خواص ادویه جات

طرز تهیه ادویه کباب‌های گوشتی

انواع کباب‌ها از بهترین و محبوب‌ترین غذاها به حساب می‌آیند. بنا داریم شما را با طرز تهیه ادویه کباب‌های گوشتی پر طرف‌دار مانند کباب کوبیده، کباب برگ و کباب بختیاری آشنا نماییم.

هرکدام از انواع کباب‌های خوشمزه و لذیذ، ادویه مخصوص به خود را دارند. ولی در تهیه انواع کباب‌های گوشتی، نوع مشترکی از ادویه وجود دارد. قصد ما این است که در ابتدا روش تهیه این ادویه مشترک را به شما آموزش دهیم.

سپس شما را با ادویه مخصوص پرطرف‌دارترین و پرمصرف‌ترین انواع کباب، یعنی کباب کوبیده آشنا خواهیم نمود.

کباب کوبیده از رایج‌ترین و پرمصرف‌ترین کباب‌های ایران است. اگر با روش صحیح تهیه ادویه کباب کوبیده آشنا شوید، کباب کوبیده شما می‌تواند مزه بهتری پیدا کند.

ادویه کباب

ادویه کباب

 

ادویه مشترک انواع کباب‌های گوشتی

شاید متوجه شده باشید که کباب کوبیده‌های رستوران‌ها و کبابی‌ها، خوش عطر و طعم تر از کبابی است که شما در منزل درست می‌کنید. راز این طعم متفاوت را در ادویه استفاده شده جستجو کنید.

ادویه مشترکی برای تهیه انواع کباب‌های گوشتی همچون کباب کوبیده، کباب برگ و کباب بختیاری مرسوم است. با ما باشید تا شما را با طرز تهیه ادویه کباب به روش صحیح و رستورانی آن آشنا کنیم.

 

مواد لازم برای تهیه ادویه کباب‌های گوشتی

مواد مورد نیاز برای تهیه انواع کباب‌های گوشتی عبارت‌اند از:

زیره سیاه، سماق، پودر پیاز، فلفل سفید، پودر لیمو عمانی، زردچوبه، پاپریکا، پودر زنجبیل، پودر برگ بو، پودر خردل و نمک

طرز تهیه ادویه کباب‌های گوشتی

برای تهیه ادویه کباب‌های گوشتی، اگر از پودر آماده مواد آنها استفاده نمی‌کنید، همه مواد را درون مخلوط کن یا آسیاب ریخته و خوب هم بزنید. محصول کار باید پودر یکدستی باشد.

اکنون ادویه مخصوص شما به همین راحتی آماده شده است. پودر ادویه را در ظرف شیشه‌ای ریخته و درب آن را محکم کنید.

از این ادویه به غیر از کباب‌های گوشتی می‌توانید در تهیه کوفته، کتلت و کباب شامی نیز استفاده نمایید. پس از افزودن ادویه کباب به گوشت، مدتی به آن استراحت بدهید تا گوشت شما با ادویه خوب طعم دار شود.

بعضی‌ها به همراه ادویه، از زعفران نیز در طعم دار کردن گوشت استفاده می‌کنند.

 

طرز تهیه ادویه کباب کوبیده

مواد لازم برای کباب کوبیده

ترکیبات لازم برای تهیه ادویه کباب کوبیده را به تفکیک برای شما توضیح می‌دهیم

ادویه مخصوص کباب

ادویه مخصوص کباب

 

پودر پیاز

پیاز را به صورت رنده شده درون مخلوط کباب کوبیده به کار می‌برند. به غیر از پیاز رنده شده، از پودر پیاز نیز باید در ترکیبات ادویه کباب استفاده شود. اگر پودر پیاز به سایر ادویه‌ها اضافه شود، عطر و طعم بسیار خوشایندی به ادویه کباب می‌دهد. همچنین پیاز در کنار کباب کوبیده آماده، به همراه لیمو یا نارنج سرو می‌شود.

 

پودر لیمو عمانی (گرد لیمو)

کباب کوبیده از غذاهایی است که هرچه ترش‌تر باشد، خوشمزه‌تر نیز می‌شود. استفاده از پودر لیمو و سماق در ادویه کباب و همچنین استفاده از آب لیموی تازه یا نارنج در هنگام سرو کباب کوبیده برای همین منظور است.

یکی از رازهای متفاوت شدن کباب‌های رستوران‌ها، استفاده از پودر لیمو عمانی در ترکیبات ادویه آن است. ترکیبات ادویه کباب کوبیده بدون استفاده از گرد لیمو، آن عطر و طعم دلخواه را نخواهد داشت.

 

زردچوبه

زرد چوبه را می‌توان پرمصرف‌ترین انواع ادویه‌ها به حساب آورد. از هنر شما در طرز تهیه ادویه کباب، می‌تواند استفاده از زردچوبه باشد.

زرد چوبه در ترکیبات ادویه کباب کوبیده، علاوه بر طعم دهی، نقش رنگ دادن به مخلوط کباب کوبیده را نیز به عهده دارد. استفاده از زردچوبه می‌تواند کباب کوبیده شما را بسیار خوش‌رنگ‌تر نماید.

 

زنجبیل

زنجبیل طعم تندی دارد و بسیار خوش عطر است. اگر زنجبیل را به سایر ترکیبات ادویه کباب کوبیده اضافه کنید، طعم ادویه را ملایم و مطبوع‌تر می‌کند.

زنجبیل طبع گرمی دارد و می‌تواند سردی بعضی از مواد و ترکیبات کباب کوبیده را خنثی نماید. در ضمن برخی از انواع گوشت همانند گوشت گوساله، طبع سردی دارند. استفاده از زنجبیل لذت کباب کوبیده شما را دوچندان می‌کند.

 

زیره سیاه

زیره سیاه نیز همانند زنجبیل طبع گرمی دارد. همچنین خواص فراوانی برای انواع زیره از جمله زیره سیاه ذکر شده است. استفاده از زیره سیاه در ترکیبات ادویه کباب کوبیده، انتخاب و سلیقه درست شما را نشان می‌دهد.

 

سماق

معمولاً سماق را به عنوان یک چاشنی، روی کباب کوبیده آماده می‌پاشند. البته در طرز تهیه ادویه کباب پیشنهاد می‌شود که مقداری سماق نیز در ترکیبات ادویه کباب کوبیده استفاده شود. استفاده از سماق در سرو کباب از ضروریات است.

 

نکات مهم در طرز تهیه ادویه کباب

  1. ادویه کباب کوبیده، باید با مخلوط کوبیده شما خوب ورز داده شود. این کار موجب می‌شود که عطر و طعم بی‌نظیر ادویه کباب کوبیده، به درون مواد رسوخ کند.
  2. مقدار استفاده از هریک از ترکیبات ادویه کباب، می‌تواند رنگ، عطر و طعم کباب شما را متفاوت کند.
  3. خواص تک‌تک ترکیبات با خواص نهایی ترکیبات ادویه می‌تواند متفاوت باشد. ترکیب مواد این هنر را دارد که عطر و طعم و خاصیت ملایم و معتدلی به محصول نهایی می‌دهد.

منبع: bbcgoodfood.com

 

نکات بیان شده در طرز تهیه ادویه کباب را به کار برید و نتیجه به دست آمده را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *