چاشنی غذا

107 کالا

طعم غذا تا حدود زیادی بسته به چاشنی می باشد که در آن به رفته است.  چاشنی ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از آنها طعم خاصی را به غذا می دهند.

 طعم دار کردن غذا با چاشنی طعم خوشمزه ای به آن داده و خوردن غذا را لذت بخش می کند. اما اینکه از چه چاشنی برای هر غذایی باید استفاده کرد؟  و چه چاشنی مناسب است و اصلا چاشنی چیست و انواع آن و طعم هایی که دارد،  چه چیزهایی هستند؟ چگونه می توان تشخیص داد چاشنی سالم کدام می باشد و کاربردهای آن مواردی هستند که در این مقاله قصد داریم به آنها بپردازیم.  لطفا با ما همراه باشید.

چاشنی غذا چیست ؟

سس و یا ادویه که به غذا طعم و مزه خاصی بدهد را به اصطلاح چاشنی غذا می گویند. اما به طور کلی باید گفت که هر طعم دهنده ای که غذا را خوشمزه کرده و ذائقه خاصی به آن ببخشد را می توان به عنوان چاشنی غذا معرفی کرد.

با این تعریف می توان انواع سس ها، شربت ها، سبزیجات خشک و معطر و غیره را نیز جزو چاشنی های غذایی نام برد که می تواند ذائقه و طعم غذا را عوض کند.

کاربردهای چاشنی ها با توجه به تنوع آنها نیز مختلف است. زیرا طعمی که هر چاشنی به غذا می دهد از دیگری متفاوت است. برای مثال ادویه خورشتی مخصوص انواع خورشت می باشد و از ادویه های تند در برخی غذاهای کبابی و سوپ ها و برخی موارد دیگر می توان استفاده کرد، و هر چاشنی غذایی کاربرد مخصوص به خود را دارد.

انواع چاشنی غذا

چاشنی ها تنوع زیادی دارند که ما در اینجا فقط به ذکر تعدادی از آنها بسنده می کنیم.

ادویه های غذایی که شامل زردچوبه،  فلفل ( سیاه و قرمز )،  زنجبیل،  هل سبز،  دارچین،  آویشن،  سماق،  ادویه های ترکیبی ( ادویه ماهی،  ادویه خورشتی،  ادویه سالاد )،  پودر سیر،  خردل،  جوز هندی و…

سس ها شامل رب گوجه فرنگی، سس کچاپ،  سس خردل، سس باربیکیو،  سس فرانسوی،  مایونز، سس تند، سس ایتالیایی، رلیش، سس کوکتل،  سس سریراچا، سس ترش و شیرین،  سس تارتار،  سس سزار و….

گیاهان و سبزیجات معطر خشک، نعناع، شوید، مرزه، ترب کوهی، جعفری خشک،  پودر پیاز، سویا و….

لبنیات شامل پنیر آبی،  کره بادام زمینی،  پنیر خامه ای، پنیر پیتزا و کره گیاهی،  خامه ترش، پنیر ریکوتا،  پنیر پارمسان،  خامه زده شده و….

شربت ها و روغن های گیاهی شامل شربت افرا،  روغن زیتون،  روغن کنجد،  شربت عسلی،  شربت زعفرانی و….

شیرین کننده ها شامل عسل، شکر، ژله، کارامل، سس شکلات و …

چاشنی های معدنی و ترشیجات نظیر، نمک معدنی، سرکه سیب، سرکه سفید،  لیمو تازه، لیمو عمانی،  غوره و….

انتخاب چاشنی و شناسایی اصل و فرع آن

برخی از چاشنی ها همانند ادویه ها و سبزیجات خشک و معطر و غیره  به دلیل آنکه از بازار تهیه می شوند، دارای کیفیت های متفاوتی هستند. بنابراین بهتر است برای تهیه و خرید  ادویه و سبزیجات خشک به فروشگاه های معتبر همچون سایت چاشلند می باشد.

یا اینکه می توانید آنها را به صورت درشت و بدون پودری خریداری کرده و خودتان آنها را پودر کنید. همینطور برای سبزیجات معطر آنها را در منزل خودتان خشک نمایید. برای  انواع سس ها و سایر چاشنی ها نیز می توانید خودتان آنها را در منزل تهیه و آماده کنید. اما باید مطمئن باشید ادویه هایی که از بیرون برای درست کردن انواع  چاشنی تهیه می کنید نیز سالم و اصل هستند.

در اینجا به چند ادویه مهم و اصلی در غذا اشاره می کنیم که می تواند به شما در تشخیص و شناسایی اصل از تقلبی آنها کمک کند.

دارچین

یکی از راه های تشخیص دارچین اصل از تقلبی ظاهر و بوی آن است. دارچین های تقلبی معمولا عطر و بوی کمتری نسبت به دارچین اصل دارند.  دارچین تقلبی یا کاسیا با ترکیب با ید آبی رنگ می شود.

زنجبیل

پوست زنجبیل تازه اغلب تازه است.  همینطور زنجبیل تازه ریشه صاف و بدون چروکی دارد.  اما در زنجبیل های کهنه نخ های بزرگی در داخل وجود دارد که با مرور زمان در  آن ایجاد شده است.  همینطور زنجبیل کهنه پوستی تقریبا کدر مانند دارد.

فلفل

فلفل طبیعی هنگام آسیاب شدن به قطعات کوچکتری تبدیل می شود. ولی فلفل کهنه و قلابی با آسیاب شدن کاملا ریز می شود. این تفاوت در آسیاب شدن فلفل می تواند به شما کمک کند که فلفل تازه و با کیفیت را از فرع آن تشخیص دهید. همینطور فلفل اصلی بعد از آسیاب حالت کمی چربی دارد. در صورتی که فلفل قلابی اینگونه نیست و بسیار خشک می باشد.

زردچوبه

زردچوبه اصل را می توان از عطر و رنگ آن تشخیص داد. به طوریکه اگر زردچوبه را در آب حل کنید،  روی سطح اب لکه سفیدی ایجاد می کند. اما زردچوبه اصل اینطور نیست و رنگ آن زردتر یا نارنجی است و نیز پوستی نرم تر از زردچوبه تقلبی دارد.

زعفران

چنانچه زعفرانی از بازار خریده اید که در آن خرده ریزه دارد و بسیار گران هم می باشد، بدانید این زعفران اصل نیست. با اینکه زعفران اصل هم گران تر از قلابی آن است. اما در زعفران قلابی ممکن است ریشه های چغندر نیز وجود داشته باشد، و از لحاظ کیفیت و رنگ با هم فرق می کنند.

جوز هندی

با اینکه جوزهندی اصل دارای شکلی بیضی و داخل آن پر از شیار است. اما ممکن است در بازار نوعی وحشی آن که شکل کشیده تر و شیار کمتری دارد به فروش برسد.

هل

هل اصل دارای رنگ زیتونی و درشت است. اما هل های کهنه و یا تقلبی رنگ سبز روشن و یا سبز مایل به زرد هستند، که در این صورت یا خوب خشک نشدند و یا کهنه می باشند.

وانیل

چوب وانیل با کیفیت بوی خوب و خاصی دارد و به رنگ شکلاتی است. انتهای آن پیچ خورده و اندازه ای آن 15 الی 25 سانتیمتر است. همینطورانعطاف پذیر می باشد.

میخک

میخک تازه سر قهوه ای روشن دارند، و اگر آنها را بشکنید از خود روغن پس می دهند. برای تشخیص اینکه ایا میخک تازه است یا نه، می توانید آنها را در آب بیندازید. اگر در آب به صورت عمودی شناور بودند میخک تازه است. همینطور میخک تازه بوی تند و طعم تلخی دارد.

قیمت و خرید چاشنی غذا

چاشلند بزرگترین سایت فروش آنلاین انواع ادویه، چاشنی ، زیتون و… در ایرانی می باشد، بهترین قیمت و خرید چاشنی غذا را از سایت چاشلند بخواهید.