مجله آموزشی چاشلند

آیا قهوه خراب می‌شود؟ از کجا بفهمیم قهوه خراب شده؟

قهوه خراب میشود

قهوه مانند تمام مواد غذایی دیگر نیاز به شرایط نگهداری مناسبی دارد تا خراب نشود. البته بسیاری از افراد معتقدند که قهوه هیچ وقت خراب نمی‌شود و همیشه عطر و طعم خود را حفظ می‌کند. اما این طور نیست چرا که ممکن است قهوه هم پس از گذشت مدت طولانی از آسیاب شدن، عطر و طعم اولیه خود را از دست بدهد. اگر می‌خواهید پاسخ سؤال خود را پیدا کنید تا انتهای این مطلب از چاشلند ما را همراهی کنید.

 

آیا قهوه خراب می‌شود؟

خوشبختانه در پاسخ این سؤال که آیا قهوه خراب می‌شود باید بگوییم که قهوه فاسد نمی‌شود، اما پس از گذشت مدتی رنگ طبیعی خود را از دست می‌دهد و دیگر عطر و طعم معمولی قهوه را نخواهد داشت.

در این مواقع است که گفته می‌شود قهوه خراب یا فاسد شده است. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که آیا قهوه خراب شده یا هنوز قابل استفاده است، اول به رنگ آن توجه کنید. قهوه خراب شده دارای رنگ قهوه‌ای روشن است. در صورتی که قهوه‌های تازه و سالم رنگ تیره دارند. همچنین عطر و طعم قهوه تازه بی‌نظیر است. اما قهوه‌های مانده و فاسد شده دیگر عطر و طعم ندارند.

 

شرایط نگهداری قهوه

دانه‌های قهوه انواع مختلفی دارند. بعضی از این دانه‌ها پس از آسیاب شدن و رست شدن دارای طعم شیرین یا کاراملی هستند و بعضی دیگر دارای طعم تلخ و ترش هستند. بنابراین نمی‌توان گفت که قهوه‌ای که تلخ یا ترش باشد، خراب شده یا قهوه‌ای که طعم شیرین می‌دهد فاسد شده است.

شما باید بدانید که چه نوع قهوه‌ای تهیه می‌کنید و ویژگی‌های هر قهوه چگونه است. اگر می‌خواهید بدانید که یک قهوه خراب شده یا سالم است به تاریخ انقضایی که روی بسته آن نوشته توجه کنید و تا قبل از اینکه تاریخ انقضا تمام شود، قهوه را مصرف کنید. اما در طول مدت زمانی که این قهوه را در منزل دارید، باید بدانید که شرایط نگهداری آن چگونه است. زیرا یکی از دلایلی که باعث خراب شدن قهوه می‌شود عدم نگهداری صحیح پودر یا دانه‌های قهوه است.

 • از نگه داشتن قهوه در مکان‌های مرطوب خودداری کنید. زیرا رطوبت باعث تغییر طعم قهوه و شور شدن آن می‌شود و خیلی سریع آن را فاسد می‌کند.
 • قهوه را در کنار سایر ادویه‌جات نگهداری نکنید. زیرا ممکن است عطر آن ها را به خود بگیرد.
 • از قرار دادن پودر یا دانه قهوه در مکان‌های گرم یا جلوی نور مستقیم خورشید خودداری کنید. زیرا گرما باعث می‌شود تا روغن قهوه از بین برود.
 • بهتر است قهوه‌ها را در مکانی با دمای ۲۳ درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید و آن ها را در یخچال قرار ندهید.
 • قهوه‌هایی که به تازگی رست شده باشند، کیفیت بهتری دارند و طعم آن ها بی‌نظیر است. بنابراین سعی کنید برای مصرف هر هفته قهوه تهیه کنید تا قهوه به خاطر ماندگی، عطر و بوی خود را از دست ندهد.
 • اگر قهوه را داخل کیسه نگهداری می‌کنید، دقت کنید که از قاشق‌های خشک برای برداشتن قهوه استفاده کنید و همیشه هوای داخل کیسه را خالی کنید.

قهوه خراب میشود2

علائم خراب شدن قهوه

قهوه یکی از نوشیدنی‌های بی‌نظیر است که اگر خراب شده باشد به راحتی از طعم آن می‌توانید متوجه شوید. البته ظاهر پودر یا دانه‌های قهوه هم نشان می‌دهند که قهوه سالم است یا فاسد، اما به طور کلی با توجه به نشانه‌هایی که در ادامه با آن ها اشاره می‌کنیم، می‌توانید متوجه شوید که قهوه فاسد شده یا هنوز قابل استفاده است.

 • قهوه به صورت کامل عطر خود را از دست می‌دهد.
 • هنگامی که قهوه بوی عجیب یا جدیدی بدهد.
 • هنگامی که طعم قهوه شور می‌شود.
 • هنگامی که قهوه تغییر رنگ می‌دهد و رنگ آن روشن می‌شود.
 • ایجاد کپک روی پودر قهوه

آیا می‌توان قهوه تاریخ گذشته را مصرف کرد؟

بهتر است قبل از مصرف هر ماده غذایی به تاریخ مصرف آن توجه کنید. در صورتی که تاریخ انقضا قهوه شما تمام شده بهتر است از آن استفاده نکنید. اما اگر می‌بینید که پودر قهوه سالم است، کپک نزده و رنگ آن تغییر نکرده، می‌توانید برای پخت کیک و شیرینی از آن استفاده کنید. البته قهوه فاسد شده برای مصارف دیگری توصیه می‌شود که از جمله آن ها می‌توان به اسکراب پوست کف سر، اسکراب بدن، اسکراب مو و به عنوان یک تقویت کننده برای گیاهان اشاره کرد.

 

کلام پایانی

اگر می‌خواهید بدانید که قهوه شما خراب شده یا نه باید به عطر و طمع و رنگ آن توجه کنید. اگر قهوه سالم باشد عطر و طعم طبیعی دارد و رنگ آن تیره است. در غیر این صورت تاریخ مصرف آن گذشته است. قهوه سالم دارای رنگ تیره و عطر و طعم قهوه طبیعی است. اما قهوه‌ای که خراب شده باشد، ممکن است کپک بزند، به رنگ قهوه‌ای روشن دربیاید یا طعم شور داشته باشد.