آویشن

4 کالا

اگر بخواهیم یک گیاه جادویی را به شما معرفی کنیم، آویشن بهترین گزینه است. این گیاه دارای خواص درمانی مختلفی است. همچنین از پودر آویشن به عنوان چاشنی در غذا استفاده می شود. آویشن به دلیل داشتن خواص درمانی در بین مردم جایگاه ویژه ای دارد. در این مقاله سعی می کنیم بیشتر در مورد آویشن و پودر آویشن صحبت کنیم با ما همراه باشید.

معرفی آویشن و خاستگاه آن

استفاده از آویشن تاریخچه طولانی دارد. در گذشته از آویشن به عنوان یک دارویی شفا بخش یاد می شده است. در رم بستان اگر کسی دچار مسمویت می شد داخل آب حمام آن آویشن می ریختند. آویشن در درمان مسمویت بسیار مؤثر است. همچنین در زمان گذشته که یخچال وجود نداشت از آویشن در پخت غذا استفاده می کردند. این کار باعث می شده تا اثرات گوشت فاسد شده بسیار کمتر شود. یکی دیگر از مواردی که در درمان آن از آویشن استفاده می شده است، مداوای زخم است.

بد نیست بدانید که فعال ترین عنصر آویشن، تیمول است. تیمول به دلیل داشتن خاصیت ضد قارچی و ضد باکتری در گذشته در تهیه دهان شویه ی استفاده می شده است.

در مورد خاستگاه آویشن گفته شده است که این گیاه متعلق به خانواده ی نعناع (Lamiaceae) و از تیره نعناعیان و سرده ی اوریگانوم است. آویشن در تمام نقاط جهان به راحتی کشت می شود. از آویشن می توان به صورت تازه یا خشک استفاده کرد. از آویشن خشک شده به عنوان چاشنی غذا استفاده می شود. همچنین عسل آویشن سیسیل از دیر زمانی است که بسیار رایج و مشهور است.

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم تیمول فعال ترین عنصر آویشن است و خاصیت ضدعفونی کننده دارد. به دلیل وجود داشتن خاصیت ضدعقونی کننده از روغن آویشن به طور معمول در دهان شویه ها و خمیردندان ها استفاده می شود. این روغن باعث از بین رفتن میکروب ها و عفونت دهان می شود و از دندان ها در مقابل پوسیدگی و پلاک محافظت می کند.

تاریخچه استفاده از آویشن

اولین بار مصریان بودند که از آویشن برای مومیایی کردن اجساد خود استفاده می کردند. تیمول موجود در آویشن باکتری ها و قارچ های موجود در اجساد را از بین می برد.

رومیان و یونانی ها در دوران باستان آویشن را به عنوان نماد شجاعت، مردانگی و قدرت می دانستند و سربازان رم به نشانه ی احترام به همدیگر برگ های آویشن را هدیه می دادند. همچنین آویشن را برای پاک سازی خانه ها و معابد نیز می سوزانند.

اروپاییان نیز در قرون وسطا برگ های آویشن تازه را در زیر بالشت خود قرار می دادند تا خواب راحتی داشته باشند. همچنین برگ های آویشن را در داخل تابوت نیز قرار می دادند. زیرا اعتقاد داشتند که فرد فوت شده با دلگرمی بیشتری به زندگی بعدی خود می رود.

چگونه از آویشن استفاده کنیم؟

آویشن را می توانید به صورت تازه یا خشک شده استفاده کنید. با اینکه آویشن تازه عطر بهتری دارد اما دسترسی به آن کمی دشوارتر از نوع خشک شده آن است. آویشن خشک شده را به راحتی می توانید از عطاری ها تهیه کنید. اگر می خواهید از آویشن تازه نگهداری کنید بهتر است آن را در یخچال نگهداری کنید. مدت زمانی که می توایند آویشن تازه را نگهداری کنید 2 هفته است. نگهداری از آویشن خشک شده راحت تر است و شما می توانید در جای خنک و به دور از نور خورشید به مدت شش ماه از آن نگهداری کنید.

آویشن به عنوان چاشنی برای کدام غذا مناسب است؟

برای اینکه بتوانید از آویشن در غذاهای خانگی خود استفاده کنید باید دستورالعمل های خاصی را دنبال کنید. به عنوان مثال برای طعم دار کردن ماهی باید از آویشن تازه استفاده کنید ولی برای مرغ بهتر است از آویشن خشک شده استفاده شود. همچنین از آویشن در تمامی سوپ ها می توان از آن استفاده کرد.

قیمت و خرید آویشن

چاشلند مرکز توزیع و فروش بهترین ادویه ها و چاشنی های غذا در ایران شناخته می شود که شما عزیزان می توانید بهترین قیمت و خرید آویشن را از سایت چاشلند تجربه فرمایید.