آموزش آشپزی

طرز تهیه ترشی مخلوط بندری، ترشی لیته بندری و شگردهای تهیه آنها

می‌خواهیم طرز تهیه ترشی مخلوط بندری که یکی از بهترین و پر طرف‌دارترین انواع چاشنی‌های همراه غذا می‌باشد را به شما آموزش دهیم.

به دلیل استفاده فراوان انواع ادویه تند از جمله فلفل در تهیه ترشی بندری اصیل، این ترشی لذیذ دارای طعم تند و آتشینی می‌باشد. البته شما می‌توانید بسته به ذائقه خود میزان فلفل آن را کم و یا زیاد کنید.

از زمان‌های قدیم، مصرف ترشی در کنار بسیاری از غذاها در نقاط مختلف ایران و بسیاری از کشورهای آسیایی مرسوم بوده است که ترشی بندری یکی از محبوب‌ترین انواع این ترشیجات است.

طعم بسیار تند و تیز ترشی بندری، که از نوع ادویه به کار رفته در آن سرچشمه می‌گیرد، انسان را به یاد غذاهای پر ادویه هندی می‌اندازد که در تحریک اشتها نقش به سزایی دارند.

خوب است مصرف ترشی بندری را در کنار غذاهایی همچون آبگوشت تجربه نمایید و با معجزه همراهی این چاشنی مطبوع با آبگوشت و دیزی معروف ایرانی آشنا شده و از یک ناهار و یا شام فوق‌العاده دلچسب لذت ببرید.

لازم به ذکر است که ترشی بندری در دو نوع ترشی لیته بندری و ترشی مخلوط بندری وجود دارد که ما در اینجا طرز تهیه هر دو نوع آن را به شما آموزش می‌دهیم

ترشی بندری

ترشی بندری

ترشی مخلوط بندری

در تهیه ترشی بندری، قصد داریم شما را با طرز تهیه ترشی مخلوط بندری، مواد مورد نیاز در تهیه آن و فوت و فن‌های به عمل آوردن آن آشنا نماییم.

فرق اساسی میان ترشی مخلوط بندری با ترشی لیته بندری در نوع به عمل آوری آنها می‌باشد. در ترشی لیته مواد تهیه ترشی را چرخ کرده و یا له می‌کنند ولی در ترشی مخلوط، مواد مصرفی آن را در قطعات مساوی خرد می‌کنند.

 

مواد لازم در ترشی مخلوط بندری

گل کلم، گوجه فرنگی، بادمجان، سیب زمینی ترشی، هویج، خیار، ساقه کرفس، فلفل سبز تند، تمر هندی، رب انار ترش، سیر، موسیر، سرکه و سیاه دانه

همچنین به سبزی‌های معطری همچون نعنا، مرزه، گشنیز، ترخون، گشنیز و برگ تازه کرفس نیز نیاز می‌باشد.

ادویه‌های مورد نیاز در تهیه ترشی مخلوط بندری نیز، فلفل سیاه، فلفل قرمز، جوز هندی، سیاه دانه، تخم گشنیز، زردچوبه، گلپر، و نمک می‌باشند.

البته ادویه‌ای به نام ادویه مخصوص ترشی بندری معروف است که در بازار به وفور یافت می‌شود ولی ما پیشنهاد می‌کنیم با ادویه‌های نام‌برده‌شده در بالا، خودتان در منزل آن را تهیه کنید.

روش تهیه ترشی بندری

روش تهیه ترشی بندری

طرز تهیه ترشی مخلوط بندری

گام اول: تمامی سبزیجات را خوب شسته و در آبکشی قرار دهید تا خشک شود.

گام دوم: سیب زمینی مخصوص ترشی، بادمجان، و هویج را پوست کنده و به صورت نگین‌های کوچک خرد کنید.

گام سوم: پیاز و شاخه و برگ کرفس را نسبتاً ریز خرد کنید و خیارها را با پوستشان به صورت حلقه‌ای برش بزنید.

گام چهارم: موسیرها را درون ظرف آبی قرار دهید تا خیس خرده و نرم شوند؛ سپس آنها را ریز خرد نمایید.

