ادویه جات ترکیبی

17 کالا

استفاده از ادویه جات ترکیبی از دیرباز در تهیه خوراک در فرهنگ های مختلف مرسوم بوده است و هر کشوری متناسب با اقلیم و ذائقه مردمانش از انواعی از ادویه و یا ترکیب چند ادویه باهم استفاده می کرده اند. امروزه در بیشتر غذاها، برای از بین بردن بوی زهم مواد غذایی و برخورداری از بو و مزه بهتر از انواع چاشنی ها و ادویه ها استفاده می کنند. کاربرد ادویه در مواد غذایی علاوه بر خاصیت طعم دهندگی بالا، می تواند خواص درمانی نیز داشته باشند.

استفاده از چند نوع ادویه جات ترکیبی در یک غذا اصول خاص خود را دارد زیرا هم ادویه های به کار رفته باید با هم ترکیب مناسبی را ارائه کنند و هم با مواد اولیه خوراک مورد نظر، همخوانی داشته باشند. به همین دلیل، در این مقاله به معرفی انواع ادویه های ترکیبی و کاربرد آن ها پرداخته ایم.

انواع ادویه جات ترکیبی

ادویه ها معمولاً از بخش های مختلف گیاهان به دست می آیند، برخی از آن ها از ریشه، دانه، گل یا پرچم گل، برگ یا حتی پوست درختان تهیه شده و طی فرایندی آماده مصرف می شوند. استفاده از ترکیب ادویه های تند یا شیرین و همین طور ادویه هایی که طبع گرمی دارند و … فقط و فقط به مزاج و ذائقه مصرف کنندگان بستگی دارد. ادویه را می توان به دو صورت مجزا و ترکیبی استفاده کرد ولی طبعاً کار با ادویه های ترکیبی می تواند لذت بخش تر باشد چراکه با استفاده از آن می توان تعادل طعم و بو را در غذا حفظ کرد و در نهایت مزه فوق العاده بهتری را به غذا داد.

تقریباً برای تمام مواد غذایی مصرفی ما می توان از ادویه های ترکیبی استفاده کرد نظیر ماست و خیار، انواع خورش ها، پلوها، مرغ و ماهی، انواع ترشیجات، غذاهایی که مواد اصلی آن ها حبوبات هستند، کتک، انواع کوکو و حتی فست فودها. از اینرو و با توجه به گستردگی کاربرد ادویه جات ترکیبی، به ذکر برخی از پرکاربردترین ها می پردازیم.

کاربرد ادویه جات ترکیبی

در ادامه از پرمصرف ترین انواع ادویه های ترکیبی، نمونه هایی را برای شما می آوریم:

ادویه ترکیبی پلویی

ادویه پلویی از ترکیب پنج ادویه به دست می آید که همگی طبعی گرم دارند؛ بنابراین می توانند طبع سرد برنج مصرفی را تعدیل کنند. این ادویه ها به همراه میزان استفاده از هر یک برای به دست وردن یک ترکیب عالی عبارتند از:

 1. پودر گل محمدی: 6 قاشق غذاخوری
 2. پودر هل: 1 قاشق چای خوری
 3. پودر دارچین: 4 قاشق غذاخوری
 4. پودر زیره سبز:2 قاشق غذاخوری
 5. پودر جوزهندی: 1 قاشق چای خوری

می توانید از ادویه ترکیبی پلویی در تهیه انواع پلوها بهره ببرید، فقط کافی است به ازای 5/2 پیمانه برنج، 5/1 قاشق چایخوری از این ادویه را استفاده کنید.

ادویه ترکیبی خورشی

خورش ها از انواع غذاهای پر مصرف و پرطرفدار در بین ایرانی ها هستند؛ از این رو استفاده از ادویه های ترکیبی در این خوراک ها از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. ترکیبی که در ادامه می آید برای خورش هایی مانند قرمه سبزی، خوش کرفس و …که در آن ها از گیاهان و سبزیجات استفاده شده است، کاربرد دارد:

 1. پودر سیر: 1 قاشق چای خوری
 2. تخم بادیان: 1 قاشق چای خوری
 3. پودر پوست نارنج: 1 قاشق چای خوری
 4. پودر شنبلیله: 1 قاشق چای خوری
 5. پودر ترخان خشک: 1 قاشق چای خوری
 6. پودر گشنیز: 1 قاشق چای خوری
 7. جعفری خشک: 1 قاشق چای خوری
 8. پودر آویشن: 1 قاشق چای خوری
 9. شوید خشک: 1 قاشق چای خوری
 10. پودر مرزه خشک: 1 قاشق چای خوری
 11. نعنا خشک: 1 قاشق چای خوری
 12. پودر موسیر: 1 قاشق چای خوری
 13. پیاز خشک: 1 قاشق چای خوری
 14. دارچین : 1 قاشق چای خوری

در صورت تمایل می توانید در این ادویه از یک قاشق مرباخوری زعفران ساییده شده و یک قاشق مرباخوری زردچوبه هم استفاده کنید. هم چنین بهتر است از این ادویه فقط یک تا دو برابر میزان نمک در خورش استفاده کنید تا طعم خورش شما را تغییر ندهد.

برای خورش هایی که در آن ها سبزیجات استفاده نشده است، مانند، قیمه بادمجان و قیمه سیب زمینی،  خوراک ها و غیره بهتر است از ترکیب ادویه های زیر استفاده کنید:

 1. زعفران ساییده شده: 1 قاشق چای خوری
 2. فلفل سیاه: 2/1 قاشق چای خوری
 3. دارچین: 1 قاشق چای خوری
 4. زردچوبه: 1 قاشق چای خوری
 5. جوز هندی: 1 قاشق چای خوری
 6. پودر هل: 1 قاشق چای خوری
 7. پودر گل محمدی: 1 قاشق چای خوری

ادویه ترکیبی مرغ

خیلی از مردم از طعم مرغ و بوی زهم ناشی از آن احساس نارضایتی می کنند، از این رو شما می توانید به سادگی با ترکیب چند ادویه، طعم خوب و لذت بخشی را برای انواع خوراک هایی که پایه اصلی آن ها مرغ است، فراهم کنید.

 1. پودر تخم گشنیز: 1 قاشق چای خوری
 2. پودر هل: 1 قاشق چای خوری
 3. پودر فلفل سیاه : 2/1 قاشق چای خوری
 4. پودر زیره سبز : 1 قاشق چای خوری
 5. زردچوبه: 2 قاشق چای خوری
 6. پودر پیاز: 5/1 قاشق چای خوری
 7. پودر سیر: 1 قاشق چای خوری
 8. دارچین: 5/1 قاشق چای خوری
 9. پودر زنجفیل: 1 قاشق چای خوری

ادویه ترکیبی ماهی و میگو

همه از خواص مصرف ماهی برای بدن آگاه هستند ولی بسیاری از افراد به دلیل بوی زهم آن، از خوردن این ماده غذایی پرسود امتناع می ورزند، با استفاده از ادویه ترکیبی ماهی، می توانید بدون نگرانی، انواع ماهی ها رادر فهرست غذای روزانه خود قرار دهید.

 1. پودر کاری : 2 قاشق مربا خوری
 2. زردچوبه: 2/1 قاشق مربا خوری
 3. فلفل سیاه 2/1 قاشق مربا خوری
 4. پودر سیر: 2/1 قاشق مربا خوری
 5. جوزهندی: کمی

ادویه ترکیبی انواع ترشیجات

انواع ترشیجات از آن چاشنی هایی هستند که تقریباً در سفره همه ایرانی ها می توان آن ها را یافت. به منظور استفاده از طعم و عطر بیشتر ترشی ها، می توان از ترکیب ادویه های زیر در آن ها استفاده کرد:

 1. میخک: 1 قاشق مرباخوری
 2. زردچوبه: 1 قاشق چای خوری
 3. بادیان: 1 قاشق مرباخوری
 4. پودر رازیانه: 1 قاشق چای خوری
 5. سیاه دانه: 1 قاشق چای خوری
 6. سبزی (مرزه، ترخان، نعنا و گشنیز): 4 قاشق چای خوری
 7. فلفل سیاه: 1 قاشق چای خوری
 8. جوز هندی: 1 قاشق چای خوری
 9. دارچین: 1 قاشق چای خوری
 10. پودر گشنیز: 5 قاشق چای خوری
 11. پودر گلپر: 10 قاشق چای خوری
 12. پودر زیره سبز: 2 قاشق چای خوری

ادویه ترکیبی ماست و خیار

ماست و خیار هم از آن دسته از چاشنی هایی است که خصوصاً در فصل گرما بسیار پرطرفدار است. می توانید از این ادویه ها در ترکیب ماست و خیار استفاده کنید:

 1. پودر سیر: 2/1 قاشق مرباخوری
 2. پودر پیاز: 2/1 قاشق مرباخوری
 3. پودر نعنا یا پونه خشک: 2 قاشق مرباخوری
 4. فلفل سیاه: 2/1 قاشق مرباخوری
 5. پودر گل سرخ: 2/1 قاشق مرباخوری
 6. نمک: کمی

قیمت و خرید ادویه جات ترکیبی

استفاده از ادویه جات ترکیبی یکی از بهترین شیوه ها برای آماده سازی خوراک هایی با طعم، بو و رنگ عالی است. در کنار بهره بردن از خاصیت طعم دهندگی ادویه های ترکیبی، می توانید از خواص درمانی آن ها نیز سود فراوانی ببرید. در این نوشته، سعی شد تا جای ممکن ادویه های ترکیبی پرمصرف برای غذاهای رایج ایرانی معرفی شوند. برای غذاهایی مانند انواع کوکو و کتلت و بسیاری از انواع دیگر غذاها، می توانید از ترکیبات ادویه کاری استفاده کنید.

همچنین شما عزیزان می توانید ارزانترین و بهترین قیمت خرید ادویه جات ترکیبی را در سایت چاشلند بیابید.