مجله آموزشی چاشلند

دمنوش گیاهی برای ارامش اعصاب چی بخوریم؟

گیاهی برای ارامش اعصاب

مشکلات عصبی یکی از مهم ترین مشکلاتی به شمار می روند که متاسفانه این روزها بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. زندگی پر هیاهوی مدرن، استرس و تنش های عصبی زیادی را برای افراد به همراه دارد. در چنین شرایطی، یکی از بهترین راه ها برای آرامش اعصاب، نوشیدن یک لیوان دمنوش است.

دمنوش های مختلفی وجود دارند که می توانند تاثیر زیادی روی آرامش اعصاب داشته باشند. این دمنوش ها می توانند بهترین جایگزین برای داروهای شیمیایی باشند. ما در این مطلب، نمونه هایی از دمنوش گیاهی برای آرامش اعصاب را به شما معرفی خواهیم کرد.

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه یکی از دمنوش هایی است که از گذشته دور برای آرامش اعصاب مورد استفاده قرار گرفته است. بابونه در ترکیبات خود موادی دارد که می تواند موجب آرامش فرد شود. گفته می شود ترکیبات این گیاه روی گیرنده های مغز، تاثیری شبیه به والیوم دارد. با نوشیدن این دمنوش می توانید خواب راحتی داشته باشید. همچنین می توانید این دمنوش را با گیاه بابونه و اسطوخودوس ترکیب کنید تا بتوانید نتیجه بهتری دریافت نمایید.

گیاهی برای ارامش اعصاب3

طرز تهیه دمنوش بابونه

برای تهیه این دمنوش، ابتدا باید مقداری از گیاه بابونه را درون قوری ریخته و به آن آب جوش اضافه کنید. اجازه دهید دمنوش به مدت 10 دقیقه دم بکشد. پس  از آماده شدن، می توانید آن را با کمی عسل طبیعی ترکیب کرده و بنوشید.

دمنوش گل نسترن

اگر به دنبال یک دمنوش برای آرامش اعصاب هستید، می توانید دمنوش گل نسترن را امتحان کنید. برای تهیه این دمنوش آرامش بخش، طبیعی تنها به 15 عدد گل نسترن نیاز دارید. بافت این نوع دمنوش تقریبا شیرین است؛ بنابراین برای نوشیدن آن مشکلی ندارید. دمنوش گل نسترن سرشار از ویتامین سی است. به همین علت علاوه بر این که موجب آرامش اعصاب می شود، تاثیر زیادی نیز در پیشگیری یا درمان سرماخوردگی دارد.

طرز تهیه دمنوش گل نسترن

برای تهیه این دمنوش گیاهی برای آرامش اعصاب، باید 15 عدد گل نسترن یا دو قاشق چایخوری از این گل را درون یک لیتر آب سرد بریزید. این ترکیب باید 10 تا 15 دقیقه دم بکشد. پس از این مدت دمنوش شما آماده است و می توانید از خوردن آن لذت ببرید.

دمنوش چای گل سرخ

از دیگر دمنوش های طبیعی و گیاهی کاربردی و موثر برای آرامش اعصاب، می توان به دمنوش چای گل سرخ اشاره کرد. گل سرخ علاوه بر این مورد، فواید بسیار دیگری نیز دارد. برای مثال می تواند تاثیر زیادی روی سیستم ایمنی بدن و سیستم گوارش داشته باشد. از طرف دیگر، سطح استرس و اضطراب را تا حد زیادی کاهش می دهد.

طرز تهیه دمنوش چای گل سرخ

برای تهیه این دمنوش، چند عدد گل سرخ را درون مقداری آب بریزید. اجازه دهید گل ها همراه با  آب بجوشند. پس از گذشت 10 الی 15 دقیقه دمنوش شما آماده خواهد بود.

دمنوش چای هل

چای هل یک دمنوش گیاهی برای آرامش اعصاب است. هل از جمله موادی است که تاثیر زیادی در آرام کردن سیستم های عصبی، دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی دارد. اگر می خواهید ذهن و اعصاب خود را به روشی سالم و گیاهی آرام کنید، این دمنوش را امتحان نمایید. همچنین هل می تواند مزایای بیشتری نیز برای بدن به همراه داشته باشد.

طرز تهیه دمنوش هل

برای تهیه این دمنوش ابتدا لازم است مقداری هل را پودر کنید. هل پودر شده  را درون قوری ریخته و آب جوش را به آن اضافه نمایید. قوری را روی سماور یا حرارت بسیار کم بگذارید. دمنوش شما باید  10 دقیقه دم بکشد. می توانید به این دمنوش کمی عسل افزوده و سپس بنوشید.

گیاهی برای ارامش اعصاب2

دمنوش شیرین بیان

شیرین بیان یکی از موادی است که همه ما با خواص آن به خوبی آشنا هستیم. این ماده از گذشته تا کنون مورد استفاده قرار گرفته است. خواص این دمنوش بسیار مورد توجه قرار می گیرد. یکی از مهم ترین خواص آن این است که می تواند موجب آرام شدن بدن شود. دمنوش شیرین بیان یک دمنوش گیاهی قوی برای آرامش اعصاب به شمار می رود.

ترکیبات این دمنوش می تواند موجب کاهش استرس و اضطراب در افراد شود. این دمنوش این کار را ب تنظیم کردن قند خون انجام می دهد. ریشه شیرین بیان داشتن هورمون های طبیعی می تواند یک جایگزین مناسب برای کورتیزون باشد. این ماده وظیفه تنظیم کردن سطح قند خون را عهد دارد و در مواقع به بدن انرژی کافی برای مقابله با استرس می دهد.

طرز تهیه دمنوش شیرین بیان

شما برای تهیه این دمنوش به پودر ریشه شیرین بیان نیاز دارید. مقداری آب را بگذارید تا بجوشد و دمای آن بین 80 تا 90 درجه قرار  بگیرد. به آب در حال جوش یک قاشق پودر  ریشه شیرین بیان اضافه کنید و اجازه دهید ده دقیقه در حرارت کم دم بکشد. دقت داشته باشید که این دمنوش را نباید برای طولانی مدت و بیش از 1 تا 2 فنجان در روز مصرف کنید.

جمع بندی

استرس و اضطراب و مشکلات اعصاب این روزها در بسیاری از افراد دیده می شود. جایگزین های طبیعی زیادی برای داروهای شیمیایی وجود دارد تا بتوانید اعصاب خود را آرام کنید. ما در این مطلب چند مورد دمنوش گیاهی برای آرامش اعصاب را به شما معرفی کردیم.