آموزش آشپزی

طرز تهیه سس بالزامیک + مواد تشکیل دهنده و زمان استفاده

154

درست کردن سس بالزامیک در خانه کار راحتی است و می توان با اضافه کردن چند ادویه و طعم دهنده سس بالزامیک خوش طعمی را تهیه کرد. مواد اصلی تهیه سس بالزامیک، سرکه بالزامیک است که استفاده از آن در رژیم غذایی می تواند فواید زیادی برای سلامتی به ارمغان آورد و یک چاشنی جهانی محسوب می شود. در این مقاله به آموزش دستورالعمل تهیه سس بالزامیک می پردازیم.

طرز تهیه سس بالزامیک

سس بالزامیک از چاشنی های خاص و خوشمزه ایتالیایی است که با انواع سالاد می توان آن را مصرف کرد. این سس را می توان با انواع غذاها و دسرها سرو نمود و استفاده از آن به عنوان سس سالاد سبزیجات مختلف گزینه بسیار عالی و خوبی است. غذاهای پخته شده با استفاده از سس بالزامیک لعاب دار شده و باعث افزایش  می شوند. با استفاده از خامه و سس بالزامیک می توان دسرهای مختلفی را به زیبایی تزیین کرد.

مواد لازم برای درست کردن سس بالزامیک

v     ریحان خشک شده: 4/1 ق چای خوری

v     سرکه بالزامیک: یک سوم پیمانه

v     روغن زیتون: دو سوم پیمانه

v     سس خردل: یک ق غذاخوری

v     عسل: یک ق غذاخوری

v     سیر رنده شده: 2 ق چایخوری

v     نمک و فلفل: به مقدار لازم

دستورالعمل تهیه سس بالزامیک

سس بالزامیک به صورت آماده در سوپرمارکت ها به فروش می رسد؛ ولی قیمت آن نسبتا بالا است و تهیه این سس در خانه می تواند به صرفه تر باشد. البته تهیه سس بالزامیک در خانه کمی سخت است اما بسیار لذیذ بوده و ارزش دارد. برای درست‌ کردن این سس اولین موادی که لازم دارید سرکه بالزامیک با کیفیت است. در ادامه به صورت گام به گام نحوه تهیه سس بالزامیک را شرح می دهیم.

مرحله اول:

برای درست کردن این سس در مرحله اول باید ریحان خشک، سرکه بالزامیک و سس خردل را در یک شیشه ریخت و سپس به آن روغن زیتون، عسل و سیر رنده شده را افزود.

مرحله دوم:

در مرحله بعد باید نمک و فلفل را به مقدار لازم به مواد اضافه کرد و درب شیشه را بسته و تکان داد تا همه مواد با هم مخلوط شوند و سپس سس بالزامیک آماده شده و قابل مصرف است.

نکته: سس بالزامیک یک سس رژیمی به شمار می رود که در کنار انواع سالاد می توان آن را سرو کرد؛ این سس به سالاد طعم خوبی داده و نیازی به استفاده از سس مایونز نخواهید داشت.

مضرات و موانع منع مصرف سس بالزامیک

استفاده افراطی از سس بالزامیک در کنار مزایایی که ممکن است مضراتی داشته باشد و مصرف آن برای برخی افراد محدودیت داشته باشد. به عنوان مثال استفاده از سس بالزامیک با افزایش اسیدیته معده، مشکلات دستگاه گوارش، ورم معده، زخم معده و همچنین بیماری های کبدی ممنوع است. همچنین در صورت عدم تحمل فردی به مواد تشکیل دهنده سس بالزامیک، منع مصرف دارد. لازم به یادآوری است که سس های بالزامیک فروشگاهی که حاوی غلیظ کننده های شیمیایی و نگهدارنده های مختلف است برای سلامتی بدن مضر هستند.

جمع بندی

سس بالزامیک یکی از سس ها و چاشنی های ایتالیایی است که شهرت جهانی دارد. مواد اصلی تشکیل دهنده این سس سرکه بالزامیک است که برای سلامتی بدن مفید است؛ ولی در برخی موارد می تواند محدودیت هایی در مصرف سس بالزامیک وجود داشته باشد. در این مقاله نحوه تهیه سس بالزامیک به روش خانگی را آموزش دادیم.