گام پنجم: تمر هندی را درون ظرف سرکه قرار دهید و بعد از 3 یا 4 ساعت از درون سرکه درآورده و هسته آن را جدا نموده و از صافی عبور دهید.

گام ششم: گل کلم‌ها را به تکه‌های متوسط تقسیم کنید. دقت کنید که این کار با دست انجام شود و قطعات گل کلم زیاد ریز و یا درشت نباشد.

گام هفتم: سبزیجات معطر را به طریقه ساطوری، خوب ریز کنید.

گام هشتم: گوجه فرنگی‌ها را داخل دستگاه همزن ریخته و خوب مخلوط کنید.

گام نهم: درون ظرفی سرکه ریخته و روی آتش بگذارید تا جوش بیاید. سپس بادمجان‌ها را درون آن ریخته و به مدت یک 15 دقیقه بجوشانید.

گام دهم: تمامی مواد را با هم مخلوط کرده و اگر نیاز بود مقدار دیگری نمک به آن اضافه نمایید. مواد آماده شده را درون ظرف خشکی ریخته و آن را با سرکه پر نمایید و بگذارید به مدت دو هفته در محیطی خشک عمل بیاید.

پس از آموزش روش تهیه ترشی مخلوط بندری، به طور مختصر به تهیه ترشی لیته بندری اشاره می‌کنیم

 

مواد مورد نیاز در ترشی لیته بندری

بادمجان، گل کلم، هویج، سبزی‌های معطر، انواع فلفل، ادویه ترشی، هویج، خیار، سیر، سرکه، نمک، فلفل سبز تند و فلفل دلمه‌ای در رنگ‌های مختلف آن

از سبزی‌های معطر به کار رفته در ترکیب ترشی لیته می‌توان به جعفری، پونه، ریحان، گشنیز، شوید، تره، مرزه و ترخون اشاره کرد.

همچنین ادویه‌های مورد استفاده در تهیه ترشی لیته، عموماً زیره سبز، زیره سیاه، زردچوبه و ادویه کاری می‌باشد. البته سیاه دانه، نعنای خشک، تخم گشنیز و گلپر از اجزای جدا نشدنی ترشی لیته می‌باشند.

 

 طرز تهیه ترشی لیته بندری خانگی

ابتدا بادمجان‌ها را شسته و در آبکش قرار دهید تا آب آن چیده شود. سپس با دستمالی آنها را خشک نموده و کلاهک بادمجان‌ها را از بدنه آن جدا کنید.

توجه داشته باشید که بادمجان مورد استفاده در ترشی لیته باید گوشتی باشد و نباید تخم داشته باشد تا لیته شما ظاهر بهتری داشته باشد.

در مرحله بعد بادمجان‌های خشک را با پوست، روی آتش کباب کنید و بگذارید خنک شده و بعد پوست آن را جدا نمایید.

برای کباب کردن بادمجان‌ها می‌توانید از منقل، فر و یا شعله مستقیم اجاق گاز استفاده کنید.

سپس حبه‌های سیر را به همراه بادمجان‌ها درون مخلوط کن ریخته و خوب هم بزنید. شما می‌توانید برای این کار به جای مخلوط کن از چرخ گوشت استفاده کنید.

پس از آن هویج، گل کلم، فلفل سبز تند و رنگ‌های مختلف فلفل دلمه‌ای را حسابی خرد کرده و به مخلوط بادمجان اضافه کنید.

در مرحله بعدی انواع سبزی‌های معطر را خوب شسته و درون ظرف آبی قرار دهید تا به مدت 30 دقیقه خیس بخورد؛ سپس سبزی‌ها را از درون آب خارج کرده و پس از خشک کردن، درون غذاساز یا مخلوط کن آنها را خوب خرد نمایید.

و در نهایت، سبزی‌های خرد شده را به بقیه مخلوط اضافه کرده و مقداری نمک و زردچوبه به مخلوط نهایی اضافه کرده و مجدداً مخلوط کنید.

مخلوط آماده شده را درون شیشه ریخته و درون شیشه را با سرکه پر کرده و درب آن را بسته و به مدت حدود یک هفته تا 10 روز در یخچال قرار دهید تا ترشی لیته شما جا بیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *