خواص ادویه جات

فلافل جنوبي: طرز تهیه + نکات آن

فلافل جنوبي

فلافل برگرفته شده از كلمه فلفل مي باشد كه ايرانيان در گذشته به آن پلپل مي گفتند. فلافل به معني گلوله نخود است. اين گلوله نخود خوشمزه كه ظاهري گرد و تپل دارد از كيلومتر ها دورتر از مرز ايران به دست ما رسيده است. خيلي ها معتقد هستند كه فلافل براي اولين بار به دست مسيحيان مصري ساخته شده است. فلافل در زبان مسيحيان مصري (كاملا از نخود) معنا شده است. اما دركل ما مي توانيم فلافل را به عنوان يك غذاي عربي بشناسيم و معرفي كنيم.

طرز تهيه فلافل جنوبي :

براي پخت يك فلافل جنوبي اصيل بايد تمامي نكات و دستور العمل هاي آن را بدانيد به تمامي آنها مرحله به مرحله عمل كنيد. شما براي اولين قدم پخت يك فلافل جنوبي بايد بدانيد كه اين غذا در اصل تند و تيز است.

فلافل بيشتر با ترشي سرو مي شود ، يعني در ساندويچ فلافل به جاي استفاده از خيارشور و گوجه فرنگي ، از ترشي استفاده مي كنند.

مواد مورد نياز براي پخت فلافل جنوبي :

1- نخود

2- سيب زميني

3- ليمو ترش

4- پياز

5- جعفری خورد شده

6- سیر

7- تخم گشنيز

8- پودر زيره سبز يا سياه

9- زردچوبه و روغن

10- نمك ، فلفل سياه و فلفل قرمز

11- ادويه مخصوص فلافل

 

مراحل درست كردن يك فلافل جنوبي :

 

مرحله اول :

در مرحله اول بايد نخود ها را خيس کنید. حداقل زماني كه بايد براي خيساندن نخود ها اختصاص داده شود شش ساعت است. البته شما مي توانيد براي گرفتن نفخ نخود، آن را يك روز الي دو روز خيس کنید و در طي روز چند بار آب نخود ها را عوض كنيد. شما با خيساندن نخود ها ، هم نخود ها را نرم كرده ايد و هم نفخ آن رابه طور كامل مي گيريد.

مرحله دوم :

شما در مرحله دوم بايد نخود ها را با چرخ گوشت يا خورد كن ، چرخ كنيد. لازم به ذكر است كه بگوييم ، نبايد آنقدر مواد را چرخ كنيد كه له شود.

مرحله سوم :

در مرحله سوم شما بايد نخود هاي چرخ شده را دوباره به همراه جعفری ، سیر ، پیاز ، پودر تخم گشنیز ، سیب زمینی و زیره در چرخ گوشت و يا خورد كن بريزيد ، تا مواد به خوبي باهم مخلوط شوند به طوري كه بتوانيم يك مواد يكدست ، به دست بياوريم.

نكته : پيشنهاد مي كنيم شما براي ميكس كردن مواد از چرخ گوشت استفاده كنيد ، زيرا خورد كن مواد را پوره مي كند. اگر مواد فلافل كاملا له شود هنگام سرخ كردن آن ها در روغن به مشكل بر مي خوريد و مواد در روغن از هم جدامي شود.

مرحله چهارم :

در مرحله چهارم شما بايد آب ليمو ترش ها را بگيريد و از صافي رد كنيد. پيشنهاد مي شود كه از آب ليمو هاي شركتي استفاده نكنيد و به جاي آن ، از ليمو ترش هاي تازه استفاده بكنيد. سپس بعد از آب گيري ليمو ترش‌ها و رد كرد از صافي آن را به مواد فلافل اضافه كنيد.

مرحله پنجم :

در مرحله پنجم شما بايد ادويه هاي فلافل را كه متشكل از زردچوبه ، نمك ، فلفل قرمز ، ادويه مخصوص فلافل و فلفل سياه چاشلند را به مواد اضافه كنيد.

شما مي توانيد تمامي ادويه هاي خود را از سايت چاشلند به صورت فله و مرغوبيت بالا به همراه بسته بندي شيك تهيه نماييد.

مرحله ششم :

در مرحله ششم شما بايد بعد از اضافه كردن آبليمو و ادويه ها ، مواد را به خوبي با هم ميكس كنيد تا طعم و مزه در همه جاي مواد يكسان باشد. شما براي انجام اين كار مي توانيد از چرخ گوشت استفاده كنيد.

مرحله هفتم :

شما در مرحله هفتم بايد بعد از ميكس كردن مواد ، آن را به خوبي با دست ورز دهيد. اين عمل حداقل بايد تا پنج دقيقه انجام شود تا مواد به خوبي باهم تركيب شوند.

نكته : مواد فلافل نبايد سفت باشد و بلكه بايد شل باشد.

مرحله هشتم :

در مرحله هشتم شما بايد يك قابلمه گود را بر روي شعله بگذاريد و داخل آن روغن بريزيد. روغن را بايد در حدي بيزيد تا زماني كه فلافل ها را در آن اضافه مي كنيد ، آنها كاملا در روغن غوطه ور باشند. براي اضافه كردن مواد به روغن فقط بايد مواد را داخل غالب بريزيد و با پشت قاشق آن را به خوبي فشار دهيد كه هنگام پخت مواد از هم باز نشود.

نكته : شما براي اضافه كردن مواد ، بايد بزاريد كه روغن كاملا داغ شده باشد.

مرحله نهم :

در مرحله نهم شما بايد بعد از سرخ كردن فلافل ها ، آنها را بر روي دستمال يا توري هاي فلزي قرار دهيد تا كاملا روغن اضافي فلافل ها گرفته شود.

مرحله دهم :

شما در مرحله دهم پس از گرفته شدن كامل روغن اضافي فلافل ها ، مي توانيد آن ها را در يك ظرف بريزيد و به همراه ترشي ، گوجه فرنگي ، خيار شور ، كاهو و مقداري جعفري خورد شده با نان باگت سرو كنيد. براي بهتر شدن طعم فلافل خود مي توانيد از سس انبه يا كچاب بر روي ساندويچ خود اضافه كنيد.

شما عزيزان علاقه مند به آشپزي ، مي توانيد با مراجعه كردن به دسته مقالات در سايت چاشلند ، اطلاعات بيشتري كسب نماييد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *