پودر سوخاری

این روزها غذاهای فوری به دلیل مشغله بالای مردم رواج پیدا کرد است. پودر سوخاری یکی از مواد اولیه برای تهیه غذاهای سالم و فوری است. معمولا مردم پودر سوخاری را با نام های مرغ کنتاکی و باربیکیو هم زمان به کار می برند. این پودر معمولا از ترکیب خورده نان های حجیم شده مانند نان باگت و ادویه جات و سبزی های معطر تهیه می شود. بهتر است با کارکرد و موارد مهم در خریداری و نگهداری آن آشنا شوید.

موارد استفاده پودر سوخاری

پودر سوخاری موارد استفاده بسیاری دارد. موارد استفاده معروف این پودر، در مرغ سوخاری یا همان مرغ کنتاکی است. البته موارد استفاده بسیار دیگری دارد که برخی از این موارد استفاده عبارت هستند از:

 • مرغ سوخاری؛
 • میگو سوخاری معروف به کیک میگو سوخاری؛
 • قارچ سوخاری؛
 • ماهی سوخاری؛
 • ورقه های کدو تنبل سوخاری؛
 • ورقه های بوقلمون سوخاری؛

البته غذاهایی که نام برده شد، در ایران باب هستند. در کشورهای دیگر از پودر سوخاری برای تهیه غذاها و میان وعده های بیشتری استفاده می شود. برای نمونه می توان به ذرت خیابانی سوخاری مکزیکی و سیب زمینی شیرین سوخاری شده اشاره کرد.

مزایای استفاده از پودر سوخاری

از مزایای عمده استفاده از پودر سوخاری می توان به سریع السیر بودن، جلوگیری از سوختگی غذا هنگام سرخ شدن و البته خوشمزه کردن غذا و رنگین کردن میز مهمانی اشاره کرد.

هنگامی که عجله دارید و پخت غذایی مانند مرغ وقت گیر است، می توانید از روش سوخاری کردن استفاده کنید. این در حالی است که اگر مرغ را بدون استفاده از پودر سوخاری سرخ کنید، لایه رویی آن می سوزد و داخل آن نیز مغز پخت نمی شود. استفاده از این پودر در تهیه غذایی مثل مرغ سوخاری، هم سرعت آماده شدن غذا را بالا می برد، هم لایه رویی مرغ که از پودر پوشیده شده و در روغن قرار دارد، دیر سرخ می شود، به همین دلیل حرارت لازم به لایه های میانی می رسد و داخل مرغ نیز مغز پخت می شود. از دیگر مزایای آن می توان به خوشمزگی و شیک بودن آن بر روی میز غذای مهمان اشاره کرد.

طرز نگهداری پودر سوخاری

پودر سوخاری باید در جای خشک نگهداری شود. با توجه به اینکه پایه تهیه این پودر از آرد است، به هیچ وجه نباید در معرض نم قرار گیرد. البته همه ادویه ها بهتر است در جای خشک نگهداری شوند، اما طرز نگهداری این پودر از حساسیت بیشتری برخوردار است.

طرز تهیه پودر سوخاری به اختصار

با توجه به اینکه پودر سوخاری از خورده نان های حجیم شده تهیه می شود، می توانید آن را از باقیمانده نان های بیات شده اما سالم در منزل خود تهیه کنید. این گونه به از بین رفتن نان جلوگیری کرده و در عین حال یک پودر سوخاری خوشمزه و باب میل خود تهیه کرده اید.

 • نان حجیم مانند باگت یا تست را می توانید در فضای آزاد بگذارید تا خشک شود، می توانید آن را در مایکروفر یا مایکروویو در دمای 160 درجه سانتیگراد قرار دهید تا خشک شود.
 • حالا نان خشک شده را با غذا ساز یا چرخ گوشت به صورت پودر دربیاورید.
 • مقداری نمک، یک قاشق غذاخوری زردچوبه، یک قاشق غذاخوری پودر سیر، یک قاشق غذاخوری پودر پاپریکا، یک قاشق غذاخوری پودر پیاز، یک قاشق غذاخوری پودر رزماری، یک قاشق مرباخوری فلفل سیاه، نصف قاشق مرباخوری فلفل قرمز تند، نصف قاشق مرباخوری شکر را به پودر نان اضافه کنید. (این مقادیر معمولا برای یک پیمانه پودر نان استفاده می شود.)
 • اگر در تهیه پودر نان از فضای آزاد استفاده کرده اید، می توانید ترکیب به دست آمده را داخل ماهی تابه یک تفت کوچک بدهید تا کمی رنگ آن زردتر شود. اگر آن را به روش گرما دادن در مایکروفر خشک کرده اید، لازم نیست، ترکیب را تفت دهید.
 • حالا پودر به دست آمده را پس از خنک شدن، در یک ظرف در بسته گذاشته و در یخچال نگهداری کنید. این گونه می توان به مدت 6 ماه از این پودر سوخاری استفاده کرد. اگر پودر سوخاری را می خواهید در محلی خشک به غیر از یخچال نگهداری کنید، مدت نگهداری آن دو تا سه ماه است.

ذکر موارد مهم در خرید پودر سوخاری

با توجه به اینکه پودر سوخاری از خورده های نان حجیم شده تهیه می شود، مهم است که نان موردنظر کپک نزده باشد. به راستی چگونه می توان متوجه شد که این پودر از نان سالم و به روش درست تهیه شده است؟ برای اینکه از سالم بودن آن مطمئن باشید بهتر است از بسته بندی های کارخانه که از کانال کنترل کیفیت عبور کرده اند این پودر را تهیه کنید. انواع پودر سوخاری با نام های سالسا، سوخاری، باربیکیو و سیر و کره در فروشگاه حاج محمد جلالی با بهترین کیفیت به فروش می رسد.

اگر به صورت گرمی و به قول معروف به صورت فله ای خریداری می کنید، حواستان باشد که بوی نای یا همان نم ندهد؛ همچنین تغییر رنگ نداده باشد.

قیمت و خرید پودر سوخاری

چاشلند مرکز تولید و فروش انواع ادویه جات و چاشنی های درجه یک غذا در ایران می باشد که شما عزیزان می توانید بهترین قیمت و خرید پودر سوخاری را در سایت ما پیدا نمایید.