خواص ادویه جات

طریقه مصرف ریشه و پرچم زعفران

برای آشنایی با ریشه و پرچم زعفران، باید ابتدا با خود گیاه زعفران آشنا شوید. گیاه زعفران، گیاه بسیار ارزشمند و محبوبی است که طبعی گرم داشته و کاربردهای بسیاری دارد.

گیاه زعفران از چند قسمت تشکیل شده است که هرکدام از این قسمت‌ها خواص و کاربردهای اختصاصی خود را دارند. قصد ما در این مقاله آشنایی شما با ریشه و پرچم زعفران، خواص و کاربردهای آن است.

ریشه و پرچم زعفران با وجود این که خواص زعفران را دارا می‌باشند، از قیمت بسیار مناسبی نیز برخوردارند. همین عوامل سبب شده است که اقبال فراوانی به آنها در انواع صنایع گوناگون وجود داشته باشد.

زعفران

زعفران

ساختار گیاه زعفران

برای آن که بدانیم ریشه و پرچم زعفران به کدام بخش گیاه زعفران گفته می‌شود باید ساختار این گیاه را بدانیم. قسمت‌های مختلف گیاه ارزشمند زعفران عبارت‌اند از:

کلاله

کلاله گیاه زعفران همان قسمت قرمز رنگ ارزشمند زعفران است که برداشت عموم مردم از زعفران همین قسمت می‌باشد.

3 شاخه از 4 شاخه موجود در گلبرگ زعفران، قرمز رنگ هستند که کلاله را تشکیل می‌دهند.

پرچم

یکی دیگر از 4 شاخه موجود در گلبرگ زعفران، زرد رنگ است که به آن پرچم می‌گویند. پرچم زعفران عطر و طعم بسیار خوبی دارد. کاربردهای پرچم زعفران هم مربوط به همین رایحه خوش آن می‌باشد.

گلبرگ

گلبرگ عبارت از بخش بنفش رنگ گیاه زعفران است که از 6 برگ تشکیل شده است. گلبرگ زعفران، کلاله و پرچم را احاطه کرده و درون خود جا داده است.

ریشه

بخش سفید رنگ گیاه زعفران که به کلاله متصل است را ریشه زعفران می‌گویند. این قسمت زعفران نیز کاربردهای زیادی دارد.

خواص و موارد مصرف ریشه زعفران

در مبحث آشنایی با ریشه و پرچم زعفران، ابتدا شما را با خواص و موارد مصرف ریشه زعفران آشنا می‌کنیم.

قسمت سفید رنگ گیاه زعفران را ریشه زعفران یا خامه می‌گویند. ریشه زعفران در صنایع مختلف و دارو سازی مصرف فراوانی دارد.

روش فراوری ریشه زعفران به این صورت است که آن را در محیطی باز و هوای آزاد پهن می‌کنند تا خشک شود. پس از خشک شده، آن را پودر کرده و روانه بازار مصرف می‌کنند.

البته زمان خشک شدن ریشه زعفران نباید زیاد طول بکشد. اگر این زمان بیش از حد طول بکشد، از خواص و کیفیت آن کاسته شده و رنگ و بوی خود را از دست می‌دهد.

برای این که این مشکل پیش نیاید، به آن حرارت می‌دهند تا زودتر خشک شود. در این صورت مدت فراوری کاهش پیدا کرده و به راحتی تبدیل به پودر می‌شود.

خواص دارویی ریشه زعفران

در ترکیبات ریشه زعفران مواد ارزشمندی همچون آهن، منگنز و کلسیم وجود دارد. این مواد معدنی ارزشمند می‌تواند در تنظیم مکانیسم‌های بدن مؤثر باشد.

همچنین ریشه زعفران سرشار از ویتامین C و انواع ویتامین‌های خانواده B می‌باشد. به همین دلیل، این بخش گیاه زعفران بسیاری از مواد مورد نیاز بدن را تأمین می‌نماید و در سلامت بدن نقش اساسی دارد.

در ریشه زعفران ماده ارزشمندی به نام کروسین وجود دارد که موجب می‌شود خواص دارویی و درمانی فراوانی داشته باشد. تعدادی از این خواص دارویی از این قرارند:

در درمان بیماری‌های چشمی مفید است.

در جلوگیری و درمان آلزایمر مؤثر است.

در تنظیم قند خون نقش به سزایی دارد.

از دیگر خواص دارویی ریشه زعفران می‌توان به نقش آن در شادابی پوست و رفع بوی بد دهان اشاره کرد.

کاربردهای ریشه زعفران در صنعت

ریشه زعفران قیمت نسبتاً مناسب و خواص فراوانی دارد. به همین دلیل از ریشه زعفران در صنایع بسیاری استفاده می‌شود. صنایعی که ریشه زعفران در آنها کاربرد فراوان دارد عبارت‌اند از:

صنعت داروسازی

تهیه و تولید محصولات آرایشی و بهداشتی

کارخانجات شکلات‌سازی

البته قابل ذکر است که برخی افراد در نوشیدن چای از ریشه زعفران به عنوان طعم دهنده استفاده می‌کنند. همچنین به شما پیشنهاد می دهیم ریشه زعفران را با چای ماسالا میل بفرمایید تا طعم بی نظیری را تجربه نمایید.

ریشه و پرچم زعفران

ریشه و پرچم زعفران

خواص و موارد مصرف پرچم زعفران

در مبحث ریشه و پرچم زعفران، پس از آشنایی با ریشه زعفران، اکنون نوبت خواص و موارد مصرف پرچم زعفران می‌باشد.

پرچم زعفران به بخش زرد رنگ زعفران گفته می‌شود. این قسمت گیاه زعفران کاربردهای فراوانی در بخش‌های مختلف از جمله در بخش صنعت دارد. پرچم زعفران می‌تواند بهترین جایگزین برای رنگ‌های ترکیبی باشد.

خواص دارویی و درمانی پرچم

پرچم زعفران به دلیل ترکیبات موجود در آن، خواص آنتی اکسیدانی دارد. پرچم زعفران به دلیل همین خواص آنتی اکسیدانی در جلوگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله تومورهای مغزی تأثیر بسزایی دارد.

همچنین طعم و رایحه منحصر به فرد و فوق‌العاده‌ای که دارد می‌تواند در ایجاد نشاط و برطرف نمودن مشکلات روحی – روانی مؤثر باشد.

کاربردها و نحوه مصرف پرچم گیاه زعفران

پرچم زعفران به عنوان ادویه در تهیه انواع خورشت‌ها می‌تواند استفاده شود. پرچم زعفران به دلیل رنگ زردی که دارد می‌تواند جایگزین خوبی برای زردچوبه در تهیه غذاها باشد.

پرچم زعفران در صنعت شیرینی و شکلات و سایر مواد غذایی بسیار پر مصرف است. از پرچم برای رنگ دادن به انواع مواد غذایی آماده، شیرینی‌ها و انواع شکلات استفاده می‌شود.

علاوه بر خاصیت رنگ دهی، در طعم دادن و مزه دار کردن انواع مواد غذایی از جمله بستنی نیز به کار می‌رود. از پودر پرچم زعفران در تزیین بعضی از محصولات غذایی نیز می‌توان استفاده نمود.

همچنین در مجله چاشلند بخوانید:

معرفی انواع زعفران، تشخیص اصل آن و تواحی کشت

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که زعفران همان محصول قرمز رنگی است که با قیمت بالایی در بازار فروخته می‌شود. این افراد از سایر قسمت‌های گیاه زعفران مخصوصاً ریشه و پرچم زعفران هیچ‌گونه اطلاعاتی ندارند.

شما تا چه حد از خواص و کاربردهای ریشه و پرچم زعفران آگاهی داشتید؟ این نوشتار چقدر نظر شما را راجع به این گیاه ارزشمند تغییر داد؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *