مجله آموزشی چاشلند

مقدار مجاز مصرف قهوه در روز چقدر است؟ + نکات مهم مصرف

gha2

قهوه به دلیل داشتن مقدار زیادی کافئین و انرژی زا بودن آن مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است؛ البته گاهی مصرف بیش از حد این نوشیدنی می تواند عوارضی را در پی داشته باشد. از این رو اطلاع از مقدار مجاز مصرف قهوه در روز می تواند و رعایت آن می تواند از بروز بیماری های زیادی جلوگیری نماید.

مقدار مجاز مصرف قهوه در روز چقدر است؟

قهوه دارای ترکیبات آنتی اکسیدان است و در افزایش قدرت تمرکز و حافظه نقش مهمی دارد؛ بنابراین این نوشیدنی می تواند از ایجاد بیماری هایی مثل زوال عقل (آلزایمر)، سکته، پارکینسون و سرطان جلوگیری کند. همچنین به عقیده برخی از دانشمندان خوردن مقدار مجاز مصرف قهوه در روز می تواند روی عملکرد بهتر سلول های مغز تاثیر مثبتی داشته باشد.

افراد سالم می توانند در روز 300 میلی گرم قهوه معادل 3 فنجان قهوه مصرف کنند؛ افراد می توانند بر اساس برنامه کاری و فعالیت های خود زمان بندی مشخصی را برای نوشیدن قهوه انجام دهند. همچنین برای افزایش کارایی سیستم بدنی امکان مصرف قهوه در زمان های خاصی به شرح زیر وجود دارد.

  • مقدار مجاز مصرف قهوه در روز به هنگام صبح یک فنجان برای بالا بردن سطح انرژی
  • مصرف یک فنجان قهوه قبل از ورزش برای بالا بردن توان بدنی و افزایش سوخت و ساز
  • خوردن یک فنجان قهوه به عنوان میان وعده در دوره های رژیمی

نکات مهم مصرف قهوه در بهترین زمان

نکته اول: در مواقع زیادی افراد برای افزایش سطح هوشیاری ترجیح می دهند قهوه بخورند و تصور می کنند که اگر همزمان با آن کورتیزل نیز مصرف کنند هوشیاری آن ها بسیار افزایش می یابد. در این مورد باید دقت داشت که سطح هوشیاری در بدن تا حد خاصی می تواند بالا رود و نوشیدن قهوه در زمان ترشح کورتیزل در حقیقت هدر دادن قهوه است. چرا که خوردن قهوه هنگام بیدار شدن از خواب هیچ تاثیری روی هوشیاری نخواهد داشت.

نکته دوم: خوردن قهوه توسط افراد سالم در یک روز حدود 4 تا 5 فنجان است؛ این مقدار مجاز مصرف قهوه در روز می تواند از بروز بیماری های خطرناک و مرگ زودرس جلوگیری کند.

نکته سوم: افرادی که نسبت به کافئین حساسیت دارند یا به دستور پزشک مصرف قهوه برایشان محدود شده است باید از خوردن قهوه پرهیز کنند.

نکته چهارم: اضافه کردن مواد ناسالم و شکر به قهوه باعث کاهش اثرپذیری قهوه و از بین بردن مزایای آن می شود.

نکته پنجم: بیمارانی که در بدن خود دارای تومور هستند حتما باید از مصرف قهوه اجتناب نمایند.

نکته ششم: بر اساس نظر محققان افراد بزرگسال نباید بیشتر از 4 فنجان قهوه در روز مصرف کنند؛ این مقدار مجاز مصرف قهوه در روز معادل 10 قوطی نوشابه گازدار یا دو قوطی نوشابه انرژی ‌زا است.

 

اگر به دنبال مطلبی در مورد بهترین زمان خوردن قهوه برای لاغری کی است؟ این مقاله رو بررسی نمایید.

 

فواید مقدار مجاز مصرف قهوه در روز

در صورتی قهوه به میزان مناسب و در زمان مشخص مصرف شود می تواند مزایای زیادی داشته باشد. برای افزایش سلامت قلب و فشار خون سالم افراد بهتر است میزان مصرف قهوه را به کمتر از 6 فنجان در روز کاهش دهند. همچنین جلوگیری از ابتلا به بیماری پارکینسون خوردن 3 تا 4 فنجان قهوه در روز برای مردان و 1 تا 3 فنجان قهوه در روز برای زنان توصیه می شود و به منظور پیشگیری از دیابت نوع 2 نوشیدن 10 فنجان کوچک قهوه بسیار مفید خواهد بود.

عوارض خوردن بیش از مقدار مجاز قهوه  

مصرف بیش از حد مجاز قهوه می تواند عوارض و علائم ناخوشایندی را به دنبال داشته باشد که در ادامه به آن‌ ها اشاره می کنیم.

  • قهوه سرشار از کافئین است و این ماده خاصیت تحریک پذیری بالایی دارد که با افزایش سطح هوشیاری می تواند باعث افزایش استرس در شخص شده و منجر به ایجاد جوش و آکنه در صورت گردد.
  • مصرف قهوه بیش از مقدار مجاز در روز ممکن است در زنان یائسه باعث ایجاد حالت های شدید گرگرفتگی شود.
  • بالا رفتن فشار خون و سکته مغزی از دیگر عوارض بیش از مقدار مجاز مصرف قهوه در روز است.
  • بروز بیقراری، کج خلقی، معده درد، کشیدگی و انقباض ناگهانی چشم ها، تپش قلب شدید و عصبانیت، کم خونی و رعشه در ماهیچه ها از عوارض مصرف زیاد کافئین است.

برای آشنایی با فواید و مضرات قهوه برای مردان میتوانید به این مقاله مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

کافئین موجود در قهوه می تواند اثرات مثبت و منفی بسیاری را به دنبال داشته باشد؛ ولی با رعایت کردن مقدار مجاز مصرف قهوه در روز امکان جلوگیری و کاهش عوارض منفی آن وجود دارد. در این مقاله به طور خلاصه به بیان مزایا و معایب مصرف قهوه و نکاتی در مورد مصرف قهوه در زمان های مشخص پرداختیم.