مجله آموزشی چاشلند

طرز تهیه دمنوش زعفران برای قاعدگی + میزان و زمان مصرف

zaferan

زعفران از جمله گیاهان پرخاصیت و ارزشمندی است که آن را با عنوان طلای سرخ نیز می‌شناسند. زعفران نه تنها یک چاشنی فوق العاده برای بهبود طعم و رنگ غذا به شمار آمده، بلکه بسیاری از بانوان از دمنوش زعفران برای قاعدگی نیز استفاده می‌کنند. اختلال در قاعدگی و وجود ناراحتی‌هایی از جمله دل درد از مشکلات اصلی خانم‌ها در این دوران است که با مصرف دمنوش زعفران برطرف خواهند شد. در این مقاله قصد داریم ضمن آموزش طرز تهیه دمنوش زعفران برای پریودی، به بررسی فواید این گیاه و اثرات مطلوب آن بر روی قاعدگی نیز بپردازیم.

دمنوش زعفران برای قاعدگی

عوامل مختلفی از جمله اختلالات هورمونی، تغییرات آب و هوا، استرس و مصرف برخی داروهای خاص مانند قرص متیمازول، قرص‌های ضد بارداری و… ممکن است دوران قاعدگی بانوان را با اختلال و نامنظمی‌هایی مواجه سازد. در چنین مواردی با تهیه دمنوش زعفران برای قاعدگی می‌توان تا حد زیادی از بروز این اختلالات جلوگیری کرده و به منظم شدن سیکل پریودی کمک کرد. البته قبل از تهیه این دمنوش ضروری است که بانوان از عدم باردار بودن خود اطمینان داشته باشند. چرا که مصرف زعفران در نخستین ماه‌های بارداری باعث افزایش خطر سقط جنین می‌گردد.

طرز تهیه دمنوش زعفران

از آسان‌ترین روش‌ها برای تهیه دمنوش زعفران دم کردن آن است که برای این امر نیاز به چند پر زعفران خواهد بود. بر همین اساس ابتدا زعفران را داخل هاون ریخته و آن را به خوبی بکوبید.

سپس زعفران سابیده را داخل آب جوش ریخته و آن را برای ۱۰ دقیقه بر روی کتری یا سماور قرار دهید تا دم بکشد. با افزودن یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی می‌توانید طعم این دمنوش را مطلوب‌تر نمایید.

چنانچه از طبع سردی برخوردار هستید می توانید مقدار یک قاشق چای‌خوری دارچین یا زنجبیل نیز به دمنوش زعفران اضافه کنید. البته زعفران دارای طبع گرمی بوده و نوشیدن آن به تنهایی می‌تواند مشکل شما را برطرف کند.

zaferan1

میزان و زمان مصرف دمنوش زعفران

اگر دوران قاعدگی شما از سیکل ۲۸ روزه برخوردار است دمنوش زعفران را می‌توانید در روز ۲۹ یا سی ام قبل از پریودی میل نمایید. همچنین مصرف دمنوش را ۲ تا ۳ روز بعد از پریودی همچنان ادامه دهید تا از مانع از ایجاد اختلالاتی مانند درد شکم و گرفتگی عضلات آن گردد. میزان مصرف دمنوش زعفران برای قاعدگی نباید بیش از دو بار در روز صورت گیرد. چرا که زیاده‌روی در خوردن این دمنوش باعث افت فشار خون می‌گردد.

مهم‌ترین فواید و اثرات دمنوش زعفران بر روی قاعدگی

همانطور که اشاره شد گیاه زعفران از گیاهان مفید و بسیار پرخاصیت است. در این بخش از مطالب به بررسی فواید دمنوش زعفران در دوران قاعدگی می‌پردازیم.

کاهش سندروم پیش از قاعدگی و بهبود افسردگی در این دوران

خانم‌ها در دوران قاعدگی همواره با تغییرات هورمونی بسیاری مواجه شده که این امر در خلق و خوی آنها اختلالاتی را به وجود می‌آورد. بر همین اساس مصرف دمنوش زعفران در این دوران می‌تواند اختلالات سندروم قبل از قاعدگی را به نحو موثری کاهش دهد. وجود ترکیبات گیاهی منحصر به فرد در زعفران سبب بهبود عملکرد مغز شده و میزان استرس و افسردگی را کاهش می‌دهد. سروتونین از جمله این ترکیبات شیمیایی شادی آور است که به واسطه مصرف زعفران در مغز تولید می‌شود.

کاهش اشتها در دوران قاعدگی

از مشکلات رایج در میان خانم‌ها افزایش اشتها در دوران قاعدگی است که منجر به چاقی و اضافه وزن در آنها می‌شود. بر همین اساس از جمله فواید دمنوش زعفران برای قاعدگی می‌توان به کاهش اشتها اشاره کرد. با توجه به مطالعاتی که در این خصوص صورت گرفته است خوردن زعفران به فرد احساس سیری داده و میل او را برای خوردن میان وعده ها کاهش می‌دهد. علاوه بر این نوشیدن دمنوش زعفران اختلالات گوارشی را برطرف کرده و عوارضی مانند یبوست و نفخ را درمان می‌کند.

کاهش دردهای قاعدگی

از مشکلات شایع بانوان در دوران پریودی گرفتگی عضلات و انقباض ماهیچه‌های رحم است که باعث ایجاد درد می‌شوند. دمنوش زعفران ضمن اکسیژن رسانی بالا، حرکت این ماهیچه‌ها را آرام کرده و بدین صورت نقش موثری در تسکین دردهای قاعدگی دارد.

تنظیم سیکل پریودی

زعفران با دارا بودن ماده ای به عنوان کروسین علاوه بر ایجاد طعم و رنگ در غذا باعث تنظیم سیکل پریودی نیز می‌گردد. با توجه این امر بانوانی که دوران قاعدگی آنها نامنظم است می‌توانند با مصرف دمنوش زعفران به منظم شدن سیکل پریودی خود کمک کنند.

افزایش آهن و رفع کم خونی

دوران قاعدگی به واسطه وجود خونریزی باعث ابتلای بانوان به کم خونی می‌گردد. زعفران با دارا بودن آهن بالا از بهترین منابع غذایی برای رفع کم خونی به شمار می‌آید. بر همین اساس دمنوش زعفران برای قاعدگی نه تنها اختلالات و دردهای این دوران را کاهش داده بلکه با تامین آهن مورد نیاز از بروز کم خونی جلوگیری می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله علاوه بر آموزش طرز تهیه دمنوش زعفران برای دوران قاعدگی به بررسی فواید و خواص آن در این دوران نیز پرداخته شد. البته مصرف این دمنوش بایستی به اندازه و متعادل صورت گیرد. همچنین برای اطمینان از کیفیت و اصل بودن زعفران توصیه می‌شود آن را از مراکز و فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *