آموزش آشپزی

سس تارتار چیست؟ طرز تهیه سس تارتار برای قارچ سوخاری

137

سس تارتار یکی از چاشنی‌های بسیار خوش طعم است که اولین بار توسط آشپزهای فرانسوی تهیه شد. این سس که در کنار بسیاری از غذاها مانند میگوی سوخاری، غذاهای سرخ شده مانند سیب زمینی، قارچ سوخاری، ناگت مرغ و … استفاده می‌شود، دارای طعم و مزه بی‌نظیری است. طرز تهیه آن نیز بسیار ساده است. به همین خاطر اگر تا حالا غذاهای سرخ کردنی خود را بدون سس میل می‌کردید، پس از خواندن این مطلب از چاشلند و آشنایی با طرز تهیه سس تارتار، دیگر می‌توانید خودتان این سس را به راحتی در منزل تهیه کنید و در کنار غذاهای خوشمزه مانند قارچ سوخاری میل کنید.

 

طرز تهیه سس تارتار

پیش از اینکه طرز تهیه سس تارتار را بیان کنیم، ابتدا باید بدانید که مواد اولیه برای تهیه سس تارتار چه چیزهایی هستند تا بتوانید آن ها را آماده کنید.

139

 مواد اولیه برای تهیه سس تارتار خانگی

سس مایونز…. 4/3 پیمانه

سس خردل ….1 قاشق مرباخوری

خیارشور رنده شده…. 3 قاشق غذاخوری

فلفل سیاه…. مقداری

نمک…. مقداری

جعفری خرد شده…. 2 قاشق غذاخوری

آب‌لیموی تازه…. 2 الی 3 قاشق غذاخوری

پیازچه خرد شده…. 2 قاشق غذاخوری

نکته: اگر پیازچه خرد شده ندارید، می‌توانید از پیاز استفاده کنید. به جای فلفل سیاه هم می‌توانید از فلفل قرمز استفاده کنید. تندی و شوری این سس به خود شما بستگی دارد. اما به خاطر اینکه خیارشور نمک زیادی دارد، بهتر است هنگام اضافه کردن نمک دقت کنید.

مرحله اول

برای تهیه سس تارتار ابتدا باید خیارشورها را رنده کنید و اجازه دهید تا آب آن ها به صورت کامل گرفته شود. برای سس تارتار، ۳ قاشق غذاخوری خیارشور کفایت می‌کند.

مرحله دوم

در این مرحله باید پیازچه، پیاز یا سبزی‌های تازه را خرد کنید و کنار بگذارید. هنگام خرد کردن سبزی‌ها دقت کنید که فقط برگ آن ها را خرد کنید. زیرا چوب سبزی در سس نه ظاهر خوبی دارد نه طعم خوبی به سس می دهد.

مرحله سوم

پس از گرفتن آب خیارشور و خرد کردن بقیه مواد، آن ها را با یکدیگر مخلوط می‌کنید. دقت کنید که سس خردل، سس مایونز و سایر چاشنی‌ها باید کامل با یکدیگر مخلوط شوند تا بافت یک دستی پیدا کنند.

مرحله چهارم

در آخرین مرحله باید آب لیمو ترش تازه را اضافه کنید. می‌توانید از آب‌لیموی معمولی هم استفاده کنید. اما آب لیمو ترش تازه طعم بی‌نظیری به این سس می‌دهد. پس از اضافه کردن آب‌لیمو باید یک ساعت اجازه دهید تا این سس داخل یخچال بماند و طعم دار و خنک شود. سپس می‌توانید در کنار غذاهای سرخ شده مانند قارچ سوخاری، سیب زمینی سرخ شده، میگو و سایر غذاهای دیگر آن را استفاده کنید.

نکات مهم برای تهیه سس تارتار

بعضی از افراد هستند که از چاشنی‌های دیگری مانند پودر سیر، کیپر و ترخون برای تهیه سس تارتار استفاده می‌کنند. ما در این طرز تهیه سعی کردیم ساده‌ترین روش را معرفی کنیم که شما تمام مواد اولیه آن را در خانه داشته باشید و بتوانید خیلی سریع آن را آماده کنید. در غیر این صورت هر کس با توجه به ذائقه و سلیقه خود و مواد اولیه‌ای که در اختیار دارد، می‌تواند چاشنی‌های دیگری هم به آن اضافه کند. اما دستور اصلی تهیه سس تارتار به همین روشی است که ما آن را آموزش دادیم.

 

کلام پایانی

با استفاده از مواد اولیه‌ای که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم، می‌توانید یک پیمانه سس غلیظ تارتار داشته باشید و از آن برای خوش طعم کردن قارچ سوخاری یا سایر غذاهای سرخ کرده استفاده کنید. دقت کنید که این سس ماندگاری زیادی ندارد و نمی‌توانید آن را زیاد در یخچال نگه دارید.