آموزش آشپزی

بهترین سس جوجه کباب کدام است؟ طرز تهیه انواع سس

129

ازآنجاکه جوجه کباب یکی از غذاهای خوشمزه و موردعلاقه ما ایرانیان است، هر کس ممکن است به نحوی سس آن را آماده کند و از مواد مختلفی برای طعم دار کردن جوجه استفاده کند. به همین خاطر ممکن است این سؤال پیش بیاید که بهترین سس برای جوجه کباب کدام است؟

برای پیدا کردن پاسخ این سؤال ما قصد داریم چند نوع سس جوجه کباب را به شما آموزش دهیم تا بتوانید یکی از آن‌ها را با توجه به ذائقه و سلیقه خود امتحان کنید.

 

بهترین سس برای جوجه کباب

از میان انواع سس‌های متعددی که وجود دارند، انتخاب بهترین سس برای جوجه کباب کار دشواری است. اما شما باید ببینید که کدام یک از سس‌های زیر با ذائقه شما همخوانی دارد و اصلاً مواد لازم برای تهیه این سس را در اختیار دارید یا خیر. سپس می‌توانید از آن برای طعم دار طعم دار کردن جوجه کباب استفاده کنید.

سس جوجه کباب معمولی ایرانی

بسیاری از ما برای طعم دار کردن جوجه کباب از سس‌های ساده مانند مخلوط نمک، فلفل، آب‌لیمو، زعفران، پیاز یا زردچوبه استفاده می‌کنیم. با توجه به اینکه این سس با همه ذائقه‌ها سازگاری دارد، بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد و تهیه آن نیز کار دشواری نیست.

  • تنها کافی است زعفران غلیظ را دم کنید.
  • زعفران را به جوجه‌هایی که خردکرده‌اید، اضافه کنید.
  • پس از مخلوط کردن زعفران دم‌کرده با جوجه باید اجازه دهید تا ۱۰ الی ۱۵ دقیقه طعم زعفران به خورد جوجه برود.
  • حالا می‌توانید در مرحله بعدی نمک، فلفل، ادویه‌های موردعلاقه خودتان و پیاز خلالی را به آن اضافه کنید.

می‌توانید جوجه‌ها را از شب قبل با این مواد مرینت کنید و اجازه دهید تا در یخچال بماند و به‌خوبی جوجه‌ها را ترد و طعم دار کند. هنگام کباب کردن جوجه نیز باید پیازها را از جوجه‌ها جدا کنید. زیرا هنگام کباب کردن جوجه، طعم پیاز سوخته روی آن چندان جالب نمی‌شود.

نکته‌ای که هنگام تهیه این سس باید به آن توجه کنید این است که نباید این مواد را هم‌زمان به جوجه‌ها اضافه کنید. زیرا تمام رنگ و طعم زعفران به خورد پیازها می‌رود و مجبور می‌شوید در آخر آن‌ها را دور بریزید. اما اگر از ابتدا زعفران را به جوجه اضافه کنید، طعم واقعی زعفران به خورد جوجه می‌رود. در ضمن بهتر است آب‌لیمو را آخر به مواد اضافه کنید.

سس جوجه کباب با رب انار

احتمالاً تا حالا جوجه ترش خورده‌اید و از طعم آن‌هم راضی بوده‌اید. زیرا موادی که برای تهیه سس این نوع جوجه استفاده می‌شود، با ذائقه اکثر افراد همخوانی دارد. برای تهیه سس این جوجه از رب انار، پیاز پودر شده یا خردشده، نمک و فلفل، زعفران، آب‌لیمو و کره استفاده می‌شود. برای اینکه بتوانید این سس را با طعم بی‌نظیر تهیه کنید:

  • ابتدا باید دو قاشق زعفران دم‌کرده را با جوجه‌ها مخلوط کنید تا به‌خوبی رنگ و طعم بگیرند.
  • سپس می‌توانید نمک، فلفل، رب انار، پودر پیاز یا پیاز خردشده را به همراه ادویه‌های موردعلاقه خودتان به آن اضافه کنید.
  • هم می‌توانید کره را در این مرحله آب کنید و به مواد اضافه کنید، هم می‌توانید آن را نگه دارید و بعد از کباب کردن جوجه‌ها، کره آب شده را با کمی زعفران مخلوط کنید و روی جوجه‌ها بریزید تا از حالت خشکی دربیایند.

131

سس جوجه کباب رژیمی

یکی از انواع سس‌هایی که هم سالم است و هم طعم بسیار بی‌نظیری دارد سس رژیمی جوجه است. برای تهیه این سس به جای روغن یا کره از روغن زیتون استفاده می‌کنید که سالم‌تر است.

  • ابتدا باید زعفران دم‌کرده که پایه اصلی سس جوجه کباب ایرانی است را با جوجه مخلوط می‌کنید.
  • حالا می‌توانید پیاز را به‌صورت خردشده یا رنده شده به گوشت مرغ اضافه کنید.
  • بعد فلفل، نمک و روغن زیتون را با جوجه‌ها مخلوط کنید.

نکته: هنگام اضافه کردن آب‌لیمو باید به این نکته توجه کنید که ممکن است آب‌لیمو جوجه را سفت کند. پس بهتر است در یک ساعت آخر، آب‌لیمو را به این سس اضافه کنید تا جوجه‌ها سفت نشوند.

کافی است ۵ الی ۶ ساعت، جوجه‌ها داخل این مواد استراحت کنند تا طعم خوبی پیدا کنند. اگر از بوی روغن زیتون خوشتان نمی‌آید، می‌توانید از روغن زیتون های بدون بو برای تهیه این سس استفاده کنید.

 

کلام پایانی

بهترین سس برای جوجه کباب با توجه به سلیقه هر کس متفاوت است. بعضی افراد دوست دارند جوجه کباب تند بخورند. بعضی دیگر از افراد از جوجه ترش خوششان می‌آید. بنابراین هر کس باید با توجه به ذائقه و سلیقه خود یک سس مناسب برای جوجه کباب را آماده کند. ما در این نوشتار به سه نوع سس محبوب ایرانی که برای طبخ جوجه کباب مورداستفاده قرار می‌گیرد، اشاره کردیم. شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود انواع چاشنی‌های دیگر مانند سس مایونز، سیر رنده شده، چیلی، پاپریکا و … را به این سس‌ها اضافه کنید.