مجله آموزشی چاشلند

اگر قهوه بجوشد چه میشود؟ نکات مهم در هنگام درست کردن

اگر قهوه بجوشد چه میشود

تا سال 1930 میلادی یکی از رایج ترین روش های آماده سازی قهوه، جوشاندن آن بود؛ ولی امروزه تکنیک های جدیدی برای دم کردن قهوه رواج پیدا کرده است. البته در تهیه قهوه به صورت سنتی هنوز هم قهوه را می جوشانند و یک امر عادی است. قهوه جوشیده می تواند مضراتی را به دنبال داشته باشد و از حالت یک نوشیدنی عالی و خوش طعم به نوشیدنی بسیار بد طعم تبدیل شود. در این مقاله می خواهیم بدانیم اگر قهوه بجوشد چه میشود و چه نکاتی را باید هنگام درست کردن قهوه رعایت کنیم تا طعم و عطر قهوه حفظ شود.

اگر قهوه بجوشد چه میشود؛ روش صحیح جوشاندن قهوه

جوشاندن قهوه و مصرف قهوه جوشیده کار درستی نیست؛ زیرا در هنگام جوشیدن دانه های قهوه طعم خود را از دست می دهند و باعث تلخ شدن قهوه می شوند. جوشاندن قهوه روی اجاق گاز و در کتری یا ظرف مخصوص یک روش سنتی درست کردن قهوه است؛ اما امروزه دستگاه های فیلتردار قهوه جای این روش را گرفته اند. با استفاده از این تجهیزات می توان یک قهوه خوش طعم و عالی درست کرد و از جوشیده شدن قهوه جلوگیری کرد.

 

از مصرف قهوه جوشیده بپرهیزید

برای اینکه از ابتلا به بسیاری از بیماری ها جلوگیری نمایید بهتر است نوشیدن قهوه جوشیده را فراموش کنید. احتمالا این سوال برایتان پیش می آید که اگر قهوه بجوشد چه می شود و چه ضررهایی دارد؟ همان طور که می دانیم دانه های قهوه سرشار از چربی هستند که باعث افزایش کلسترول خون می شوند. زمانی که به صورت مستقیم آب جوش را بر روی این دانه ها می ریزیم موجب جدا شدن چربی آن ها و ورود به داخل آب می شود.

با توجه به این نکته اگر در مصرف قهوه تصفیه نشده افراط شود باعث ایجاد مشکلات قلبی و عروقی می گردد. استفاده از قهوه فوری جایگزین خوبی برای دانه های قهوه و درست کردن این نوشیدنی گرم است؛ زیرا این قهوه کاملا چربی آن جداسازی شده و می توان با خیال راحت روی آن آب جوش ریخت بدون اینکه نگران مضرات نوشیدن آن بود.

نکات مهم برای درست کردن قهوه

اصولا تهیه هر نوع نوشیدنی روش خاص خود را دارد و باید نکات مهمی را در درست کردن آن رعایت کرد. قهوه نیز در انواع مختلف تولید می گردد و هر یک به شیوه مخصوصی تهیه می شوند. در اینجا نکات کلی را در مورد درست کردن قهوه یادآور می شویم.

 • استفاده از آب تازه و سرد برای تهیه قهوه
 • اجتناب از گرم کردن دوباره قهوه
 • درست کردن قهوه اسپرسو در دستگاه اسپرسوساز دارای سیستم کف دهنده قهوه و جوش آور جنس استیل یا فولاد ضد زنگ
 • عدم استفاده از مواد شوینده برای شستن دستگاه اسپرسوساز
 • قهوه تا 20 دقیقه گرم نگه داشته می شود و بعد از این مدت طعم آن از بین می رود.
 • استفاده از ترکیبات با کیفیت قهوه
 • دمای آب قهوه هنگام دم کشیدن نباید از 90 درجه بیشتر باشد؛ زیرا قهوه جوشیده شده و طعم بدی می گیرد.
 • دمای قهوه زمان دم کردن قهوه باید بین 90 تا 100 درجه سانتیگراد باشد تا قهوه بهترین طعم را بگیرد.
 • نحوه بو دان دانه قهوه روی طعم قهوه تاثیر زیادی دارد؛ این دانه ها باید تا حدی بو داده شوند که رنگ شان قهوه ای شود. بیش از حد بو دادن دانه قهوه موجب سیاه شدن دانه ها شده و بوی سوختگی می دهند؛ درنهایت هنگام درست کردن قهوه طعم تلخ ناخوشایندی ایجاد می شود.
 • کثیف بودن ظرفی که در آن قهوه دم می شود نیز تاثیر بدی روی طعم این نوشیدنی می گذارد.

 

جمع بندی

قهوه از دیرباز یکی از نوشیدنی های متداول و پرطرفدار در بین مردم جهان بوده است؛ امروزه نیز به صورت فرآوری شده و در شکل های مختلف تولید می شود و به دست مصرف کننده می رسد. در حال حاضر درست کردن یک قهوه خوش طعم زمان چندانی نمی برد و خطر مصرف قهوه جوشیده نیز کاهش یافته است. در مقاله سعی شده به این سوال که اگر قهوه بجوشد چه میشود پاسخ داده شود و مضرات قهوه جوشیده بیان گردید.

 

یک نظر در “اگر قهوه بجوشد چه میشود؟ نکات مهم در هنگام درست کردن

 1. Escort Sakarya Bayan Birbirinden güzel kadınlarla alakadar ne ararsanız bulabileceğiniz Bayan arkadaş arama sayfası sizin için 24 saat hizmet sunar.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *