آموزش آشپزی, مجله آموزشی چاشلند

طرز تهیه عصاره گوشت در شیشه تصویری و قدم به قدم

طرز تهیه عصاره گوشت در شیشه تصویری و قدم به قدم

عصاره گوشت یکی از مواد مغذی سالم و مفید است که برای سالمندان، بیماران، نوزادان، خانم‌های باردار و افرادی که بنیه بدنی ندارند، بسیار مفید است. با توجه به اینکه امکان تهیه عصاره گوشت به‌صورت خانگی وجود دارد، توصیه می‌شود با آموزش و یادگیری طرز تهیه عصاره گوشت در شیشه، خودتان عصاره گوشت تهیه کنید تا نیازی نباشد از عصاره‌های گوشت صنعتی استفاده کنید.
قطعاً مواد غذایی که برای تهیه عصاره‌های صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرند از مواد درجه دوم هستند که کیفیت کافی ندارند. همچنین از مقدار زیادی نمک و افزودنی‌ها برای طعم دهی به عصاره‌های گوشت صنعتی استفاده می‌شود که برای بیماران و افراد مسن که دارای فشارخون هستند، اصلاً مناسب نیست؛ بنابراین اگر می‌خواهید با طرز تهیه عصاره گوشت به‌صورت خانگی آشنا شوید، مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

طرز تهیه عصاره گوشت خانگی

به‌منظور تهیه عصاره گوشت خانگی می‌توانید از هر نوع گوشتی استفاده کنید. پس اگر می‌خواهید عصاره گوشت قرمز تهیه کنید، می‌توانید از ماهیچه گوسفند یا گوشت گوساله و برای عصاره گوشت سفید از گوشت تازه مرغ، بلدرچین و بوقلمون استفاده کنید.
توجه داشته باشید که کیفیت گوشت بایستی خوب باشد و سعی کنید از گوشت تازه استفاده کنید که نتیجه بهتری بگیرید. همچنین گوشت‌هایی را استفاده کنید که بدون چربی باشند. چراکه استفاده از چربی برای بیماران و افراد مسن توصیه نمی‌شود.

آماده سازی گوشت

آماده سازی گوشت

آماده سازی گوشت

گوشت تازه و بدون چربی را به قطعات کوچک خرد کنید و تمیز بشویید. پس‌ازاینکه آب گوشت ها را گرفتید، آن‌ها را داخل یک پارچه قرار دهید تا کاملاً خشک شوند.
توجه: برای تهیه عصاره گوشت اصل نباید به گوشت، آب اضافه کنید.

آماده سازی مواد لازم برای تهیه عصاره گوشت

برای اینکه عصاره گوشت طعم بهتری داشته باشد، بهتر است گوشت را به همراه یک عدد پیاز متوسط، کمی نمک و روغن زیتون، کرفس، هویج یا هریک از سبزیجات معطری که بوی گوشت را می‌گیرند، مانند برگ بو یا دانه فلفل سیاه استفاده کنید. این بستگی به شما دارد که چه موادی در اختیار دارید و از طعم کدام‌یک از سبزیجات گفته شده خوشتان می‌آید.

آماده سازی مواد لازم برای تهیه عصاره گوشت

آماده سازی مواد لازم برای تهیه عصاره گوشت

یک شیشه مقاوم انتخاب کنید

برای تهیه عصاره گوشت باید یک شیشه مقاوم و معمولی مانند شیشه مربا با شیشه سس یا هر شیشه دیگری که درب مقاوم و محکمی داشته باشد، انتخاب کنید. شیشه را کاملاً شسته و تمیز کنید.

گوشت و مواد لازم را داخل شیشه بریزید

گوشت های خرد شده را به همراه پیاز، نمک و روغن زیتون داخل شیشه بریزید. اگر قصد دارید فقط از عصاره گوشت استفاده کنید دو سوم از شیشه را پر کنید و یک سوم باقیمانده را خالی بگذارید تا جای کافی برای جمع شدن عصاره گوشت وجود داشته باشد، اما اگر علاوه بر عصاره گوشت، می‌خواهید از خود گوشت هم استفاده کنید، می‌توانید کل شیشه را پر کنید. در نهایت بدون اینکه آب یا هیچ مواد دیگری به آن اضافه کنید، درب شیشه را محکم ببندید.

یک قابلمه مناسب انتخاب کنید

با توجه به اندازه شیشه، یک قابلمه با سایز مناسب انتخاب کنید و شیشه را داخل آن قرار دهید. حالا به‌اندازه‌ای که آب به زیر درب شیشه برسد، قابلمه را پر از آب کنید و آن را روی گاز قرار دهید. شعله را روشن کنید تا آب شروع به جوش زدن کند. پس‌ازاینکه آب به نقطه جوش رشید، شعله را تا آخرین حد ممکن کم کنید و اجازه دهید تا آب جوش های ریز بزند.

۳ الی ۴ ساعت گوشت را بپزید

پختن گوشت در شیشه 3 تا 4 ساعت زمان نیاز دارد. دقت کنید که باید مرتب به گوشت سر بزنید و اگر آب داخل قابلمه تبخیر شد، مجدداً آب جوش به آن اضافه کنید.
نکته: اضافه کردن آب سرد به شیشه ممکن است باعث ترکیدن آن شود؛ بنابراین از آب داغ استفاده کنید.
همچنین به این نکته توجه داشته باشید که شیشه نباید در قابلمه شناور باشد. اگر شیشه شما سبک بود و روی آب شناور شد، یک وسیله سنگین روی آن قرار دهید تا شیشه داخل آب بماند و حرکت نکند.

پس از پخت عصاره گوشت را خالی کنید

پس از پخت کامل گوشت داخل شیشه، متوجه تغییر رنگ آن و پخته شدن گوشت می شوید. دقت کنید که شیشه ای که داخل آب جوش قرار دارد به‌صورت طبیعی وکیوم می‌شود و امکان باز کردن درب آن وجود ندارد؛ بنابراین ابتدا با یک دستگیره شیشه را از داخل آب جوش خارج کنید و اجازه دهید تا سرد شود. به هیچ وجه آب سرد روی شیشه نریزید و اجازه دهید تا به آرامی سرد شود. سپس درب شیشه را باز کنید و عصاره آن را از گوشت جدا کنید. گوشت پخته شده نیز طعم بسیار لذیذی دارد و می‌توانید از خود گوشت هم به همراه عصاره آن استفاده کنید.