خواص ادویه جات

معرفی ادویه کاری در کشورهای مختلف

در معرفی ادویه کاری باید گفت که آشپزها و علاقه‌مندان به آشپزی در سراسر دنیا با این ادویه آشنایی دارند. ادویه کاری ادویه معروفی است که برای تهیه انواع غذاها در همه جای دنیا از آن استفاده می‌شود.

مواد اصلی و ثابت کاری‌های معروف در تمام کشورها زردچوبه و فلفل است. استفاده از این دو ادویه در ترکیبات ادویه کاری رنگی زیبا و عطر و طعم بی‌نظیری به این ادویه می‌بخشد.

 

ادویه کاری چیست؟

مصرف ادویه کاری در آشپزی کشورهای آسیای شرقی مانند هند، پاکستان و افغانستان از گذشته بسیار رایج بوده است. اما امروزه در اکثر کشورها در تهیه غذاهای مختلف از این ادویه استفاده می‌کنند.

ادویه کاری یک ادویه چند گیاهی و ترکیبی است. این ادویه از ترکیب زردچوبه، فلفل، زیره، گشنیز، دارچین، سیر و هل تهیه می‌شود. البته در کشورهای مختلف ممکن است مواد تشکیل دهنده آن کمی متفاوت باشد.

ادویه کاری

ادویه کاری

 

معرفی ادویه کاری در کشورهای مختلف

 

امروزه استفاده از ادویه کاری در همه جای دنیا و در طیف وسیعی از غذاها رایج است. در ادامه قصد داریم انواع کاری‌ها و روش‌های استفاده از آنها را در تعدادی از کشورها بررسی کنیم.

 

 

آفریقای جنوبی

بانی چو غذایی با ریشه هندی است که توسط آفریقایی‌ها سرو می‌شود. ادویه اصلی این غذا، همان ادویه کاری معروف است.

 

اندونزی

غذاهای اندونزی تحت تأثیر آشپزی هندی، چینی و خاورمیانه است. ادویه کاری در تمامی 17000 جزیره این کشور در کنار سبزیجات و گوشت استفاده می‌شود.

در تهیه غذاهایی مانند گوالی کامبینگ، کاری آیام، رندانگ ناسی، پادانگ، گولای اوتاک، گولای کپالا و گولای کوباداک از ادویه کاری استفاده می‌شود.

 

بریتانیا

بریتانیایی‌ها معتقدند تیکا ماسالا در این کشور اختراع شده است. بریتانیا به دلیل حضور طولانی مدتش در هند خود را صاحب کاری می‌داند. اکنون غذاهای کاری و سایر غذاهای هندی در کافه‌ها و رستوران‌های بریتانیا به چشم می‌خورد.

در زمان استعمار هند، تجار بریتانیایی پودرهای کاری را از هندی‌ها گرفته و در سراسر بریتانیا پخش کردند. کاری جایگاه مستحکمی در آشپزی انگلیس دارد.

 

پاکستان

برای معرفی ادویه کاری و موارد مصرف آن در کشورهای اسلامی باید از پاکستان شروع کرد.

بسیاری از کشورهای اسلامی از جمله پاکستان، غذاهای خود را با گوشت گوساله، مرغ و ماهی و با مقدار زیادی ادویه تهیه می‌کنند. در این میان ادویه کاری محبوبیتی همه‌گیر دارد.

در غذاهای مختلفی مانند حلیم، کاراهی، ساج، کاری نخود، آلو خورشت، قورمه گوشت، دال لوبیا، پایای بز و دال چاوال از ادویه کاری استفاده می‌شود.

البته تارکا دال را می‌توان معروف‌ترین غذای پاکستانی به حساب آورد که با ادویه کاری تهیه می‌شود. این غذا یکی از چندین غذای خوشمزه و معروف دارای ادویه کاری در پاکستان است.

 

تایلند

غذاهای تایلندی که با ادویه کاری تهیه می‌شوند اکثراً شامل شیر نارگیل هستند. نوع غذاهای کاری در مناطق شمالی تایلند، غذاهای خشک هستند. اما در مناطق مرکزی و جنوب تایلند این غذاها مرطوب بوده و از شیر نارگیل در آنها استفاده می‌شود.

کاری‌های تایلندی در رنگ‌ها و طعم‌های مختلف وجود دارند. این ادویه‌ها در رنگ‌های زرد، قرمز و سبز تهیه می‌شوند، که در 4 طعم شیرین، ترش، تند و نمکی یافت می‌شوند.

از غذاهای تایلندی که با ادویه کاری تهیه می‌شوند می‌توان به خوا کلینگ اشاره کرد. این غذای بسیار مقوی از گوشت دودی به همراه ادویه کاری تهیه می‌شود.

کاری پانانگ یکی دیگر از غذاهای تایلندی است که شیرینی‌اش بیشتر از تندی آن است.

 

کشورهای حوزه کارائیب

معرفی ادویه کاری و استفاده از آن در کشورهای حوزه کارائیب هم خالی از لطف نیست.

استفاده از ادویه کاری در بسیاری از کشورهایی که تحت استعمار انگلستان در حوزه کارائیب بوده‌اند رایج است. استفاده از این ادویه در تهیه غذاها پس از برافتادن برده‌داری توسط بریتانیا رونق فراوان یافت.

غذاهایی که در تهیه آنها از ادویه کاری استفاده می‌شود از این قرارند:

خرچنگ دریایی برای جشن‌ها، میگو، اردک، خرچنگ، نخود، سیب زمینی و سس‌های سرشار از زیره

تهیه گوشت بز جامائیکایی به همراه ادویه کاری، شهرتی جهانی دارد.

 

ژاپن

کاری غلیظ و جاافتاده ژاپنی‌ها نوعی غذای ملی به حساب می‎آید. این سس غلیظ همراه با تکه‌های گوشت، پیاز و هویج در کنار برنج در سراسر ژاپن سرو می‌شود.

کاتسو کاره، یکی از غذاهای ژاپنی است که در تهیه آن از ادویه کاری استفاده می‌شود. کاتسو کاره، غذای تندی است که از تکه‌های گوشت به همراه برنج قهوه‌ای درست می‌شود.

 

سری‌لانکا

پاریپو یا کاری دیهال جزء اصلی تمام غذاهای خانگی و رستورانی سری‌لانکا می‌باشد. ادویه کاری در سراسر این کشور در رنگ‌ها و طعم‌های مختلف وجود دارد.

غذاهایی مانند کوکول قرمز، مرغ سفید کاری، پاریپو، پولوس، و آمبول تیال از غذاهای معروف سری‌لانکائی است که با ادویه کاری تهیه می‌شوند.

 

مالدیو

ماس ری‌ها غذایی محبوب مالدیو است که باکاری ماهی تهیه می‌شود. البته در کشور مالدیو انواع کاری‌ها در غذاهای مختلف کاربرد دارد.

 

کره جنوبی

کاری تتئوکبوکی با برنج و کیک ماهی، سبزیجات و تخم‌مرغ درست می‌شود.

 

مالزی

مرغ کاری کاپیتان از غذاهای معروف اندونزیایی است. این غذا از آب تمبر هندی، مغزهای مختلف، ریشه زردچوبه تازه و خمیر میگو تهیه می‌شود.

انواع ادویه کاری

انواع ادویه کاری

 

هند کشور ادویه‌های رنگارنگ آتشین

هند خود را خاستگاه انواع ادویه‌ها می‌داند. این کشور از تنوع بالایی در انواع ادویه‌ها برخوردار است. اما برای اثبات این ادعا، معرفی ادویه کاری که در سراسر هند به طرق گوناگون تهیه و مصرف می‌شود، امری لازم است.

آشپزی هندی و به تبع آن نوع ادویه‌های مصرفی در نقاط مختلف هند بسیار متنوع و پیچیده است. هر منطقه‌ای در هند کاری‌های مختلفی برای غذاهای مختلف و سلایق گوناگون دارد.

به تعدادی از کاری‌های معروف هندی اشاره می‌کنیم.

 

 کاری جوجه کره‌ای یا مرغ ماخالی

مرغ ماخالی هندی که در دنیا به جوجه کره‌ای معروف است از جمله غذاهایی است که با ادویه کاری تهیه می‌شود. این غذای رایج هندی تقریباً در همه رستوران‌های کشور هند سرو می‌شود.

برای تهیه این غذای محبوب، تکه‌های جوجه را در ماست مارینه کرده و در تنور سنتی یا فر می‌پزند. پس از پختن جوجه کره‌ای، آن را در سس خامه‌ای مخصوص به همراه گوجه، پیاز و ادویه کاری می‌خوابانند.

 

ویندلو به همراه ادویه کاری

ویندالو نیز یکی دیگر از غذاهای هندی است که در تهیه آن از ادویه کاری استفاده می‌شود. ویندلو به معنای گوشت خوابانده شده در سیر و سرکه است.

ویندلو مانند بسیاری از غذاهای هندی، غذایی پر ادویه و تند است. این غذای لذیذ با گوشت قرمز، سرکه، گوجه، پیاز، فلفل قرمز، سیر و ادویه‌های ترکیبی مخصوصاً ادویه کاری تهیه می‌شود.

تعدادی دیگر از غذاهای هندی که در تهیه آنها از ادویه کاری استفاده می‌شود از این قرارند:

فراگرانت، کرمای خامه‌ای، روگان جوش، عدس دیهانساک شور و شیرین به همراه کاری، ماسالای چانای نخودی، ساگ ادویه‌ای، ماهی ماچر جیهول و ماسالای راجامای گرم.

منبع: worldspice.com

 

شما با استفاده بین المللی ادویه کاری چه قدر آشنایی داشتید؟ اگر از استفاده کنندگان ادویه کاری هستید، تجربه تان را در خصوص غذاهایی که با آن می‌پزید، با ما در میان بگذارید.

یک نظر در “معرفی ادویه کاری در کشورهای مختلف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *