مجله آموزشی چاشلند

گرانترین قهوه دنیا مال کجاست و کدام است؟

قهوه دنیا2

شاید تعجب کنید اگر بدانید گرانترین قهوه دنیا از داخل مدفوع حیوانی به نام زباد خارج می‌شود و دیگر تمایلی به امتحان کردن آن قهوه نداشته باشید. اما افرادی هستند که برای خرید این قهوه صف می‌کشند و نهایت تلاش خود را می‌کنند تا بتوانند به گرانترین قهوه دنیا دست پیدا کنند.

 

نام گران‌ترین قهوه دنیا چیست؟

نام گرانترین قهوه دنیا دانه قهوه کوپی لواک است. حیوانی به نام زباد نخلی آسیایی که شباهت زیادی به راکون و گربه دارد، پس از خوردن گیلاس قهوه آن را دفع می‌کند. دانه‌های قهوه از داخل مدفوع این حیوان جمع آوری می‌شوند. البته باید بدانید که دانه‌های قهوه به صورت کامل تمیز می‌شوند و مجدداً پردازش می‌شوند تا بتوان از آن به عنوان نوشیدنی قهوه استفاده کرد. در کشورهای غربی این قهوه با نام قهوه مدفوع گربه شناخته می‌شود. اما به خاطر اینکه طرز تهیه آن بسیار خاص و منحصر به فرد است، قیمت بالایی دارد.

 

چرا گران‌ترین قهوه دنیا از مدفوع حیوان خارج می‌شود؟

در قرن هجدهم میلادی هلندی‌ هایی که در اندونزی قهوه پرورش می‌دادند، قانونی برای مردم محلی گذاشته بودند. این قانون هم ممنوعیت نوشیدن قهوه توسط مردم محلی بود. مردم اندونزی که میل زیادی به نوشیدن قهوه داشتند، به جای اینکه قهوه‌ های پرورش داده شده هلندی‌ها را بچینند و با آن نوشیدنی درست کنند، تصمیم گرفتند مدفوع گربه زباد نخلی را جمع آوری کند و دانه ‌های قهوه که در مدفوع این حیوان وجود داشت را تمیز کنند و با آن نوشیدنی قهوه درست کنند.

از آنجا که این حیوان بهترین گیلاس‌های قهوه را به عنوان غذا انتخاب می‌کند، بنابراین بهترین دانه‌های قهوه در مدفوع این حیوان وجود دارد. چونکه معده این حیوان نمی‌ تواند دانه ‌های قهوه را هضم کند و تنها گیلاس‌ های قهوه را می‌خورد، آن را دفع می‌کند.

از آن زمان به بعد پرورش دهندگان قهوه متوجه شدند که این حیوان بهترین دانه‌ها را انتخاب می ‌کند و تصمیم گرفتند دانه‌های قهوه‌ای که از بدن این حیوان خارج شده را فرآوری و پاکسازی کنند و از آن برای تهیه بهترین نوشیدنی قهوه استفاده کنند.

زمانی که این حیوان گیلاس‌ های قهوه را می‌خورد، در داخل معده او ساختار پروتئین‌های قهوه تغییر می‌کنند. اسید معده این حیوان باعث می‌شود تا تلخی دانه‌های قهوه گرفته شود و طعم لطیف‌تری پیدا کند. همین باعث شده تا طعم قهوه‌ای که از مدفوع این حیوان خارج می‌شود، بسیار لطیف و منحصر به فرد باشد.

به خاطر اینکه مقدار دانه‌های قهوه خارج شده از مدفوع این حیوان کم و پیدا کردن آن ها کار بسیار دشواری است، قیمت آن بالا است. گفته می‌شود که هزینه خرید یک فنجان از قهوه کپی لواک ۸۰ دلار است و این یک رقم بسیار گران و باورنکردنی است.

قهوه دنیا

گرانترین قهوه دنیا در مدفوع فیل

یکی دیگر از قهوه‌های گران قیمت دنیا که بعد از قهوه کپی لواک شهرت خاصی پیدا کرده، قهوه عاج سیاه است. این قهوه نزدیک به یک سال و نیم است که شهرت خود را پیدا کرده و وارد بازار جهانی شده است. برای تهیه این نو ع قهوه از فیل ها کمک می‌گیرند.

به این صورت که گیاه قهوه را در اختیار فیل‌ها قرار می‌دهند تا بخورند و پس از دفع آن ها، دانه‌های قهوه را از داخل مدفوع فیل جدا می‌کنند. این قهوه که بیشتر در کشور تایلند تولید می‌شود، همان قهوه عربی تایلند است. میوه آن توسط محلی‌ها جمع آوری می‌شود و در اختیار فیل‌ها قرار داده می‌شود.

دانه‌های قهوه‌ای که سالم باقی مانده باشند از داخل مدفوع فیل خارج می‌شوند و توسط فیل بانان یا مردم محلی تمیز می‌شوند. سپس آن ها را می‌شویند و پاکسازی می‌کنند. قهوه عاج سیاه برای بو دادن و فرآوری شدن به بانکوک فرستاده می‌شود. در نهایت یک فنجان از این قهوه به قیمت ۵۰ دلار فروخته می‌شود.

ویژگی قهوه عاج سیاه این است که تلخی قهوه‌های واقعی را ندارد. زیرا داخل معده فیل به خاطر وجود اسید معده پروتئین آن از بین می‌رود و طعم آن تغییر می‌کند. در معده گیاهخوارانی مانند فیل یک عملیات تخمیر اتفاق می‌افتد که محتویات معده آن ها را تغییر می‌دهد. به همین خاطر قهوه‌هایی که در مدفوع فیل پیدا می‌شوند، دارای طعم ملایم و به خصوصی هستند.

البته قهوه جزو غذاهای اصلی فیل‌ها نیست. اما ممکن است فیل‌های آسیایی تایلند به خاطر خشکسالی سراغ گیاه قهوه هم بروند. در مکان‌هایی که برای تهیه این قهوه آماده شده‌اند، میوه‌های قهوه به صورت عمدی در اختیار این حیوان قرار داده می‌شود.

 

کلام پایانی

گرانترین قهوه دنیا در دو کشور تایلند و اندونزی تولید می‌شود. هر دوی این قهوه‌ها از داخل مدفوع حیوانات خارج می‌شوند. قهوه کپی لواک که از داخل مدفوع زباد خارج می‌شود و قهوه عاج سیاه از داخل مدفوع فیل بیرون می آید. قیمت گران‌ترین قهوه دنیا می‌تواند در معروف‌ترین رستوران‌های غربی فنجانی ۵۰ الی ۸۰ دلار باشد که قیمت بسیار بالایی است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *