مجله آموزشی چاشلند

انواع قهوه عربیکا و روبوستا + تفاوت هرکدام + خواص

قهوه عربیکا و روبوستا

اغلب دوستداران قهوه به خوبی با انواع قهوه عربیکا و روبوستا آشنایی دارند و همواره قهوه را متناسب با ذائقه خود انتخاب می‌کنند. قهوه برای چنین افرادی همیشه بهترین گزینه برای کسب انرژی روزانه و یا رفع خستگی یک روز پر مشغله خواهد بود. شما نیز اگر می‌خواهید با انواع مختلف قهوه و خواص آنها بیشتر آشنا شده و پی به تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا ببرید بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انواع قهوه عربیکا و روبوستا

قهوه از جمله دانه‌های گیاهی به شمار آمده که در نقاط مختلفی از دنیا کشت و برداشت می‌شود. کیفیت، ظاهر و نحوه دم کردن قهوه با توجه به نژاد و منطقه‌ای که در آن کشت می‌شود تفاوت‌هایی خواهد داشت. به طور کلی قهوه در دو نژاد عربیکا و روبوستا تقسیم بندی می‌شود. برای اینکه با تفاوت های این دو نژاد بیشتر آشنا شوید در ابتدا به معرفی هر یک از انواع قهوه عربیکا و روبوستا می‌پردازیم.

معرفی قهوه عربیکا

دانه‌های قهوه عربیکا که بیشترین میزان کشت قهوه در دنیا را به خود اختصاص داده‌اند در مقایسه با دیگر انواع قهوه بسیار خوش طعم‌تر و گران‌تر هستند. کاشت درخت این نژاد از قهوه معمولاً در ارتفاعات ۸۰۰ الی ۲۰۰۰ متری از زمین صورت گرفته و به همین منظور تحت عنوان قهوه کوهی نیز شناخته می‌شود.

بومی این درخت در ابتدا متعلق به کشورهای سودان، یمن و اتیوپی بوده، اما در حال حاضر کشورهایی مانند کلمبیا، جامائیکا، مکزیک و برزیل نیز به تولید بالای قهوه عربیکا می‌پردازند. قهوه کشت شده در کلمبیا و مکزیک در مقایسه با سایر کشورها بیشترین سطح کیفیت را از نظر عطر و طعم برخوردار است.

دانه‌های قهوه از نژاد عربیکا تقریباً یک و نیم درصد کافئین داشته که این میزان نسبت به نژاد روبوستا کمتر است. همچنین ترشی و چربی قهوه عربیکا بیشتر بوده و باعث شده تا طعمی دلنشین و ملایم‌تر داشته باشد. اگر علاقمند به کسب انرژی بیشتری از قهوه هستید عربیکا گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. چرا که این قهوه به واسطه رشد در ارتفاعات بالا دارای قند بیشتری است.

قهوه عربیکا و روبوستا2

معرفی قهوه روبوستا

در میان انواع قهوه عربیکا و روبوستا می‌توان گفت که قهوه روبوستا از طرفداران کمتری برخوردار بوده و میزان کشت آن نیز کمتر است. این قهوه به واسطه وجود کافئین بالا از طعم تلخ‌تری برخوردار است. بر همین اساس افرادی که به قهوه تلخ و سنگین مانند اسپرسو علاقمند هستند، اغلب از دوستداران قهوه روبوستا به شمار می‌آیند.

کاشت درختان قهوه‌ روبوستا در ارتفاعات پایینتری در حدود ۸۰۰ الی ۹۰۰ متری انجام گرفته و از مقاومت بیشتر و ارتفاع بلندتری در مقایسه با درختان عربیکا برخوردار هستند.

بیشترین کشت و تولید این قهوه در کشورهای هند، اندونزی، برزیل و ویتنام انجام می‌گیرد. افرادی که به گرفتن کرما و خامه از قهوه علاقه مند هستند می‌توانند روبوستا را برای این امر انتخاب کنند؛ همانند قهوه اسپرسو و قهوه ترک که وجود خامه در آنها اهمیت زیادی دارد. در میان انواع قهوه روبوستا می‌توان به کیفیت بالای قهوه اندونزی و جاوا اشاره کرد.

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا از نظر ظاهری

بعد از معرفی هر یک از قهوه‌های عربیکا و روبوستا در این بخش با تفاوت‌های ظاهری این قهوه‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

 • دانه های قهوه عربیکا شکلی بیضی مانند و کشیده دارند، اما دانه‌های قهوه روبوستا از ظاهری دایره‌ای و گرد برخوردار هستند.
 • دانه‌های قهوه در وسط خود دارای خطی هستند که این خط در قهوه عربیکا حالتی زیگزاگ شکل و منحنی داشته، اما در قهوه روبوستا به صورت صاف است.
 • دانه‌های قهوه روبوستا از خط میانی که دارند تپل بوده، در صورتی که در قهوه عربیکا حالتی تخت و تقریباً صاف دارند.
 • خط میانی دانه‌های قهوه عربیکا اغلب دارای رنگ روشن زرد یا سفید بوده، اما در دانه‌های روبوستا این خط به رنگ تیره و همانند دانه قهوه است. البته خط میانی هر دوی این قهوه‌ها بعد از بو دادن به رنگ تیره در خواهد آمد.

خواص قهوه‌ عربیکا و روبوستا

انواع قهوه عربیکا و روبوستا دارای خواص و فوایدی هستند که با نوشیدن روزانه و مرتب قهوه می‌توانید از آنها برخوردار شوید. در این بخش به بررسی خواص هر یک از قهوه‌های فوق می‌پردازیم.

خواص قهوه‌ عربیکا

 • با توجه به آنتی اکسیدان بالای این قهوه، سطح ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان، سکته‌های قلبی و عروقی و… را کاهش می‌دهد.
 • از خاصیت ضد میکروبی بالایی برخوردار بوده و جهت بهداشت دهان و دندان بسیار مفید است.
 • عملکرد مغز را بهبود بخشیده و میزان ابتلا به بیماری‌هایی مانند پارکینسون و آلزایمر را کاهش می‌دهد.
 • با توجه به ترشح هورمون اندروفین توسط این قهوه، برای کاهش اضطراب و استرس مفید است.
 • کافئین این قهوه میزان انسولین را در خون افزایش داده و در جهت بهبود دیابت نوع ۲ بسیار موثر است.

خواص قهوه روبوستا

 • این قهوه از خواص دیورتیک بسیار طبیعی برخوردار بوده و جهت درمان آسم و تب بالا بسیار مفید است.
 • کافئین بالای قهوه روبوستا متابولیسم بدن را تنظیم کرده و با خاصیت چربی سوزی که دارد موجب کاهش وزن و لاغری می‌گردد.
 • این قهوه نیز در بهبود عملکرد مغز بسیار موثر بوده و ابتلا به بیماری‌هایی مانند پارکینسون، آلزایمر و نقرس را کاهش می‌دهد.

سخن پایانی

در این مقاله انواع قهوه عربیکا و روبوستا، تفاوت‌هایی که دارند و همچنین خواص هر یک مورد شرح و بررسی قرار گرفت. شما می‌توانید این محصول را با توجه به ذائقه خود و ویژگی‌هایی که نژادهای مختلف قهوه دارند، انتخاب و خریداری کنید.