آموزش آشپزی

طرز تهیه انواع سس دلمه برگ مو (با شیره انگور+ سرکه و شکر)

134

اگر شما هم جزو عاشقان سینه چاک دلمه برگ مو هستید، حتماً می‌ دانید که این سس دلمه است که باعث طعم بی‌نظیر و منحصربه‌فرد آن می‌شود. اگر خودتان تجربه پختن دلمه برگ مو را داشته باشید، حتماً با طرز تهیه سس آن هم آشنا هستید. اما اگر برای اولین بار است که می‌خواهید دلمه برگ مو درست کنید، بهتر است با طرز تهیه سس آن هم آشنا شوید تا بتوانید یک دلمه بی‌نقص و بی‌نظیر درست کنید.

انواع سس دلمه برگ مو

همان‌طور که مواد میانی دلمه برگ مو متفاوت است، سس دلمه برگ مو هم می‌تواند متفاوت باشد. یعنی با استفاده از مواد اولیه گوناگونی تهیه شود. بعضی از افراد با رب انار و عسل سس دلمه درست می‌کنند. بعضی دیگر از افراد نیز از سرکه، شیره انگور یا شکر استفاده می‌کنند. ما در این بلاگ از سایت چاشلند، تصمیم داریم به انواع سس دلمه که هر یک دارای طعم‌های خاص و لذیذی هستند، اشاره‌کنیم.

 

سس دلمه برگ مو با شیره انگور و سرکه

همیشه درست کردن سس‌های لذیذ نیازمند استفاده از دو طعم متضاد است تا بتوان یک طعم ملس و دل‌چسب را به وجود آورد. برای همین است که برای سس دلمه از شیره انگور به همراه سرکه استفاده می‌شود. زیرا ترشی سرکه و شیرینی شیره انگور، باعث می‌شود تا دلمه‌ها در یک سس بسیار خوش‌طعم و ملس پخته شوند و درنهایت طعم بی‌نظیری به دست بیاورند.

135

مواد لازم برای تهیه سس دلمه با سرکه و شیره

آب…. دو فنجان

شیره انگور…. ۲ قاشق غذاخوری

سرکه…. نصف استکان

 

طرز تهیه سس دلمه با سرکه و شیره

طرز تهیه سس دلمه بسیار ساده است. شما می‌توانید تمام این مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و هنگام پختن دلمه‌ها، روی آن‌ها بریزید. به این صورت سس به‌صورت کامل به خورد دلمه‌ها می‌رود. اگر می‌خواهید طعم سس در تمام دلمه‌ها احساس شود آن‌ها را کف یک تابه بزرگ بچینید و روی آن‌ها سس بریزید.

 

سس دلمه برگ مو با رب انار

یکی از سس‌های خوشمزه که برای دلمه برگ مو استفاده می‌شود، سس رب انار است. این چاشنی هم طعم بسیار خوبی دارد زیرا با استفاده از رب انار درست می‌شود. بعضی از رب انارها طعم شیرینی دارند. اما بیشتر آن‌ها ترش‌مزه هستند. برای تعدیل مزه رب انار، می‌توانید از عسل یا شکر استفاده کنید.

 

مواد لازم برای سس دلمه با رب انار

رب انار…. ۳ قاشق غذاخوری

آب‌لیمو…. نصف فنجان

آب…. یک لیوان

عسل…. ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه سس دلمه با رب انار

برای تهیه این سس باید رب انار، آب آب‌لیموی تازه و عسل را به‌خوبی با یکدیگر مخلوط کنید. می‌توانید به‌جای عسل از شیره انگور یا شکر هم استفاده کنید. حتی می‌توانید قبل از ریختن سس روی دلمه‌ها آن را بچشید و طعم آن را با ذائقه خودتان تنظیم نمایید.

 

سس دلمه برگ مو با رب گوجه

بعضی از افراد هستند که برای تهیه سس دلمه از رب گوجه فرنگی به همراه سرکه استفاده می‌کنند. این سس هم طعم بسیار خوبی به دلمه‌ها می‌دهد و هم‌رنگ آن‌ها را زیباتر می‌کند.

 

مواد اولیه سس دلمه با رب گوجه فرنگی

سرکه…. ۴ قاشق غذاخوری

رب گوجه…. ۳ قاشق غذاخوری

آب…. یک لیوان

کره…. ۲۵ گرم

نمک، فلفل و زردچوبه…. به مقدار لازم

زرشک…. یک قاشق غذاخوری

ریحان و نعنا خردشده…. یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه سس دلمه با رب گوجه

تهیه کردن این سس برای دلمه نیاز به تفت دادن و پختن رب گوجه دارد. به همین خاطر نسبت به سس‌هایی که در بخش‌های پیش اشاره کردیم، تهیه آن زمان بیشتری لازم دارد. برای تهیه کردن این سس ابتدا باید در یک تابه رب گوجه فرنگی را با کره تفت بدهید تا بوی خامی رب گرفته شود و رنگ آن تغییر کند. وقتی‌که رب از حالت خامی خارج شد، می‌توانید آب را به آن اضافه کنید.

پس از حل شدن رب در داخل یک لیوان آب، حالا می‌توانید سبزیجات خردشده، نمک، فلفل، زردچوبه و زرشک را به آن اضافه کنید. وقتی‌که مواد سس شروع به جوشیدن کرد، می‌توانید شعله گاز را خاموش کنید. درنهایت می‌توانید دلمه‌ها را کف یک تابه بچینید و از این سس روی آن‌ها بریزید. دقت کنید که می‌توانید از سبزیجات خشک هم برای تهیه این سس استفاده کنید. زیرا عطر و بوی بسیار بی‌نظیری دارند. اگر سس‌های شیرین را می‌پسندید، می‌توانید کمی شیره انگور یا شکر هم به این سس اضافه کنید.

 

کلام پایانی

تهیه سس دلمه برگ مو روش‌های مختلفی دارد. این سس را می‌توان با سرکه و شیره انگور تهیه کرد. همچنین می‌توان از رب انار و عسل برای درست کردن آن استفاده کرد. البته سس دلمه با رب گوجه هم طرفداران خاص خود را دارد. ما در این مقاله به هر سه روش اشاره کردیم تا شما بتوانید متناسب با ذائقه و سلیقه خودتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.