مجله آموزشی چاشلند

چگونه اثر قهوه را خنثی کنیم؟ دفع کافئین از بدن

چگونه اثر قهوه را خنثی کنیم

قهوه یکی از نوشیدنی‌ های جذاب و محبوب است که اغلب افراد برای کسب انرژی روزانه و رفع خستگی آن را می‌ نوشند. گاهی اوقات میزان کافئین در قهوه بیش از حد معمول بوده و ممکن است عوارضی از جمله سردرد را به دنبال داشته باشد. در چنین مواردی چگونه اثر قهوه را خنثی کنیم؟ کافئین از مواد محرکی به شمار آمده که در بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی‌ ها یافت می‌ شود. هر چند که این ماده دارای فوایدی است اما مصرف بیش از حد آن گاهی دردسرساز شده و عملکرد بدن را با مشکلاتی مواجه می‌ سازد. بر همین اساس در این مقاله قصد داریم راهکارهای مناسبی را برای دفع کافئین از بدن ارائه دهیم.

چگونه اثر قهوه را خنثی کنیم

برخی از نژادهای قهوه دارای کافئین بالایی هستند که ممکن است تاثیرات سوئی بر روی بدن شما بگذارند. گاهی اوقات این تاثیرات چنان شدید می‌ شوند که برای درمان نیاز به پزشک یا اورژانس خواهد بود. بنابراین در صورتی که با علائمی از جمله تنگی نفس، استفراغ و یا درد در ناحیه قفسه سینه مواجه شدید حتماً به پزشک مراجعه نمایید. چنانچه ناراحتی‌ های ناشی از مصرف کافئین چندان جدی نیست، با انجام چند راهکار ساده متوجه خواهیم شد که چگونه اثر قهوه را خنثی کنیم.

نوشیدن آب آسان‌ ترین راهکار دفع کافئین از بدن

چنانچه می‌ خواهید اثر قهوه و کافئین آن را خنثی کنید باید آب بنوشید. مقدار آب باید به حدی باشد که ادرارتان به رنگ زرد روشن در آید. بر همین اساس بایستی در مقابل هر فنجان قهوه یک لیوان آب نوشیده شود. هر چند که آب میزان کافئین در بدن را کاهش نمی‌ دهد اما راهکار مناسبی برای جلوگیری از عوارض احتمالی خواهد بود.

از مصرف میوه، غلات و مواد دارای فیبر بپرهیزید

خوردن مواد غذایی که دارای فیبر بالایی هستند مانند غلات و میوه زمان دفع کافئین را در بدن به تعویق می‌ اندازند‌. بنابراین بهتر است در چنین مواقعی از خوردن میوه‌جات و غلات خودداری کنید.

مصرف سبزیجاتی مانند کلم

انواع کلم مانند گل کلم، کلم بروکلی و…نقش مهمی در افزایش و تنظیم متابولیسم بدن دارند. بر همین اساس چنانچه می‌ خواهید کافئین قهوه در مدت سریع تری از بدن خارج شود بهتر است به مصرف سبزیجات فوق روی آورید.

مصرف ویتامین C

از دیگر راهکارهای ساده برای دفع هر چه زودتر کافئین مصرف ویتامین C است. شما می‌ توانید با مصرف مرکباتی مانند لیمو، پرتقال و… که حاوی میزان بالایی از ویتامین C هستند، اثرات کافئین در بدن را خنثی کنید.

چگونه اثر قهوه را خنثی کنیم

استراحت و خواب

خوابیدن از دیگر راه‌های موثر برای از بین بردن اثر کافئین به شمار می‌ آید. اما با خوابیدن چگونه اثر قهوه را خنثی کنیم؟ هر چند ممکن است به دلیل دریافت ماده محرک کافئین دچار بی‌ خوابی شده باشید، اما با فراهم کردن محیط مناسب می‌ توانید چرت کوتاهی در حدود ۲۰ دقیقه بزنید. برای این منظور سعی کنید در مکانی نسبتا تاریک به دور از عوامل محرکی مانند تلفن همراه، رایانه، تلویزیون و…به استراحت و چرت بپردازید. این امر بدن شما را برای مقابله و دفع کافئین آماده ساخته و بعد از آن احساس نشاط بیشتری خواهید داشت.

دمنوش بابونه

بابونه از جمله گیاهان مفیدی است که با تهیه دمنوش می‌ توانید از خواص آرامش بخش آن استفاده کنید. نوشیدن دمنوش‌ هایی مانند بابونه در برطرف کردن کافئین قهوه بسیار موثر هستند.

ورزش

ورزش نه تنها برای شادابی و سلامتی بدن مفید است بلکه با انجام آن می‌ توان اثر کافئین قهوه را از بین برده و به دفع زودتر آن کمک کرد. زمانی که احساس ناراحتی ناشی از دریافت کافئین بیش از حد را دارید کافی است اقدام به انجام ورزش‌ های ساده ای مانند دویدن، پیاده‌روی و… نمایید. بدین صورت می‌ توانید انرژی زیاد ناشی از مصرف کافئین را با انجام تمرینات ورزشی آزاد کنید.

صبر و مدارا

چنانچه برای خنثی کردن اثر کافئین قهوه عجله ندارید بهتر است کمی صبر و مدارا نمایید. به طور معمول مدت ۳ الی ۵ ساعت زمان نیاز است تا اثر کافئین یک فنجان قهوه از بدن خارج گردد. در طول این مدت می‌توانید به آرامی تنفس کرده و از تمرینات فکری مانند مدیتیشن کمک بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله راهکارهای مختلفی بیان شد تا بدانیم که چگونه اثر قهوه را خنثی کنیم. هرچند که قهوه از نوشیدنی‌های مفید برای بدن به شمار می‌آید اما گاهی به دلیل کافئین بیش از حد و یا زیاده‌روی در مصرف قهوه ممکن است بدن ما دچار عوارض و ناراحتی‌هایی شود.

بروز عوارض ناشی از کافئین در افراد متفاوت بوده و ممکن است در برخی موارد خطرات جدی نیز به دنبال داشته باشد. بنابراین بهتر است در مصرف قهوه و دیگر نوشیدنی‌ها و مواد غذایی دارای کافئین تعادل را رعایت کنید. همچنین برخی از قهوه‌های موجود در بازار دارای میزان کافئین کمتری هستند که با مصرف آنها دیگر نگران اثرات سوء کافئین نخواهید بود.