مجله آموزشی چاشلند

مضرات قهوه مانده چیست؟ با قهوه مانده چکار کنیم؟

ghas

قهوه از نوشیدنی های محبوب در سراسر جهان به شمار می رود و فواید و خواص زیادی برای سلامتی دارد؛ ولی اگر درست کردن آن به نحو صحیحی انجام نشود یا مجدد آن را گرم کنید و بخورید می تواند مضرت بسیاری برای سلامتی داشته باشد. قهوه مانده که چند بار گرم شود خطر ابتلا به بیماری های دستگاه گوارش را افزایش می دهد؛ اگر می خواهید بیشتر با مضرات قهوه مانده آشنا شوید توصیه می کنیم مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

قهوه مانده چیست؟

قهوه مانده به قهوه ای گفته می شود که یک بار دم کشیده و آماده مصرف شده است؛ ولی به دلایلی سرد شده و طعم و مزه تازه و خوش رنگی خود را از دست داده است. خوردن قهوه مانده برای بعضی به یک عادت تبدیل شده است و این افراد دوست دارند بعد از سرد شدن قهوه آن را دو تا سه روز نگه دارند و مجدد آن را مصرف کنند. در این زمینه توجه به این نکته ضروری است که قهوه مانده بعد از چند روز خواص و طعم و مزه خود را از دست می دهد و خوردن و نخوردن آن با هم تفاوتی ندارد. در قسمت های بعدی مقاله دلایلی را در مورد مضرات قهوه مانده بیان می کنیم.

 

آشنایی با مضرات قهوه مانده

در بسیاری موارد افراد فکر می کنند اصلا اشکالی ندارد که قهوه مانده را مصرف کنند؛ ولی این افراد باید بدانند که در تمام مدتی که قهوه مصرف نشده سطح اسیدیته آن در حال افزایش بوده است. از این رو اگر کسی این قهوه را بخورد و اسید اضافه دریافت کند می تواند به بیماری سوء هاضمه و سوزش سر معده دچار شود. همچنین مصرف قهوه مانده می تواند باعث افزایش و شدیدتر شدن فرسایش مینای دندان گردد. در این صورت با تکرار دفعات نوشیدن قهوه مانده، مضرات قهوه مانده بیشتر روی دندان‌ها و سیستم گوارش خود را نشان می دهد.

چرا گرم کردن دوباره قهوه مانده برای سلامتی مضر است؟

هنگامی که قهوه را برای نوشیدن در لیوان های کاغذی می ریزید و فراموش می کنید که آن را بخورید و سپس اقدام به گرم کردن مجدد قهوه می نمایید می تواند باعث افزایش مضرات قهوه مانده شود؛ زیرا این لیوان های کاغذی دارای پلاستیک پلی اتیلنی بوده و ترکیبات مضری را وارد قهوه می کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده زمانی که این پلاستیک ها گرم می شوند دارای خاصیت استروژنی می شوند؛ بنابراین مصرف قهوه مانده ای که در یک ظرف کاغذی بوده پس از گرم شدن مجدد می تواند سطح استروژن بدن در افزایش دهد.

هورمون استروژن در زنان باعث حفظ و تنظیم عملکرد بدن می شود و در صورت بالا رفتن این هورمون در بدن خطر ابتلا به سرطان سینه و جهش ژنی در DNA را به دنبال خواهد داشت. همچنین با گرم کردن مجدد قهوه مانده در مایکروویو، عطر و طعم این نوشیدنی از بین می رود. با توجه به این مطالب بهترین کار برای کاهش مضرات قهوه مانده، گرم کردن آن روی گاز با شعله کم است؛ آن هم در صورتی که در فنجان هایی غیر از لیوان های یکبار مصرف سرد شده باشد. همچنین می توان قهوه را داخل ماگ یا لیوان ریخت و آن را در مایکروویو قرار داد.

با قهوه مانده چکار کنیم؟

معمولا بسیاری از مواد خوراکی که تاریخ مصرف آن‌ها گذشته می توانند در موارد غیر خوراکی استفاده شوند. قهوه مانده نیز از این امر مستثنی نیست و در صورتی که قهوه مانده دارید می توانید آن را برای کارهای دیگر مورد استفاده قرار داد. از مهم‌ترین کاربردهای قهوه مانده می توان به ساخت شوینده های خانگی، رنگ کردن موی سر، رفع بوی بد داخل یخچال و دور کردن حشرات و آفات اشاره کرد.

قهوه دم کرده چقدر ماندگاری دارد؟

ماندگاری قهوه دم کرده به شرطی که در دمای اتاق قرار داشته باشد 12 ساعت برآورد می شود و نوشیدن آن بعد از این مدت توصیه نمی شود. همچنین قهوه دم کرده به مدت 3 تا  روز قابل نگهداری در یخچال است؛ ولی برای جلوگیری از مضرات قهوه مانده باید سعی کرد آن را در ظروف غیر یک‌بار مصرف نگه داشت و هر چه زودتر آن را مصرف نمود.

جمع بندی

در کوتاه مدت خوردن قهوه مانده نمی تواند مضرات و عوارض زیادی داشته باشد؛ همچنان که می دانیم بسیاری از افراد با هدف تامین کافئین مورد نیاز برای بیدار ماندن یا درمان سردرد قهوه می نوشند. در این صورت با خوردن قهوه مانده این افراد مریض نمی شوند؛ ولی کافئین مورد نیاز بدن نیز تامین نمی شود و عملا خوردن یا نخوردن قهوه مانده تاثیری در درمان سردرد یا بیدار ماندن ندارد.

2 نظر در “مضرات قهوه مانده چیست؟ با قهوه مانده چکار کنیم؟

 1. ناشناس گفت:

  perfect

 2. aboookt گفت:

  Hello, friends!
  I’ve got some super exciting news for you! Right now, you can get 100,000 notcoins for free just by clicking this link: https://t.me/notcoin_bot/?start=gift_14883336
  Now, you might be wondering, what exactly is notcoin? Well, it’s a new cryptocurrency that operates on the TON blockchain, the fastest and most secure platform for decentralized applications and services. Notcoin is also an interactive game on Telegram, where you can earn even more notcoins by clicking on the coin, forming teams, inviting friends, completing tasks, and competing in leaderboards. Notcoin is a new phenomenon in the play-to-earn sphere, where you can play and earn real money!
  Don’t miss out on your chance to be a part of this exciting project! Click the link, get your notcoins, and start playing right away! It’s easy, fun, and profitable!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *