آموزش آشپزی

استیک: طعم و انواع این غذای محبوب

استيك گوشت چيست؟ استيك چند نوع دارد ؟ چگونه يك استيك را طبخ کنیم؟ استيك را با چه چيزي سرو كنيم ؟

اينا همه سوالاتي است كه ما قصد داريم در ادامه به آنها بپردازيم و شما را در اين زمينه همياري كنيم.

 

استيك چيست ؟

استيك غذايي فرنگي است اما به دليل خوشمزگي طعم آن ، اين غذا را ديگر نمي توان گفت كه مخصوص كشور يا شهري منحصر به فرد است .

در حال حاضر تمامي كشور ها استيك را به روش هاي مخصوص كشور يا شهر خودشان با ادويه ها و سس هاي مختلف طبخ مي كنند.

به برش بزرگ از گوشت را دركل استيك مي گويند.

انواع مختلف استيك :

1- استيك تي-بن (T-bone Steak):

اين استيك به دليل استخوان ( T ) شكلي كه در ميان قسمت راسته و فيله قرار گرفته است، به آن استيك تي-بن مي گويند.

استيك تي-بن گوشت جلويي كمر گوساله است. اين استيك بيشتر داراي قسمت ( راسته ) و كمي قسمت ( فيله ) مي باشد.

2- استيك پورترهاوس(Porterhouse):

استيك پورترهاوس شباهت زيادي با استيك تي-بن دارد كه حدودا 3 تا 4 سانتي متر از استيك تي-بن بزرگ تر است. اين استيك از گوشت انتهاي كمر گوساله است. استيك پورترهاس بيشتر داراي قسمت ( فيله ) و كمي قسمت ( راسته ) مي باشد.

3- استريپ استيك (Strip Steak):

استريپ استيك به دو صورت ، با استخوان و بدون استخوان تهيه مي شود. اين استيك داراي چربي متوسط مي باشد كه در طبخ تردي و طعم رضايت بخشي را به شما مي دهد. استريپ استيك با نام هاي ديگري چون : نيويورك استريپ ، استريپ لوين ، كانزاس سيتي ، شل و صدفي در بين مردم شناخته شده است.

4- استيك ريب-آي (Rib eye Steak):

استيك ريب-آي برشي از بالاي دنده ، بين گردن و كمر گوساله است. مي توان به جرات گفت يكي از بهترين استيك ها در بين همه‌ي استيك ها مي باشد. اين استيك به دليل قرار گرفتن در جاي كم تحرك گوساله ، بسيار نرم و بافت لطيفي دارد. استيك ريب-آي غني از طعم و مزه ، و به شدت آبدار مي باشد.

5- فيله مينيون (Fillet Mignon):

استيك فيله مينيون قسمتي از دو طرف ستون فقرات گوساله است. اين فيله معمولا به صورت برش هايي گرد و لوله اي تهيه مي شود. اين استيك بسيار ترد ، كوچك و گران مي باشد. مقدار چربي اين استيك كم هستش و به همين دليل با سس هايي كه كمي چرب میباشد، سرو مي كنند.

6- استیک كابوي يا گاوچران (Cowboy Steak):

اين استيك شباهتي با ريب-آي دارد. به ريب-آي با استخوان استيك كابوي مي گويند. اين استيك با اندازه و چربي بسيار زيادي كه دارد ، مي تواند يك فرد را به صورت كامل سير كند. استيك كابوي يا گاوچران به دليل چربي زيادي كه دارد بسيار لذيذ و بافتي لطيف دارد.

7- استیک فلت آيرون (Flat lron Steak):

استيك فلت آيرون با چربي بالايي كه دارد در هنگام طبخ مي توانيد آن را ترد و آبدار كنيد. اين استيك از نظر تردي رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. استيك فلت آيرون كاملا بدون استخوان مي باشد.

8- استیک پرايم ريب (Prime Rib Steak):

استيك پرايم ريب يك رست بيف كلاسيك است. اين استيك برشي از دنده مي باشد. معمولا با استخوان درست مي شود و به دليل چربي بالايي كه دارد ، با چربي خودش مي پزد. استيك پرايم ريب با طعم و تردي فوق العاده اي كه دارد مي تواند رضايت شما را به خوبي كسب كند.

9- استیک اسکرت (Skirt Steak):

استيك اسكرت ، استيكي است كه به صورت صفحه‌ هاي صاف برش مي دهند. اين استك بافتي سفت دارد اما بسيار آبدار و عطر و طعم فوق العاده اي دارد. استيك اسكرت معولا برشي از دو عضله ي شکم و سینه گوساله مي باشد. اين استيك مناسب كباب كردن بر روي آتش مي باشد.

10-  استیک تاپ سیرلوین (Top Sirloin):

استيك تاپ سيرلوين معمولا برشي از راسته يا ته راسته مي باشد. اين استيك با ديگر استيك هاي راسته متفاوت است. چرا ؟ به دليل اينكه اين استيك به طور كامل از استخوان جدا مي شود و فاقد استخوان مي باشد. استيك تاپ سيرلوين گوشتي بسيار لطيف ، نرم و آبداري دارد. اين استيك مناسب كباب كردن ، گريل ، تفت دادن و سرخ كردن مي باشد.

 

انواع مختلف طبخ كردن استيك :

يكي از مهم ترين چيز هايي كه بايد درباره استيك بدانيد ، درجه سرو آن است.

درجه هاي پخت استيك:                                                                                  

1- استیک ریر یا خام (Rare)

در اين حالت استيك نپخته است و تنها يك لايه از روي آن مي پزد. در اين حالت داخل استيك رنگ قرمز خود را حفظ مي كند.

2- مدیوم ریر (Medium-Rare)

در اين حالت استيك حدودا 70 درصد پخته شده است. اما زماني كه شما استيك را برش مي دهيد ، وسط آن صورتي رنگ است و كامل نپخته. لازم به ذكر است كه اين درجه از پخت ، طرفدار هاي زيادي دارد.

3- مدیوم یا پخت متوسط (Medium)

در اين حالت سطح استيك برشته شده و قهواي شده است اما داخل استيك هنوز كمي خام است.

4- مدیوم ول (Medium-Well)

در اين حالت استيك كاملا پخته و شما ديگه رنگ صورتي در وسط استيك مشاهده نمي كنيد.

5- وِل دان (Well Done)

اين حالت از درجه پخت را مي توان گفت كه بيشتر ايراني ها مي پسندند. استيك در اين حالت در مدت زمان بيشتر و با حرارت كم آماده مي شود به همين دليل استيك كمي حالت آبدار بودن خود را از دست مي دهد. استيك خورها معمولا اين نوع از درجه پخت را نمي پسندند ، زيرا معتقد هستند كه استيك در اين حالت طعم و مزه اصلي خودش رو از دست مي دهد.

استيك را با چي سرو كنيم؟

ما مي دانيم كه كباب كردن استیک و خوردن آن لذت زيادي دارد. اما ما مي خواهيم با معرفي چند چیز دیگر كنار این غذا لذت آن را چند برار كنيم. پس با چاشلند همراه شويد.

شما مي توانيد در بشقابي كه استيك خود را سرو مي كنيد ، كنار آن تعدادي كلم بروكلي به همراه كدو و ذرت را گريل كنيد و در ظرف خود سرو كند.

شما علاقه مندان به اطلاعات آشپزي مي توانيد با مراجعه به دسته مقالات در سايت ما ، اطلاعات بيشتري را دريافت كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *