خواص ادویه جات

روش دم کردن قهوه ترک و آموزش شیوه صحیح آن

برای دم کردن قهوه ترک به روش صحیح آن، شما نیاز دارید که انواع قهوه را شناخته و از فوت و فن‌های تهیه قهوه ترک آگاهی داشته باشید.

جالب است بدانید که قهوه ترک، نوع مخصوصی از قهوه نیست بلکه روش خاصی از انواع روش آماده سازی قهوه می‌باشد. یعنی شما هر نوع قهوه‌ای را می‌توانید به روش قهوه ترک دم نمایید.

تفاوت اساسی قهوه ترک با سایر روش‌های آماده سازی قهوه در این است که در آماده سازی دانه‌های قهوه برای دم کردن قهوه ترک، این دانه‌ها را تا آنجایی که ممکن است خرد و ریز می‌نمایند.

البته در جزئیات مراحل فراوری قهوه ترک، سلایق مختلفی وجود دارد ولی در نهایت همه این روش‌ها از یک قانون پیروی می‌نمایند که قهوه آماده شده به این روش را قهوه ترک می‌نامند.

 

ابزار مورد نیاز برای دم کردن قهوه ترک

برای آماده کردن و میل نمودن یک قهوه مطبوع و لذت بردن از طعم یک قهوه فوق‌العاده، شما تنها به یک قوری قهوه جوش (جذوه)، قهوه ترک یا پودر قهوه ترک و مقداری شکر نیاز دارید

روش دم کردن قهوه ترک

روش دم کردن قهوه ترک

روش دم کردن قهوه ترک و شگردهای آن

اگر می‌خواهید قهوه شما بهترین عطر و بو و کیفیت را داشته باشد، دانه‌های قهوه را به صورت تازه تهیه نموده و درست قبل از دم کردن قهوه ترک، آنها را برشته نموده و آسیاب نمایید.

اگر دانه‌های قهوه را به صورت برشته و یا پودر آسیاب شده آن از بازار تهیه می‌نمایید، از تازگی قهوه و پودر آن مطمئن شوید زیرا که به‌مرورزمان عطر و طعم قهوه در نگهداری طولانی مدت آن، تغییر می‌کند.

اگر چه روش‌های مختلفی در جزئیات آماده سازی قهوه ترک وجود دارد اما در نهایت، روش دم کردن قهوه ترک و آماده سازی آن شامل مراحل زیر می‌باشد.

دانه‌های آسیاب شده قهوه را به مدت حدود 5 دقیقه درون آب داغ قرار دهید تا قهوه طعم و مزه خود را پس بدهد. البته مواظب باشید که آبی که پودر قهوه را درون آن می‌ریزید، آب جوش نباشد.

پس از به جوش آمدن آب قهوه جوش (جذوه)، قهوه شما نباید مدت زمان طولانی روی حرارت باقی بماند.

قهوه ترک

قهوه ترک

 

نکات دم کردن قهوه ترک

از فوت کوزه گری در دم کردن قهوه آن است که پودر قهوه نباید به مدت زیاد و به تندی، درون آب بجوشد. جوشاندن زیادی قهوه در دمای بالا، موجب می‌شود که قهوه شما طعم ناخوشایند جوشیدگی و سوختگی به خود بگیرد.

پودر و شکر را قبل از آب درون قهوه ساز نریزید بلکه آنها را به آب داغ درون قهوه ساز اضافه کنید و هم بزنید تا پودر قهوه در آب داغ فرو رفته و شکر نیز کاملاً در آب حل شود.

بسته به این که می‌خواهید قهوه شما غلیظ باشد یا رقیق، به ازای هر فنجان یک تا دو قاشق چای خوری قهوه درون آب داغ اضافه کنید.

میزان شیرینی قهوه نیز بستگی به خودتان دارد. هر مقدار که ذائقه شما می‌پسندد می‌توانید به آن شکر اضافه نمایید. پس از دم کردن یکی دو بار قهوه ترک، میزان استفاده از پودر قهوه و همچنین شکر، به دستتان می‌آید.

پس از آنکه پودر قهوه و شکر را درون آب داغ به هم زدید، قهوه جوش را روی شعله بسیار ملایم قرار دهید تا قهوه فرصت پیدا کند مزه و طعم خود را پس بدهد.

در هنگام دم کشیدن قهوه، دیگر آن را به هم نزنید تا کف روی آن از بین نرود. به محض این که قهوه ترک شما به جوش آمد، فوراً آن را از روی حرارت برداشته و نگذارید زیاد جوش بخورد.

اگر می‌خواهید قهوه شما بهتر جا بیفتد، بهتر است بعد از برداشتن قهوه جوش از روی حرارت، فرصت کوتاهی به آن داده و مجدداً آن را روی حرارت ملایم قرار دهید تا به نقطه جوش برسد؛ و این کار را دو یا سه بار تکرار کنید.

یک مشکل اساسی که اکثر افراد در دم کردن قهوه ترک با آن مواجه هستند این است که اگر قهوه روی حرارت مدت کوتاهی نجوشد، طعم خود را آزاد نمی‌کند و اگر بجوشد، کف آن از بین می‌رود.

در اینجا هنر و خلاقیت شما این است که وقتی قهوه کف کرد، کف آن را خارج نموده و در فنجان‌ها بریزید و بگذارید خود قهوه و تکه‌هایش مقداری دیگر بجوشد.

سپس اجازه دهید قهوه ترک سما روی حرارت ملایم، طعم خود را خوب آزاد کرده و بعد آن را به کف درون فنجان اضافه نمایید.

قهوه به صورت کاملاً داغ نوشیده می‌شود و در کنار قهوه رسم است که یک لیوان آب سرد هم قرار داده می‌شود تا در فواصل نوشیدن قهوه داغ، مقداری نیز از آن آب خنک میل شود تا مزه دهان تازه شود.

 

انواع قهوه ترک از نظر مقدار شکر

مقدار شکر استفاده شده در دم کردن قهوه ترک در خود ترکیه، چهار درجه دارد که به چهار نام سرو می‌شود:

  1. قهوه ترک تلخ یا ساده: که بدون شکر سرو می‌شود.
  2. آز شکرلی (کم شکر): که به ازای هر فنجان، نصف قاشق چایخوری شکر استفاده می‌شود.
  3. اورتا شکرلی (شیرینی متوسط و ملایم): که به ازای هر فنجان قهوه ترک، یک قاشق چایخوری شکر استفاده می‌شود.
  4. چوخ شکرلی (پر شکر و شیرین): که یک ونیم تا دو قاشق شکر به ازای هر فنجان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

فوت و فن‌هایی در دم کردن قهوه ترک

  1. درست است که قهوه درون آب نباید با سرعت بالا و تند در مدت زمان طولانی بجوشد اما یک قل زدن و جوشیدن ملایم آن، قهوه شما را به دمای مناسب رسانده و طعم آن را دلچسب‌تر می‌نماید.
  2. قهوه باید روی شعله بسیار ملایم دم بکشد تا طعم قهوه در آب نفوذ کند. اگر این مرحله به سرعت اتفاق بیفتد، قهوه شما طعم خوبی نخواهد داشت.
  3. روی فنجان قهوه شما، هرچه ضخامت کف بیشتر باشد نشانه بهتر عمل آمدن آن است. برای این کار، لازم است که پودر قهوه را با حوصله و به آرامی در آب درون قهوه جوش بریزد.

در هنگام ریختن پودر هم باید درجه حرارت آب قهوه جوش شما باید نزدیک به درجه جوش باشد.

  1. هر مرحله از جوش آمدن قهوه ترک، نباید از 10 ثانیه بیشتر باشد.

 

منبع

همچنین در مجله چاشلند بخوانید:

روش نگه داری قهوه

تفاوت اسپرسو و قهوه معمولی

چه مدت باید قهوه را بجوشانیم

2 نظر در “روش دم کردن قهوه ترک و آموزش شیوه صحیح آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *