آموزش آشپزی, مجله آموزشی چاشلند

عصاره گوشت برای چی خوبه؟ لیست خواص

عصاره گوشت برای چی خوبه؟

عصاره گوشت، مایعی نسبتا غلیظ است که از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار می باشد. این مایع، همانطور که از نام آن پیداست از گوشت تهیه می شود. در زمان گذشته، از این مکمل غذایی برای تقویت عضله ها و استحکام دندان ها استفاده می شد؛ اما امروزه علاوه بر این موارد برای خون سازی، تامین انرژی مورد نیاز بدن، تقویت سیستم ایمنی و بهبود برخی بیماری ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم درباره خواص عصاره گوشت صحبت کنیم.

ترکیبات عصاره گوشت

عصاره گوشت حاوی موارد زیادی از ویتامین های گروه B می باشد که هرکدام از این موارد نقش مهمی در سلامت بدن ایفا می کنند. در واقع می توان گفت مهم ترین نقش ویتامین های گروه B در بدن، تامین انرژی است. بنابراین، عصاره گوشت به واسطه مواد مغذی ای که دارد، عامل بسیار مهمی در تامین انرژی و ارتقای سلامت بدن به شمار می رود. در ادامه، خواص هرکدام از اعضای خانواده ویتامین B، به علاوه عنصر آهن را توضیح داده ایم:

تیامین

تیامین نقش مهمی در سلامت و عملکرد قلب داشته و بر تامین انرژی مورد نیاز بدن نیز تاثیرگذار است. تیامین یکی از عوامل مهم در ثبات بخشیدن به حالت های احساسی و ذهنی به شمار می رود.

ریبوفلاوین

ریبوفلاوین می تواند بخشی از انرژی بدن را تولید و تامین نماید. همچنین سلامت خون به وجود این عنصر بستگی دارد. ریبوفلاوین باعث تقویت بینایی شده و از سلول های بدن محافظت می کند. خاصیت دیگر این عنصر این است که از بروز خستگی و کمبود انرژی جلوگیری می نماید.

نیاسین

نیاسین یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر تولید انرژی در بدن و گردش آن به حساب می آید. عملکرد صحیح دستگاه عصبی به وجود نیاسین بستگی داشته و سلامتی سلول های مغز، مشروط به حضور این عنصر است. نیاسین موجب برطرف شدن احساس خستگی و تامین انرژی لازم جهت انجام کارهای روزمره می شود. از دیگر خواص این عنصر که حتما باید به آن توجه داشت، نقش آن در مبارزه با سلول های سرطانی است.

فولات

عنصر فولات به طور مستقیم با عملکرد مغز سر و کار داشته و وظیفه خون رسانی به تمام اندام های بدن و تامین انرژی مورد نیاز سلول ها را به عهده دارد. این عنصر در فرآیند تولید DNA، تقسیم سلولی و انجام صحیح آن نیز موثر می باشد.

آهن

عملکرد سیستم ایمنی بدن، به طور قابل توجهی به حضور آهن در خون وابسته است. این عنصر در فرآیند تقسیم سلولی نقش مهمی داشته و شکل ظاهری گلبول های قرمز خون نیز به وجود آهن وابسته است. عنصر آهن در تولید انرژی و رساندن آن به اندام های بدن نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری را ایفا می کند.

با توجه به تمام توضیحاتی که درباره ترکیبات عصاره گوشت و خواص هرکدام از آنها مطرح کردیم، روشن است که مصرف عصاره گوشت می تواند نقش مهمی در تامین انرژی مورد نیاز بدن، تقویت سیستم ایمنی و بهبود خون رسانی داشته باشد. در واقع، عصاره گوشت به دلیل داشتن چنین خواصی از گذشته تا تاکنون برای تقویت قوای جسمانی و بهبود وضعیت بیماران مورد استفاده قرار گرفته است. البته این استفاده، یک استفاده دارویی نیست؛ بلکه عصاره گوشت به عنوان یک ماده غذایی پرفایده و مقوی، می تواند رخوت و خستگی را از بیمار دور کرده، نیرو و انرژی لازم را به او برگرداند و سیستم ایمنی بدن بیمار را بهبود بخشد.

خواص عصاره گوشت

خواص عصاره گوشت

خواص عصاره گوشت

پس از آشنایی با ترکیبات عصاره گوشت و بررسی خواص آنها، در این بخش قصد داریم درباره برخی دیگر از خواص عصاره گوشت صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید!

پیشگیری از سرطان

منابعی همچون آهن، کولین، ویتامین B و سلنیوم که در عصاره گوشت وجود دارند، می توانند حملات منجر به سرطان را کنترل کرده و آنها را متوقف کنند. همچنین اسید لینولئیک موجود در عصاره گوشت از ایجاد تومورهای بدخیم جلوگیری می نماید.

کاهش وزن

اگر قصد کاهش وزن دارید، از عصاره گوشت غافل نشوید. این ماده مغذی دارای پروتئین بسیار بالا و چربی کم بوده و به همین دلیل برای کنترل وزن بسیار موثر می باشد. به علاوه، گوشت گوسفند موجب افزایش سوخت و ساز بدن شده و به شما کمک می کند تا راحت تر کالری بسوزانید.

جلوگیری از کم خونی

کم خونی، با کمبود تعداد گلبول های قرمز رابطه مستقیم دارد. وجود آهن در عصاره گوشت می تواند با افزایش تعداد گلبول های قرمز در خون، این نقص را جبران کرده و کم خونی را برطرف نماید.

پیشگیری از نقص های زایمان

همانطور که گفتیم، آهن می تواند مشکل کم خونی را برطرف نموده و به همین ترتیب، از بروز نقایص مادرزادی جلوگیری به عمل آورد. در نتیجه، رشد جنین به صورت طبیعی ادامه می یابد.

حفظ سلامت پوست

موادی مانند کولین، سلنیوم و ویتامین B12 موجود در عصاره گوشت، نقش مهمی در حفظ سلامت پوست دارند. این مواد در رفع خستگی و حفظ استحکام پوست نیز موثر می باشند.

کاهش دردهای قاعدگی

معمولا زنان در زمان قاعدگی، به دلیل آهن زیادی که از دست می دهند درد زیادی را تجربه می کنند. یکی از خواص عصاره گوشت کاهش دردهای قاعدگی بوده و زنان با مصرف عصاره گوشت می توانند آهن از دست رفته بدن خود را جبران نمایند.

ترکیبات عصاره گوشت

ترکیبات عصاره گوشت

جمع بندی

عصاره گوشت یکی از مواد مغذی و پرفایده ای می باشد که از زمان گذشته تا به امروز، مورد استفاده قرار گرفته است. در این مقاله به ترکیبات موجود در عصاره گوشت اشاره کردیم و خواص عصاره گوشت را بیان نمودیم.