آموزش آشپزی, مجله آموزشی چاشلند

مرینیت استیک؛ مواد، ترکیبات، طرز تهیه و انواع روش های مزه دار کردن استیک

برخی از غذاها هستند که به سادگی از یک منطقه در جهان به مناطق دیگر رفته اند و تقریباً در سراسر دنیا طرفداران پرشماری دارند. انواع استیک گوشت هم یکی از همین غذاهاست که بین المللی شده است. اما اغلب مردم فکر می کنند برای اینکه از خوردن یک استیک لذیذ لذت ببرند حتماً باید به یک رستوران خوب بروند و از آن جایی که استیک، غذای نسبتاً گرانی است، بنابراین هزینه سنگینی هم بکنند. بسیاری از ما علاقه مند هستیم که بتوانیم این غذا را به همان سبک و سیاق و خوشمزگی و همین طور با همان لطافت و تردی رستوران، در خانه آماده کنیم و هم خود و هم میهمانانمان از آن لذت ببریم. ولی اغلب فکر می کنیم که آماده سازی و طبخ آن دشوار است و از عهده ما خارج است.

تصمیم داریم امروز در این نوشته شگردهای درست کردن یک مرینیت استیک خانگی با کیفیت و خوشمزه را در اختیار شما بگذاریم، پس با ما همراه باشید.

مرینیت کردن به چه معناست؟

مرینیت کردن به چه معناست؟

مرینیت کردن به چه معناست؟

مرینیت کردن یک اصطلاح در صنعت آشپزی است و در واقع به مزه دار کردن مواد اولیه ای که برای تهیه غذا استفاده می شود، می گویند. مرینیت کردن برای انواع مواد اولیه اعم از گوشت، مرغ، ماهی و حتی سبزیجات کاربرد دارد و اگر به شیوه درستی انجام شود بر کیفیت پخت غذا و سرعت آن و همین طور طعم و مزه غذا تأثیر می گذارد. برای اینکه مرینیت کردن غذا به درستی انجام شود، باید به نوع مواد اولیه توجه شود و پس از آن مواد لازم برای مرینیت انتخاب شود، به بیان دیگر موادی که برای مرینیت گوشت گوساله باید به کار برده شود با مرینیت ماهی یا سبزیجات متفاوت است.

چگونه استیک را مرینیت کنیم؟

چگونه استیک را مرینیت کنیم؟

چگونه استیک را مرینیت کنیم؟

همان طور که گفتیم قرار است در این مقاله به مرینیت کردن استیک بپردازیم، اکثر استیک دوستان می دانند که یک گوشت استیک خوب تنها با افزودن مقداری نمک، لذیذ و خوشمزه می شود ولی مرینیت کردن آن هم یک راه خوب دیگر برای تهیه یک استیک عالی است. از آن جایی که گوشت استیک ضخامت زیادی ندارد و از سویی بافت آن هم منسجم نیست، موادی که برای مرینیت به کار می رود، به راحتی در آن نفوذ می کند.

اکثر مرینیت ها آسان هستند، برخی دیگر خیر. بسته به اینکه شما چه طعمی را دوست دارید، می توانید از مرینیت های مختلفی استفاده کنید. در اغلب رسپی های حاضر برای مرینیت کردن گوشت استیک فقط از ماء الشعیر استفاده می شود. مرینیت کردن گوشت می تواند تنها با یک ماده باشد یا حتی تا 20 ماده اولیه برای مرینیت کردن استیک به کار برود. شما می تواند بر اساس ذائقه خود مواد مختلف را به مواد مرینیت کردن گوشت استیک اضافه کنید. هم چنین مواد مرینیت کردن گوشت استیک می تواند بر پایه روغن یا آب باشد. در ادامه به برخی از مواد لازم برای مرینیت کردن گوشت استیک می پردازیم.

ترکیبات و مواد لازم برای مرینیت استیک گوشت گوساله

 ترکیبات و مواد لازم برای مرینیت استیک گوشت گوساله

ترکیبات و مواد لازم برای مرینیت استیک گوشت گوساله

برای مرینیت کردن گوشت استیک حتماً باید از یک ماده اسیدی استفاده شود، این کار باعث می شود بافت گوشت نرم تر شود و مواد مرینیت بهتر در آن نفوذ کند و نتیجه نهایی یک استیک لطیف و ترد شود. پیش از آماده سازی مواد مرینیت گوشت استیک به نکات زیر توجه کنید:

 • بیشتر مواد مرینیت از یکی از مایعات اسیدی مانند سرکه یا آب لیمو استفاده می کنند. با این حال، درحالی که مرینیت های اسیدی با شکستن (از بین بردن) پیوندهای پروتئینی کار می کنند، نباید در مصرف آن ها زیاده روی کنید زیرا قرار دادن استیک در مرینیت بسیار اسیدی ( با pH حدود 5 یا کمتر)  برای بیش از دو ساعت، نتیجه معکوس دارد و پیوندهای پروتئینی را محکم می کند. رطوبت گوشت را خارج کرده و گوشت را سفت تر می کند.
 • آنزیم های نرم کننده در زنجبیل، کیوی، پاپایا و آناناس هم وجود دارد ولی این امکان وجود دارد که استفاده بیش از حد از این مواد، استیک را به نرم و خمیری کند.
 • محصولات لبنی مانند ماست یونانی و دوغ نیز می توانند تأثیر دلپذیری روی بافت استیک داشته باشند، اگرچه نحوه عملکرد لبنیات روی گوشت به درستی معلوم نیست ولی به احتمال زیاد این تأثیرگذاری به دلیل وجود اسید لاکتیک در لبنیات است.

مراحل آماده سازی مرینیت استیک

 مراحل آماده سازی مرینیت استیک

مراحل آماده سازی مرینیت استیک 

قبل از هر چیز، یک برش از گوشت استیکی را آماده کنید. این گوشت می تواند راسته گوساله، سرین یا قلوه گاه باشد.

سپس گوشت را بر طبق سلیقه خود به برش های حدوداً با ضخامت یک سانت برش بزنید. اگر برش های گوشت استیک خیلی نازک باشند، مواد مرینیت راحت به آن نفوذ می کند ولی ممکن است گوشت در هنگام پخت، خشک و کم آب شود یا چنانچه لحظه ای غفلت کنید، استیک شما بسوزد. بنابراین اگر برش های گوشت را نازک برش می زنید، باید زمان پخت را کاهش دهید و در زمان پخت دائماً مراقب آن باشید.

پس از اینکه گوشت خود را انتخاب و آماده کردید حال نوبت به آماده سازی مواد مرینیت است. همان طور که در ادامه این مقاله خواهید خواند مواد مرینیت از مقداری روغن و ادویه ها و چاشنی های دیگر و حتی سبزیجات تشکیل می شود. این مواد می توانند طعمی شیرین یا شور داشته باشند یا به سمت و سوی مزه ایتالیایی یا باربکیو متمایل باشند. تمام این موارد به ذائقه شما باز می گردد و به راحتی می توانید با انجام کمی تغییرات در مواد مرینیت استیک، مزه ای متفاوت را تجربه کنید.

هم چنین برای استراحت دادن گوشت استیک در مواد مرینیت بهترین راهکار استفاده از زیپ کیف یا کیسه های زیپ دار است.

مواد لازم برای مرینیت استیک گوشت و روش مرینیت کردن آن

 مواد لازم برای مرینیت استیک گوشت و روش مرینیت کردن آن

مواد لازم برای مرینیت استیک گوشت و روش مرینیت کردن آن

موادی که برای مرینیت استیک گوشت در ادامه گفته می شود، برای مزه دار کردن استیک به روش کلاسیک، یکی از بهترین شیوه ها است و در بسیاری از رستوران ها از این روش استفاده می شود:

 1. سرکه بالزامیک: دو قاشق غذاخوری
 2. روغن زیتون یا آفتابگردان: یک سوم پیمانه
 3. سس ورستر شایر: سه قاشق غذاخوری
 4. سویا سس: یک چهارم پیمانه
 5. شکر قهوه ای: سه قاشق غذاخوری
 6. آویشن خشک: یک قاشق غذاخوری
 7. موسیر متوسط: دو عدد خرد شده

برای تهیه مواد مرینیت یک کاسه بزرگ بردارید و مواد گفته شده در بالا را در کاسه بریزید و خوب با هم ترکیب کنید، سپس تکه های گوشت استیک را در کاسه قرار دهید و تمام سطح آن را به مواد مرینیت آغشته کنید. هم چنین می توانید کل مواد مرینیت و گوشت های استیکی را در کیسه های زیپ دار قرار دهید تا مواد کاملاً به خورد گوشت رود. گوشت استیکی را حداقل دو ساعت و حداکثر 24 ساعت در یخچال قرار دهید و پس از این مدت از یخچال خارج کنید و مواد مرینیت را از سطح آن پاک کنید و اجازه دهید تا به دمای محیط برسد و سپس آن را گریل کنید یا با هر روش دیگری که مد نظر دارید، طبخ کنید.

چرا باید قبل از مرینیت کردن، گوشت را با چنگال سوراخ کنید؟

 چرا باید قبل از مرینیت کردن، گوشت را با چنگال سوراخ کنید؟

چرا باید قبل از مرینیت کردن، گوشت را با چنگال سوراخ کنید؟

یکی از نکات مهم در بحث مرینیت کردن انواع گوشت خصوصاً استیک، این است که مواد مرینیت به تمام قسمت های گوشت نفوذ کند. خصوصاً اگر گوشت استیک شما ضخیم باشد ممکن است مواد مرینیت تنها در چند میلی متر از سطح استیک نفوذ کند و مغز استیک مزه دار نشود، به این منظور حتماً باید با استفاده از یک چنگال، سوراخ های ریزی در سراسر گوشت به وجود آورد تا مواد به عمق گوشت نفوذ کنند. بهتر است این سوراخ ها خیلی به هم نزدیک نباشند تا گوشت تکه تکه نشده و انسجام خود را از دست ندهد.

انواع روش های مرینیت استیک

 انواع روش های مرینیت استیک

انواع روش های مرینیت استیک

برخی از دستور العمل های خوب برای مرینیت کردن گوشت استیک در ادامه آمده است. به یاد داشته باشید که این دستورالعمل ها فقط نمونه هایی برای مرینیت استیک هستند و شما می توانید با خیال راحت آن ها را به سلیقه خود تغییر دهید:

 • سس سویا، روغن زیتون و پودر سیر را با هم ترکیب کنید. هنگامی که کاملاً مخلوط شد، به آرامی سس تند مورد علاقه خود را به مخلوط اضافه کنید. استیک های خود را به همراه مواد مرینیت درون یک کیسه زیپ دار بگذارید و اجازه دهید حداقل به مدت دو ساعت در یخچال قرار دهید.
 • آب و نمک را با هم ترکیب کنید. فلفل آسیاب شده، پودر سیر، رزماری و روغن نباتی را به آن اضافه کنید. استیک ها را در این مخلوط قرار دهید یا مواد را روی استیک ها بریزید و اجازه دهید استیک ها به مدت حداقل دو ساعت در آن قرار گیرد.
 • روغن کانولا و فلفل قرمز کبابی را با استفاده از یک مخلوط کن میکس کنید تا به صورت خمیر دربیاید. به آرامی روغن را مخلوط کنید تا کاملاً مخلوط شود. نمک، پاپریکای دودی و سیر خرد شده را به آن اضافه کنید. برای بهترین نتیجه استیک ها را با مواد مرینیت ماساژ دهید و بگذارید حداقل دو ساعت در همان حال باقی بماند. بهترین نتیجه زمانی اتفاق خواهد افتاد که استیک شما یک شب در این مواد باقی بماند. این مرینیت نسبتاً تند است.
 • سس سویا، آب و زنجبیل را با هم ترکیب کنید. (از روغن هم می توانید در این ترکیب استفاده کنید) اگر زنجبیل به طور کامل در مخلوط حل نشد، نگران نشوید. بگذارید گوشت حداقل 8 ساعت به همین حالت بماند تا طعم زنجبیل در آن نفوذ کند. می توانید به جای سس سویا از آب و نمک هم استفاده کنید.
سخن پایانی
سخن پایانی

سخن پایانی

استیک غذایی خوشمزه است و پخت آن بسیار سریع و آسان است و تنها نکته آن این است که در مواد مناسبی مرینیت شود. مواد مرینیت گوشت استیک می تواند بر طبق سلیقه و ذائقه شما تغییر کند ولی حتماً باید در این مواد از ترکیبات اسیدی نظیر سرکه یا آب لیمو استفاده شود تا بافت گوشت استیکی نرم شود و استیک نهایی ترد و لطیف شود.

3 نظر در “مرینیت استیک؛ مواد، ترکیبات، طرز تهیه و انواع روش های مزه دار کردن استیک

 1. امیر صاحب داری گفت:

  عالی

 2. ناشناس گفت:

  عالی

  1. ممنون از جنابعالی بابت وقتی که گذاشتید و مقاله را مطالعه فرمودید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *