مجله آموزشی چاشلند

قهوه فشار را بالا میبرد یا پایین؟ تاثیر قهوه بر قند خون

فشار را بالا میبرد یا پایین

همان طور که می دانید امروز مصرف قهوه در بین مردم بسیار بیشتر از گذشته است. این نوشیدنی در حال حاضر طرفداران زیادی دارد. اما از جمله سوالات رایجی که بسیاری از مردم در پی پاسخ آن هستند، این است که قهوه فشار را بالا میبرد یا پایین؟ مصرف قهوه با توجه به شرایط می تواند بر فشار خون و قند خون افراد موثر باشد. بسیاری از مردم به خاطر این که ممکن است این نوشیدنی فشار خون آن ها را افزایش دهد، از خوردن آن می هراسند.

اما جالب است بدانید که قهوه می تواند سبب کاهش فشار خون شود. اما باید در چگونگی مصرف آن دقت کنید. در ادامه ما مطالبی را درباره اثرات قهوه بر فشار و قند خون بررسی می کنیم تا بهتر بتوانید این موضوع را درک کنید. با ما همراه باشید.

اثرات قهوه بر فشار خون

قهوه از جمله نوشیدنی هایی به شمار می رود که در ترکیبات خود دارای میزان قابل توجهی (هر فنجان 200 الی 300 میلی گرم) کافئین است. همان طور که می دانید، کافئین نوعی محرک محسوب می شود که بر فعالیت مغز و سیستم عصبی تاثیر می گذارد. با نوشیدن قهوه فرد دچار افزایش ضربان قلب خواهد شد و فشار خون آن افزایش پیدا می کند. البته میزان افزایش فشار خون زیاد نیست. اما برای افرادی با شرایط خاص می تواند نگران کننده شود.

بالا رفتن ضربان قلب از جمله واکنش های بدن در برابر قهوه است. بیشتر مردم زمانی که قهوه می نوشند تا چند ساعت بعد ضربان قلب بالاتری خواهند داشت. اما معمولا افرادی که خوردن قهوه را در برنامه روزانه خود قرار داده اند و همیشه مصرف می کنند، کمتر دچار افزایش ضربان قلب می شوند، زیرا قلب و عروق و سیستم عصبی آن ها تحمل بیشتری دارد و به مصرف قهوه عادت دارند.

در مقابل افرادی که کمتر قهوه مصرف می کنند، تپش قلب خواهند داشت و ضربانشان شدت می یابد. البته این موضوع در افرادی که مشکل و بیماری خاصی ندارند، کمتر است. با وجود این که کافئین موجود در قهوه می تواند علتی برای افزایش فشار خون باشد، اما این نوشیدنی به کاهش فشار خون هم کمک می کند.

شاید اکنون این سوال برای شما ایجاد شود که بالاخره  قهوه فشار را بالا میبرد یا پایین؟ به طور کلی تاثیر قهوه بر قند خون و فشار خون از جمله رایج ترین سوالاتی است که افراد می پرسند. اما این که در این جا بیان کردیم که قهوه می تواند فشار خون را افزایش دهد، اما در کاهش فشار خون هم موثر است، می تواند گیج کننده باشد. قهوه برای افرادی که خیلی کم قهوه می نوشند و کسانی که سابقه فشار خون حاد دارند، می تواند افزایش فشار را به همراه داشته باشد.

اما کسانی که دارای فشار خون هستند، با نوشیدن قهوه می توانند به کاهش فشار خون خود کمک کنند. رگ های خونی این افراد در بزرگسالی سفت تر هستند و می توانند موجب بالا رفتن فشار خون آن ها شوند. افرادی که به صورت مداوم قهوه می نوشند با دریافت مواد موجود در قهوه مانند آنتی اکسیدان که موجب گشاد شدن رگ ها می شود، با کاهش فشار روبرو خواهند شد؛ بنابراین مصرف روزی سه فنجان قهوه و حتی بیشتر می تواند فشار را پایین بیاورد.

فشار را بالا میبرد یا پایین2

تاثیر قهوه بر قند خون

تا به این جا سعی کردیم پاسخ این سوال که قهوه فشار را بالا میبرد یا پایین بیان کنیم. اما علاوه بر فشار خون بسیاری از مردم به دنبال فهمیدن اثرات قهوه بر قند خون هستند. بدن برای این که انرژی داشته باشد و بتواند به طور عادی فعالیت کند، به قند خون (گلوکز خون) نیاز دارد. افرادی که دچار بیماری دیابت شده اند، دارای میزان گلوکز بیشتری در خون خود هستند. طبق تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده اند که قهوه می تواند در جلوگیری از ابتلا افراد به دیابت موثر باشد.

تاثیر قهوه بر قند خون به گونه ای است که افرادی با مصرف روزانه بیشتر از یک فنجان کمتر در معرض خطر دیابت نوع 2 قرار دارند و در مقابل افرادی که قهوه کمتری می نوشند، امکان ابتلا به دیابت در آن ها بیشتر است. با توجه به این موضوع می توان جهت جلوگیری از بروز دیابت قهوه را به صورت روزانه در برنامه غذایی خود قرار داد.

جمع بندی

به طور کلی قهوه از نوشیدنی های مورد علاقه مردم است که مصرف آن می تواند تاثیراتی بر میزان فشار خون و قند خون افراد داشته باشد. طبق بررسی های انجام شده مصرف قهوه به صورت همیشگی می تواند به پایین آوردن فشار خون کمک کند. ما در این مطلب سعی کردیم در مورد اثرات قهوه بر قند خون و فشار صحبت کنیم و پاسخ این سوال را که قهوه فشار را بالا میبرد یا پایین؟ بیان نماییم.