چابهار

تنورچه

یکی از غذاهای محلی بلوچی که در بیشتر شهرهای استان سیستان و بلوچستان متداول است، تنورچه است. این غذا جزو غذاهای محبوب بوده و به دو صورت به همراه پلو یا با نان خورده می‌شود.

تنورچه به دو صورت پخته می‌شود:

در روش اول گوشت گوسفند را خرد کرده و با ادویه هندی مخلوط کرده و به سیخ کشیده و در داخل تنور قرار می‌دهند تا پخته شود.

در روش دوم که مخصوص مهمانی‌ها و جشن‌های بزرگ است، داخل شکم گوسفند را تمیز کرده و آن را با مواد پر کرده و می‌دوزند. سپس گوسفند را به صورت سالم در درون تنور قرار می‌دهند.

اگر به بلوچستان سفر کردید، خوردن تنورچه را فراموش نکنید.

 

بت ماش

اگر در فصل زمستان و بهار به چابهار سفر کردید، حتماً بت ماش را میل کنید. این غذا جزو غذاهای مقوی بلوچی است.

مردم چابهار این غذا را به علت قوت خوبی که دارد، در ماه رمضان به عنوان سحری میل می‌کنند.

سبزی معطری که در بت ماش استفاده می‌شود در زمستان و بهار می‌روید. به همین دلیل این غذا بیشتر در روزهای سرد سال پخته می‌شود.

بت ماش تقریباً شبیه دم‌پختک در مناطق داخلی ایران طبخ می‌شود. مواد استفاده شده در این غذا برنج، ماش و سبزی‌های معطر هستند.

 

تخلان

یکی از غذاهای سنتی چابهار، تخلان است. این غذا جزو غذاهای بسیار خوشمزه و مقوی بلوچستان است. مردم بلوچ این غذا را به علت انرژی خوبی که دارد برای زنان تازه زایمان کرده درست می‌کنند.

مواد اصلی تخلان دنبه گوسفند، و گندم است. برای پخت این غذا گندم جوشانده شده و سپس خشک می‌شود. بعد کوبیده شده و روی حرارت قرار داده می‌شود تا با دنبه پخته شود.

 

تباهگ

از غذاهای محلی بلوچی بسیار خوشمزه تباهگ است. شیوه تهیه تباهگ با نمکی کردن گوشت با آب و نمک انجام می‌پذیرد.

مواد اصلی این غذا گوشت، دانه‌های پودر شده انار خشک و ادویه است. روش پخت تباهگ به این صورت است که ابتدا گوشت را به صورت ورقه‌ورقه برش می‌زنند.

سپس آب نمک را به آن مالیده و در محل مناسبی آویزان می‌کنند تا خشک شود. بعد از اینکه گوشت خشک شد آن را به همراه پودر انار خشک شده می‌پزند.

این غذا به صورت خورش و با پلو سرو می‌شود.

 

دوغ پا

از جمله غذاهای سنتی چابهار غذای دوغ پاست. این غذا جزو غذاهای بلوچستان است که در مراسم رسمی مانند جشن ولیمه تولد کودک و ختنه سوران استفاده می‌شود.

طرز تهیه دوغ پا خیلی شبیه قیمه در مناطق داخلی ایران است. تفاوت اصلی دوغ پا با قیمه در این است که در دوغ پا به جای آب ، دوغ ریخته می‌شود.

غذاهای محلی بلوچی

غذاهای محلی بلوچی

املت سوزی

در غذاهای سنتی چابهار از روش‌های متنوع طبخ غذا بهره گرفته می‌شود. یکی از این غذاهای محلی بلوچی که به شیوه متداول تهیه املت پخته می‌شود، املت سوزی است.

مهم‌ترین تفاوت املت سوزی در استفاده از سبزی سوزی است که مخصوص منطقه بلوچستان است. ترکیبات املت سوزی، علاوه بر سوزی تخم مرغ، سیب زمینی، پیاز و سیر است.

املت سوزی یکی از غذاهای چابهار است که علی رغم روش تهیه ساده آن، بسیار خوشمزه و به یاد ماندنی است.

 

کراهی میگو

بخش مهمی از غذاهای چابهار، غذاهای دریایی است. کراهی میگو یکی از این غذاهاست. تقریباً همه رستوران‌های شهر چابهار کراهی میگو را در منوی خود قرار می‌دهند.

مواد اصلی کراهی میگو، پیاز، میگو، گشنیز و ادویه غذاهای دریایی است. طرز تهیه کراهی میگو به این صورت است که ابتدا میگو با پیاز و گشنیز تفت داده می‌شود. و سپس مقداری آب به آن افزوده می‌شود تا کاملاً جا بیفتد.

 

پلو زعفرانی

از غذاهای سنتی چابهار که از پاکستان وارد شده و بعد در چابهار خیلی محبوب شده است، پلو زعفرانی است. این غذا بسیار مقوی و خوشمزه است.

ترکیبات اصلی پلو زعفرانی، برنج، زعفران، مرغ، پیاز، فلفل دلمه‌ای، سیر، زیره، میخک، و ادویه است. روش طبخ آن به این صورت است که ابتدا مواد با پیاز تفت داده می‌شود و سپس هنگام دم کردن پلو به آن افزوده می‌شود.

 

خوراک خرما

منطقه بلوچستان به علت موقعیت آب و هوایی ممتازی که دارد، دارای خرماهای بسیار خوشمزه‌ای است. از غذاهای محلی بلوچستان خوراک خرما است.

خوراک خرما نوعی حلواست که به همراه نان، برنج و حبوبات طبخ می‌شود. و غذایی بسیار خوشمزه، مقوی و دوست داشتنی به حساب می‌آید.

 

تیموش

در منطقه بلوچستان و به خصوص شهر چابهار انواع نان بسیار متنوع و لذیذی پخته می‌شود. یکی از این نان‌ها، تیموش است که مکمل غذاهایی مثل آب گوشت و سایر غذاهای آبکی است.

این نان به صورت بسیار نازک پخته می‌شود. مواد اصلی آن آرد، نمک و روغن است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد غذاهای سنتی چابهار این مطلب را ببینید.

 

همچنین شما می توانید فهرست غذاهای محبوب جنوبی ایران را نیز بخوانید یا در بین منتخب غذاهای محبوب شمالی ایران، بهترین ها را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *