مجله آموزشی چاشلند

طرز تهیه دمنوش خار مریم برای کبد چرب + نحوه مصرف

خار مریم برای کبد چرب

خار مریم یکی از گیاهانی است که در طب سنتی به وفور مورد استفاده قرار گرفته و بسیار محبوب است. دلیل محبوبیت این گیاه را می توان داشتن خواص مختلف بیان کرد. این گیاه، از گذشته تا کنون برای درمان و پیشگیری از بیماری های مختلف نظیر کبد چرب مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به این که این گیاه در ایران می روید، بنابراین برای تهیه آن با مشکل خاصی مواجه نیستید.

دمنوش خار مریم برای کبد چرب بسیار مفید است و بسیاری از پزشکان به بیماران خود توصیه می کنند تا برای این بیماری از دمنوش خار مریم استفاده کنند. برای تهیه این دمنوش می توانید به صورت مستقیم گیاه آن را خریداری کرده و یا از شرکت های تولید کننده کیسه های حاوی خار مریم آن را بخرید. با توجه به محبوب بودن این دمنوش، ما در این مطلب طرز تهیه دمنوش خار مریم را برای شما بیان خواهیم کرد.

معرفی گیاه خار مریم

این گیاه گلدار از مجموعه کاسنیان به شمار می رود. خار مریم معمولا در کشورهای مدیترانه ای به عنوان یک گیاه درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه یک ماده فعال به نام سیلیمارین دارد. این ماده می تواند تاثیر زیادی در بهبود بسیاری از بیماری ها داشته باشد.

خار مریم دارای گل هایی با رنگ های قرمز تا بنفش بوده که رنگ برگ های آن سبز مایل به زرد است. قد گیاه خار مریم می تواند بین 30 الی 200 متر باشد. این گیاه در کشورهای مختلف رشد می کند، اما در کشور استرالیا و آمریکای شمالی بیشترین رشد را دارد. خار مریم ترکیبات متعددی دارد که این ترکیبات موجب ایجاد خواص شگفت انگیزی در گیاه شده اند. یکی از مهم ترین خواص آن، کمک به درمان کبد چرب است که در بخش های بعد در مورد  آن صحبت می کنیم.

خواص دمنوش خار مریم برای کبد چرب

قبل از این که بخواهیم طرز تهیه دمنوش خار مریم برای کبد چرب را مورد بررسی قرار دهیم، اجازه دهید کمی در مورد خواص این گیاه با شما صحبت کنیم.  همان طور که بیان شد، دمنوش خار مریم و به طور کلی این گیاه می تواند تاثیر زیادی برای بیماری کبد چرب داشته باشد. این گیاه کمک می کند تا بسیاری از مشکلات کبدی همچون کبد چرب درمان شوند.

در طی مطالعاتی که سال های گذشته روی این گیاه انجام شده، ثابت شده که خار مریم می تواند برخی از آسیب های کبدی که بر اثر رژیم غذایی ایجاد شده را بهبود بخشد. با این وجود برای این که به صورت علمی ثابت شود که دمنوش این گیاه موجب درمان بیماری های کبدی می شود، نیازمند تحقیقات بیشتری است.

اگر بخواهیم به صورت جزئی تر این موضوع را بررسی کنیم باید بگوییم که ماده موجود در دمنوش خار مریم یعنی سیلیمارین یک ماده فعال است که می تواند مانند یک آنتی اکسیدان قوی عمل کند. این ماده تاثیر زیادی روی سم زدایی بدن و کبد داشته باشد. همچنین موجب بهبود بیماری های کبدی و پیشگیری از آن ها می شود.

خار مریم برای کبد چرب 2

موارد منع مصرف دمنوش خار مریم

با این که دمنوش خار مریم سرشار از ویتامین ها و انتی اکسیدان های مختلف است، اما برخی از افراد باید از مصرف آن خودداری کنند. این افراد عبارتند از:

  • خانم های باردار
  • افراد دیابتی: این گیاه می تواند موجب کاهش قند خون شود. بنابراین افراد دیابتی که برای درمان خود دارو مصرف می کنند، باید از مصرف این دمنوش پرهیز کنند.

طرز تهیه دمنوش خار مریم

در بخش های قبل اشاره کردیم که گیاه خار مریم تاثیر زیادی روی درمان بیماری کبد چرب و دیگر آسیب های کبدی دارد. برای تهیه این دمنوش شما به یک قاشق غذاخوری پودر گیاه خارمریم یا 1 عدد از گیاه آن، 1 قاشق غذاخوری عسل و 1 فنجان آب نیاز دارید. طرز تهیه دمنوش خار مریم برای کبد چرب بسیار راحت است و باید مراحل زیر را طی نمایید:

  • ابتدا باید مقدار آب لازم را رو حرارت بگذارید تا به نقطه جوش برسد.
  • سپس یک قاشق غذاخوری پودر گیاه خار مریم یا 1 عدد خار مریم خشک شده را درون آب جوش بریزید.
  • این ترکیب باید به مدت 10 دقیقه روی حرارت کم باشد تا دم بکشد.
  • پس از دم کشیدن این دمنوش آن را از صافی بگذرانید.

با توجه به این که دمنوش خار مریم مزه تلخی دارد، بنابراین می توانید برای شیرین شدن آن به دمنوش خود عسل اضافه کنید. در صورت نداشتن عسل می توانید از گزینه های دیگری همچون قندهای مصنوعی نیز استفاده نمایید.

در خصوص مقدار مصرف این دمنوش پرخاصیت باید بگوییم که بهتر است قبل از هر وعده غذایی، یک فنجان از این دمنوش را میل کنید.

جمع بندی

دمنوش خار مریم را می توان به عنوان یکی از بهترین دمنوش ها برای درمان و بهبود کبد چرب معرفی کرد. این دمنوش می تواند تاثیر زیادی روی بیماری کبد چرب داشته باشد. به همین علت ما در این مطلب طرز تهیه دمنوش خار مریم برای کبد چرب را برای شما بیان کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *