خواص ادویه جات, مجله آموزشی چاشلند

ادویه جات هندی

کاربرد ادویه جات

ادویه ها علاوه بر خوش عطر و طعم کردن غذاها، اثرات ضد سرطانی ، ضد کلسترول خون ، ضد دیابت و ضد التهابی دارند و برای سلامتی انسان بسیار مفید هستند. ادویه ها همچنین به درمان بسیاری از بیماری ها مانند دیابت ، بیماری های قلبی عروقی ، سرطان و  آرتروز کمک می کنند.

ادویه های هندی شامل انواع ادویه جاتی است که در سراسر شبه قاره هند (منطقه ای از جنوب آسیا) رشد می کنند. هند در اقلیم های مختلف در مناطق مختلف این کشور ادویه های متنوعی تولید می کند که بسیاری از آنها بومی شبه قاره هند هستند. ادویه جات در هند به اشکال مختلف استفاده می شود: دانه کامل ، خرد شده ، آسیاب شده ، بو داده ، سرخ شده. در هند انواع ادویه ها را با هم مخلوط می کنند تا ترکیبی جدید و خوش عطر و طعم برای پخت انواع دستورهای غذایی به وجود آورند.

ادویه های ضروری مورد استفاده در آشپزی هند

رزین

رزین خشک و پودر شده یک ادویه ضروری در هند است. بوی تند و قوی ای دارد و آن را به خوراک عدس ، لوبیا اضافه می کنند.

زیره

 

زیره یک ادویه اساسی در پخت و پز هندی است. زیره را در هند به سوپ ها ، غذاهای دریایی و کاری اضافه می کند. همچنین می توانید برای افزایش مواد مغذی و افزایش عطر و طعم ، مقداری زیره آسیاب شده را به ماست ساده اضافه کنید.

زیره سبز

زیره سبز یک گیاه گلدار، بومی خاورمیانه است که از شرق تا هند رشد می کند. این ادویه در غذاهای بسیاری از فرهنگ ها استفاده می شود اما در فرهنگ غذایی هند بسیار مورد توجه است و در انواع غذاها از جمله خورشت، انواع کباب، پلو و طبخ انواع نان مورد استفاده قرار می گیرد.

بذر خردل سیاه

دانه های تند و مغز داری که به آن بذر خردل سیاه می گویند طعم دهنده بسیاری از غذاها در هند هستند. از کاری و سیب زمینی گرفته تا ترشی و انواع سالاد. آنها را در روغن داغ بریزید تا عطر و طعم آنها بیشتر شود.

فلفل سیاه

فلفل سیاه که معمولاً خشک می شود و به عنوان ادویه و چاشنی در آَشپزی استفاده می شود.

زردچوبه

زردچوبه آسیاب شده یک ادویه بسیار مفید است که طعمی چوبی فلفلی و رنگی طلایی دارد. این ادویه به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد شناخته می شود و از نوشیدنی ها گرفته تا ترکیب کاری و سبزیجات سرخ شده استفاده می شود.

بوته کپر

بوته کپر ، که گل رز نیز نامیده می شود ، گیاهی چند ساله است که برگهای گرد و گوشتی و گلهای بزرگ سفید تا صورتی مایل به سفید دارد. این ادویه خوش عطر و طعم بومی هند است و در انواع دستورهای غذایی در هند مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه بیشتر در درست کردن انواع ترشی در هندوستان مصرف می شود.

چارولی

چارولی درختی است که از دانه های با طعمی شبیه به بادام به عنوان ادویه مخصوص پخت و پز در هند استفاده می شود. ادویه چارولی در سراسر هند و در شمال غربی آن کشت می شود.

فلفل چیلیقرمزکشمیری

در غذاهای هندی از انواع مختلفی از چیلی قرمز خشک شده استفاده می شود. این ادویه دارای رنگ قرمز درخشان است که به غذاها رنگ طبیعی و طعم دودی را اضافه می کند. فلفل چیلی قرمز در آَشپزی به عنوان ادویه ای برای افزودن طعم تند، به انواع غذاها افزوده می شود.

گرامصاله یا ماسالای گارام

ماسالای گارام از کلمه گارم (داغ) و ماسالا (مخلوطی از ادویه ها)، ترکیبی از ادویه جات آسیاب شده است که منشا آن در هند است. این ادویه همچنین در پاکستان ، نپال ، بنگلادش ، سریلانکا و افغانستان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

گارسینیا ایندیکا

گارسینیا ایندیکا گیاهی از خانواده ترنج، معروف به کوکوم و درختی میوه دار است که دارای مصارف آشپزی ، دارویی و صنعتی است. این گیاه در هند کشت می شود و به صورت خشک و آسیاب شده در انواع دستورهای آشپزی هندی استفاده می شود.

پودر انگور فرنگی هندی

پودر انگور فرنگی هندی میوه درخت مالاکا است که در هند رشد می کند. این میوه نیز مانند سایر میوه ها خشک و آسیاب شده و به عنوان ادویه در انواع دسرها، ماست و در کل در آشپزی هند محبوب است.

گل سنگ سیاه

گل سنگ سیاه گونه ای از گلسنگ است که به عنوان ادویه در هند استفاده می شود. این گونه در سراسر نیمکره معتدل شمالی و جنوبی هند دیده می شود. این ادویه به طور معمول در غذاهای گوشتی مانند بمبئی بریانی و خورشت گوشت بز استفاده می شود. این ادویه خوش طعم در غذاهای گیاهی نیز استفاده می شود. این ادویه یکی از ترکیبات ماسالای شرق هند است که برای پخت گوشت ، ماهی و سبزیجات استفاده می شود.

گشنیز

این ادویه همه کاره حاوی مرکبات است و طعم بی نظیری را به غذاهای کاری مالابار ، ویندالو ، سمبار و راسام اضافه می کند. این ادویه در هند بسیار محبوب است و از آن در ساخت انواع ادویه های ترکیبی نیز استفاده می کنند.

جوزهندی

جوز هندی یک درخت همیشه سبز تیره برگ است که برای تولید ادویه حاصل از میوه آن کشت می شود. این میوه همچنین منبع تجاری روغن و کره جوز هندی است. از جوز هندی برای مزه دار کردن انواع کباب مرغ و گوشت و ماهی و خورشت استفاده می شود. از این ادویه معطر در هند برای خوش طعم و عطر کردن انواع دسر و حتی درست کردن ترشی استفتده می کنند. جوز هندی یکی از ادویه های محبوب در کل شبه قاره هند می باشد.

پوست کاسیا

پوست کاسیا با عطر و طعم بسیار شیرین ، شبیه چوب دارچین است. این ادویه را در هند به گوشت و کاری اضافه می کنند و در تهیه مخلوط ادویه های ترکیبی ضروری است. پوست کاسیا همچنین به چای و شکلات داغ اضافه می شود.

کورکوما

کورکوما یک گیاه گلدار از خانواده زنجبیل است که از ریشه های آن در پخت و پز استفاده می شود. این گیاه یک گیاه چند ساله ، علفی و بومی شبه قاره هند و جنوب شرقی آسیا است که برای رشد و نمو به دمای بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد نیاز دارد.

ادویه کاری هندی چیست؟

ادویه کاری به چاشنی ای می گویند که ترکیب ادویه های مختلف باشد که با هم مخلوط شده اند. با این حال برگ های کاری نیز زمانی که خشک و آسیاب شود خود به تنهایی ادویه ای خوش عطر و طعم است که در انواع غذاهای هندی به خصوص در جنوب هند مورد استفاده قرار می گیرد.

ادویه ماسالا دبای هندی چیست؟

ادویه ماسالا  ترکیبی از ادویه هایی است که در بسیاری از خانه های هند یافت می شود که شامل 6 تا 7 ادویه اصلی هندی است. انواع ادویه جات موجود در این ترکیب بسته به منطقه های مختلف در هند متفاوت است. ترکیب ادویه ماسالا دبا حاوی دانه های زیره ، خردل ،فلفل قرمز، زردچوبه و گرارم ماسالا است.

نتیجه گیری 

ادویه ها از مدتها قبل در غذاهای هندی نقش حیاتی دارند. ادویه جات نه تنها باعث خوشمزه شدن غذاها می شوند بلکه برای خوش رنگ کردن خوراکها استفاده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *